مورفولوژی اسپرم چیست؟

اگر اخیرا پزشکتان به شما گفته است که مورفولوژی اسپرم غیر طبیعی دارید، احتمالا سوالاتى به ذهنتان مى رسد: مورفولوژی اسپرم دقیقا چیست؟ چگونه بر روى باروری من تاثیر می گذارد؟ در مورد آن چه کارى مى توانم انجام دهم؟

مورفولوژی به شکل اسپرم زیر میکروسکوپ اشاره دارد . به طور خاص، شکل سر اسپرم و اندازه اسپرم را نشان مى دهد . شکل سر اسپرم بسيار مهم است، زیرا بر روى توانایی اسپرم برای حل کردن سطح خارجی تخمک و بارور کردن آن تاثیر می گذارد .

محدوده ی مورفولوژی اسپرم چگونه است؟

محدوده مورفولوژی اسپرم نشان می دهد که چه درصدى از اسپرم ها ، اندازه و شکل طبیعی دارند. این اسپرم ها به احتمال زیاد قادر به بارور کردن تخمک می باشند، بنابراین این درصد می تواند شانس بارورى شما را بيان کند .اين محدوده ها در آزمایشگاه هاى مختلف ، بسته به معیارهای مورد استفاده برای ارزیابی اسپرم متفاوت خواهد بود . معیارهای سختگیرانه منجر به محدوده نرمال رو به پایین خواهد شد.

آزمایش اسپرم

پزشکتان با شما در مورد محدوده ى مورفولوژى اسپرم شما صحبت خواهد کرد و به شما کمک خواهد کرد که تاثیر آن بر روى باروری شما را تعیین کند. به گفته دکتر جین فردریک، متخصص غدد درون ریز و متابولیسم گوارشی در شهر اورنج، “محدوده های متنوعی برای مورفولوژی بسته به آزمایشگاه وجود دارد، اما ما از مورفولوژی کورگر دقیق استفاده می کنیم ، به اين معنى که چهارده درصد یا بیشتر در محدوده طبیعی است. ده تا چهارده درصد هنوز هم توان بالقوه باروری دارد، 5 تا 10 درصد باروری را کاهش می دهد، و کمتر از 5 درصد، توان بالقوه باروری کم است. “

رابطه بین مورفولوژی اسپرم و باروری چیست؟

مورفولوژی اسپرم بر باروری تاثیر می گذارد، زیرا اسپرم باید شکل خاصی داشته باشد تا بتواند به یک تخمک نفوذ کند. اما مورفولوژی تنها یکی از عوامل بسیاری است که به باروری مربوط مى شود. پزشک تعداد کلى اسپرم ها و نحوه ی حرکت آن ها را نيز بررسى خواهد کرد.

آیا مورفولوژی اسپرم با سر کوچک به معنای نياز به IVF است؟

اگر پزشک به شما بگوید که شما دارای مورفولوژی اسپرم با سر کوچک هستید، لقاح آزمایشگاهی (IVF) مى تواند برايتان گزینه خوبى باشد. لقاح آزمایشگاهی روشی است که پزشک عصاره مايع منى را مى گيرد و آن را به طور مستقیم به تخمکى که از شریک شما خارج کرده است تزریق می کند. سپس جنین حاصل از این روند را داخل رحم شریک شما القا می کنند. این یک روش تهاجمی است، اما می تواند یک روش موثر برای بارداری باشد. اگر شما و شریک زندگیتان آماده بچه دار شدن هستيد ، با پزشک خود صحبت کنيد .
آی وی اف

آیا می توان مرفولوژی اسپرم را بهبود بخشيد ؟

معمولا زمانى که جوانتر هستيد ، اسپرم شما سالم تراست. برخى از پزشکان توصیه می کنند که اسپرم خود را در مراحل اولیه زندگی فريز کند تا بتوانید زمانى که آماده ى بچه دار شدن هستيد از سالم ترین اسپرم استفاده کنید. اگر از قبل محدوده ی مورفولوژی اسپرم شما کم بوده است، برای این گزینه دیر خواهد بود.

بدن شما همیشه اسپرم جدید تولید می کند، بنابراین تغییر در رژیم غذایی یا شیوه زندگی می تواند سلامت اسپرم آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله:

 • کاهش وزن
 • ورزش منظم
 • اجتناب از نوشیدن الکل، مصرف دخانیات و یا مواد مخدر
 • پوشیدن لباس هاى زير گشاد و شل
 • برخی مکمل های طبیعی و ویتامین ها نیز ممکن است برای بهبود مورفولوژی طبیعی اسپرم مفید باشند.

