درمان ناباروری

۴ داروی اصلی در درمان ناباروری زنان

امروزه ناباروری در زنان به یکی از عوامل اصلی طلاق تبدیل شده است. سریع ترین راه‌حل این مشکل، داروهای درمان ناباروری در زنان هستند، در مقاله زیر ۴ دارو از اصلی ترین و مهم ترین داروهای ناباروری زنان را آورده‌ایم.

داروهای باروری زنان چگونه عمل می کنند؟

درمان ناباروری زنان

برای خیلی از زوج هایی که در بارداری مشکل دارند، داروهای باروری اولین قدم درمانی محسوب میشوند. عملکرد داروهای باروری افزایش هورمون خاصی در بدن میباشد که به بلوغ و آزاد سازی یک یا تعداد بیشتری تخمک در هر ماه (تخمک گذاری) کمک میکنند. اگر تخمک گذاری شما به ندرت یا نامنظم باشد، داروهای باروری میتوانند به شما کمک کنند. همچنین داروهای باروری یکی از اجزای مرتبط با درمان باروری در روش هایی مانند IVF میباشند.

بعضی از داروهای ناباروری زنان به این دلیل در درمان IVF استفاده میشوند که رشد و آزادسازی تخمک را از تخمدان ها کنترل می‌کنند که این موضوع میتواند شانس موفقیت درمان را افزایش دهد.

خیلی از داروهای ناباروری زنان برای دهه ها بدون خطر و با موفقیت خوبی استفاده شده اند. اما بعضی از آن ها میتوانند سبب عوارض جانبی شدیدی شوند، مانند سندرم بیش تحریکی تخمدان (OHSS)، یا افزایش شانس بارداری چند قلویی. شما میتوانید علاقه ی خود به فرزند دار شدن و احتمال عوارض جانبی و بارداری دو قلو یا بیشتر را در نظر بگیرید. این موضوع را در نظر داشته باشید که نظارت توسط یک متخصص باروری با استفاده از سونوگرافی به طور ویژه ای این خطرات را کاهش میدهد.

متداول ترین داروهای ناباروری زنان چه هستند؟

متداول ترین داروهای ناباروری زنان شامل موارد زیر هستند:

  • کلومیفن سیرات
  • متفورمین هیدروکلراید
  • گونادوتروپین ها
  • آگونیست های دوپامین

همه ی این دارو ها به تخمک گذاری کمک میکنند، اما این که به درستی کدام دارو برای شما مناسب است به این بستگی دارد که چرا شما در تخمک گذاری و بارداری مشکل دارید، و همچنین این دارو ها به عنوان بخشی از اجزای مرتبط با درمان باروری در روش هایی مانند IVF میباشند.

کلومیفن سیرات

داروهای ناباروری زنان

کلومیفن سیرات اثر استروژن در مغز شما را مسدود میکند. این اثر مسدود کننده ای بدن شما را فریب میدهد تا دو هورمون دیگری که برای تخمک گذاری ضروری هستند را بالاتر ببرد. این دو هورمون:

  • هورمون تحریک کننده ی فولیکولی (FSH)
  • هورمون لوتئینه کننده (LH)

FSH باعث میشود که تخمک درون تخمدان شما بالغ شود و آماده ی آزاد سازی باشد.

LH محرکی برای آزاد سازی یک یا تعداد بیشتری تخمک از تخمدان های شما میباشد. بعد از آن تخمک یا تخمک ها به سمت لوله های فالوپ پایین می آیند، جایی که قرار است با اسپرم بارور شوند.

معمولا شما کلومیفن را در پنج روز ابتدایی سیکلتان و به مدت شش ماه به صورت قرص مصرف میکنید. نام های تجاری این دارو شامل کلومیفن و کلومید میباشد.

متفورمین هیدروکلراید

داروهای ناباروری زنان

یکی از راه های درمان ناباروری استفاده از متفورمین هیدروکلراید میباشد. متفورمین هیدروکلراید دارویی است که حساسیت بدن را به هورمون انسولین افزایش میدهد. این دارو یکی از درمان های دیابت می‌باشد، همچنین میتواند برای درمان مشکلات تخمدان در خانم هایی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند استفاده شود (PCOS).

این دارو به عنوان یکی از داروهای ناباروری زنان مخصوصا برای خانم های مبتلا به PCOS و چاق مفید میباشد، زیرا احتمال بیشتری دارد که آن ها در میزان هورمون انسولین مشکل داشته باشند. همچنین این دارو در ترکیب با کلومیفن مفید میباشد، به خصوص برای خانم هایی که به استفاده ی تنها از داروی کلومیفن مقاومت نشان داده اند.

شما داروی متفورمین را روزانه و با اندازه های متفاوت مصرف خواهید کرد. عملکرد این دارو با کاهش میزان انسولین در گردش خون میباشد. این کار به نوبه ی خود میتواند تعادل بین تستوسترون و مقدار استروژن را به حالت ابتدایی خود بازگرداند و به تخمک گذاری طبیعی بدن کمک کند. ممکن است متفورمین را با نام تجاری کلوکوفاژ مصرف کنید.

گونادوتروپین ها

داروهای ناباروری زنان

هورمون LH و FSH دو نوع گونادوتروپین هستند. LH و FSH به صورت مستقیم تخمدان شما را برای تولید و بلوغ تخمک ها تحریک میکنند. گونادوتروپین ها برای خانم هایی که دارای PCOS بوده و به دیگر دارو ها پاسخی نداده اند و همچنین برای خانم هایی که میخواهند IVF انجام دهند استفاده میشوند.

شما میتوانید LH و FSH را در دوره های تزریقی ۱۰ تا ۱۲ روزه استفاده کنید. این تزریق تخمدان شما را برای شروع رشد و بلوغ فولیکول های تخمک آماده میکند. تزریق گونادوتروپین با تزریق نهایی هورمون دیگری به نام hCG ادامه پیدا میکند.

hCG باعث بلوغ تخمک(ها) در تخمدان میشود که فقط رشد کرده اند. تخمک یا تخمک های بالغ یا در خود بدن شما آزاد میشوند یا با یک عمل سرپایی برای IVF از بدن شما خارج خواهند شد. هورمون LH فولیکول را برای آزادسازی تخمک تحریک میکند. هورمون hCG فولیکول را در شرایط مناسبت نگهداری میکند تا یک تخمک بالغ آزاد کند و پروژسترونی که برای کمک به حفظ بارداری ضروری است را تولید میکند.

نام های تجاری مختلفی برای گونادوتروپین وجود دارد:

  • مریونال و منوپور دارای که FSH و LH هستند
  • بمفولا، فوستامین، گونال اف، پرگووریس و پروگون که فقط حاوی FSH هستند
  • چاراگون، اویترل و پریگنیل که دارای hCG هستند

آگونیست های دوپامین

داروهای ناباروری زنان

بروموکریپتین و کابرگولین هردو آگونیست های دوپامینی هستند که برای تصحیح عدم تعادل هورمونی که موجب افزایش هورمون پرولاکتین میشود، استفاده میشوند. مقدار بالای هورمون پرولاکتین از تولید استروژن در تخمدان شما و همچنین آزادسازی ماهانه ی تخمک جلوگیری میکند. این دارو ها گیرنده های دوپامین در مغز شما را تحریک میکنند و ترشح پرولاکتین از هیپوفیز شما را سرکوب میکنند.

اگر مقدار پرولاکتین در بدن شما بالا باید ممکن است داروهای بروموکریپتین و کابرگولین برای شما مفید باشند. مقدار خیلی زیاد هورمون پرولاکتین میزان هورمون استروژن را کاهش میدهد که به نوبه ی خود باعث اختلال تخمک گذاری و اشکال در بارداری میشود.

همچنین هنگامی که این داروها در IVF استفاده میشوند، کابرگولین میتواند خطر سندرم بیش تحریکی تخمدان (OHSS) را کاهش دهد بدون این که روی احتمال باروری و چند قلو زایی شما تاثیری داشته باشد.

شما معمولا این دارو را به صورت قرص بلعیدنی استفاده میکنید. نام تجاری بروموکریپتین پارلودل و نام تجاری کابرگولین دوستینکسمیباشد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
۴ داروی اصلی در درمان ناباروری زنان
به مطلب امتیازدهیدسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مشخص نیست

سلام آقای دکتر
بنده ۲۰ سال سن دارم تقریبا مدتی هست که بالای آلت تناسلی ناحیه ی زیر شکم درد دارم که بعدش منتهی میشه به بیضه ها البته درد خفیفی هست ولی نگرانم کرده بعضی موقع ها هم سمت کمر تا کشاله ی رانم شاید هر ۴ ماه یا ۳ ماه تیر میکشه به مدت ۱۰ دقیقه بعد ول میکنه البته همش نیس بعد سونوگرافی ناحیه مثانه دادم که دکترش میگفت اتهاب مثانس والا من خودم موندم چیه کمکم کنید نگرانم
مشاهده پاسخ دکتر
2
آزوسپریم

سلام ضمن خسته نباشی به شما جناب دکتر عارضم خدمتتون که بنده آزوسپریم غیر انسدادی دارم و بیوپسی هم انجام دادم جواب نگرفتم .موهای سینه ام هم رشدش کمه و دکتر میگفت بیضه کوچک هست .و هورمونی هستش .آیا راهی برای درمان بنده هست .ممنون میشم پایخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
3
راست نکردن حین دخول و اسپرم غلیظ

من مجردم و خود ارضایی زیاد میکنم اما وقتی رفتم بکنم هر کاری کردم راست نشد برگشتم و خود ارضایی که کردم دیدم اسپرمم غلیظه لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
ازمايش اسبرم همسرم

سلام اقاي دكتر سوالم اينه كه همسرم ازمايش اسبرم داده ميخوام بدونم حوابش جيه

Abnormalforms 20%
Fullmotility 10%
Good motility25%
Poor 30%
non35%
countهست 48000000
ممنون ميشم حوابم و بدين
مشاهده پاسخ دکتر
5
اختلال در حرکت اسپرم

باسلام خدمت اقای دکتر
من حدود ده سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم
الان ازدواج کردم .چند وقت پیش ازمایش اسپرم دادم که تصویرشو ضمیمه این متن براتون ارسال میکنم .
دکتر بعد از دیدن جواب ازمایش گفت دچار اختلال حرکت اسپرم هستم
میخواستم از خدمتتون بپرسم با توجه به نتیجه ازمایش ایا شما هم گفته های ایشون رو تایید میکنید .و درمانش چیه .ایا میتونه به خاطر واریکوسلی که قبلا داشتم باشه
مشاهده پاسخ دکتر
6
علت و درمان اسپرم صفر در بدنی نرمال

باسلام و خسته نباشید
شخصی با آزمایش اسپرم متوجه شد که اسپرم صفر است و به دنبال درمان رفت و بعد از کلی پیگیری چندین پزشک نظر دادند که بدن این شخص کاملا نرمال می باشد (ازنظر آزمایش خون و هورمون و سایر ویژگی های مایع منی و معاینه فیزیکی بیضه ها و سونوگرافی و ...) و تنها موردی که تولید نمی شود اسپرم است (بعد عمل هم نمونه یافت نشد) اکنون به نظر شما ادامه درمان منطقی است ؟؟؟ هیچ تکنولوژی و یا دارویی برای تحریک تولید اسپرم از بدن خود شخص وجود ندارد؟؟؟
پیشاپیش تشکر از پاسخگویی
مشاهده پاسخ دکتر
7
پایین آوردن بیضه

باسلام
من در سن ۱۸ سالگی فهمیدم دیگر بیضه در کیسه نمی آید و با خجالتی که داشتم پنهان کردم ولی با توجه به سن ۱۸ سالگی این موضوع را بلافاصله مطرح و بعد از آن آزمایش اسپرم گرفتم که صفر بود و بعد از آن هم عمل کردم و هر دو بیضه من بالا بود و دکتر گفت از شانس شما نزدیک به شکم نبود زیاد، آخه دقیقا بالای آلت بنده وجود داشته، میخواستم ببینم الان که ۶ سال گذشته و منم ۱۹۸ سالگی عمل کردم یعنی برای باروری مشکل دارم و یا به نظر شما احتمال دارد با این تفاسیر اسپرم من تغیر کرده باشه و دیگر صفر نباشد.
میدانم باید آزمایش داد ولی این احتمال وجود دارد هنوز هم صفر باشد..
با تشکر از راهنمایی شما بزرگوار.
مشاهده پاسخ دکتر
8
واریکوسل گرید3

سلام اقای دکتر من پارسال پنج روز که هفده ساله شده بودم عمل واریکوسل گرید ۳ انجام دادم و تا ۳ماه هیچ پیز سنگینی برنداشتم الانم مجردم
الان ۷ماه از عملم گذشته
با مشکل فشارخون روبرو شدم الان سه ماهه که قرص فشار خون متورال۵۰ میخورم و احساس میکنم یکمی بهبود پیدا کردم در ضمن من بعد از ۷ ماه عمل واریکوسل تصمیم گرفتم که ورزش کنم الان سه هفته که میرم باشگاه بدنساری و هیچ چیز سنگینی که نمیتونم بلند کنم تا حالا برنداشتم
و الان سه هفته که دارم میرم ۲کیلو از وزنم کم شده
ودراخر میخواستم بدونم که باشگاه بدنسازی بعد از ۷ماه گذشت از عمل مشکلی برام نداره؟؟ خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
9
درمان برای جهش اسپرم . زود انزالی

سلام خدمت دکتر کرمی . بنده 38 سال سن دارم 4 سال هست برای بچه دار شدن اقدام نمودیم . اولی نتیجه نگرفتیم . دکتر هم رفته ایم آزمایش هم انجام دادیم . مشکل بنده این است انزال زود رس و جهش اسپرم کم است کلی دارو مصرف کردم ویک سمت بیضه چپ سونوگرافی انجام دادم . گفته می شود واریکاسل وجود داره . دیگه نمی دونم دیگخ چکار کنم اطفا کمکم می کنید . ممنون می شم مشاهده پاسخ دکتر
10
Motility

سلام درآزمایش اسپرم من زده
Total Motolity(pR+NP,%)
35%
میخوام بدونم این مقدار کمه؟ اگه کمه باید چیکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 32 بعدی »