علل احتمالی دیگر باروری مردان چیست؟

زمانى که تصميم به بچه دار شدن گرفتيد و حس کرديد که مشکلى وجود دارد، حتما با پزشکتان مشورت کنيد . مورفولوژی اسپرم تنها یکی از علل احتمالی است.

 • شرایط پزشکی

بسیاری از شرایط پزشکی وجود دارد که می تواند مشکل ساز شود. شرایطی مانند واریکوسل، عفونت و عدم تعادل هورمونی می تواندن بر روى باروری تاثیر بگذارند. حتی تشخیص بیماری سلیاک می تواند یک عامل باشد.

بیضه درد

 • عوامل محیطی

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا تابش اشعه در محل کار یا در منزل ممکن است اسپرم ها را تحت تاثیر قرار دهد، و به نوبه خود بر روى باروری تاثير بگذارد.

 • شیوه زندگی

احتمالا می دانید که سیگار و مواد مخدر زمان تلاش براى بارورى ایده هاى خوبى نيستند، اما شیوه هاى ديگر زندگی نیز می تواند بر روى باروری شما تأثیر بگذارند:

# محدود کردن مصرف الکل
# حفظ وزن سالم و یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاق بودن.
# مدیریت یا کاهش استرس عاطفی.

نتيجه گيرى

مورفولوژی اسپرم تنها یک قطعه کوچک از پازل باروری است، بنابراین اگر محدوده ى آن مى تواند بر روى بارورى شما تاثير بگذارد بهتر ايت نتايج آن را با پزشک خود در ميان بگذاريد .

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
3.8/5 - (5 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۴ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن موروفولوژی۱درصدی دارم امیدی هس؟میشه ازطریق آی یو آی بچه دارشد
  اصلایجوری شدم ک انگاردنیاسرم خراب شده
 • تصویر کاربر موگه شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام، من یه بارداری داشتم که به دلیل ایست قلبی سقط کردم، الان آزمایش دادیم مرفولوژی همسرم صفر هیت؟ امکان بارداری مجدد هست و ایست قلب جنین به این موضوع مربوط میشه؟
 • تصویر کاربر ارزو شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام. اقلی دکتر من یه بار iuiانجام دادم که مثبت شد و متاسفانه در5 هفته سقط شد.. ازمایش همسرم رو میفرستم نظرتون رو بدین این ازمایش همسرم بعد سقط من هست که دوماه پودر آندرو فرتی خورده ولی تغییری نکرده.. چه بسا تعدادش قبل 145، بعد دارو شد 65..نگرانم..
 • تصویر کاربر ارزو شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.. من همسرم مورفولوژی 3 درصد دارن. برای iuiمورفولوژی باید چند باشه؟ تحرک و تعداد خوبه.
 • تصویر کاربر سمیرا پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام من همسرم مورفولوژی ۳ درصد داره دلی تحرک ۷۰ درصد و تعداد ۱۷۶ میلیون ایا امکان بارداری وجود داره یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 2 سال پیش)
   عکس ازمایش اسپرم را بفرستید
 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یک آزمایش میفرستم یه دکتر گفتن مورفولوژی کمه واستون نظرتون بگید و اگه مشکلی بود راه درمانش ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش)
   قرص سلنیوم و ویتامین e و ال کارنیتین و اسید فولیک روزی یک عدد تقویت کننده اسپرم است
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش)
   احتمال باروری طبیعی دارید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Msh شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  با توجه به نتیجه سونوگرافی بنده‌، دکتر با معاینه گفتن که واریکوسل خیلی خفیف داری. آزمایش برام نوشتن. با توجه به نتایج، از نظر مورفولوژی به نظرتون مشکلی دارم؟ در مرحله ازدواجم، از نظر باروری طبیعی و ازدواج مشکلی ندارم؟ مثلا چند درصد؟ با روش‌های غیر طبیعی چطور؟
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)
   با روش غیر طبیعی که احتمال بسیار بالا بچه دارید میشید و روش های طبیعی هم شانسش رو دارید.توصیه به سونوگرافی رنگی بیضه میشه جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰ ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  آقای دکتر ضعیف بودن حرکت اسپرم های من در عکسی که فرستادم یعنی من نمیتونم بچه دار بشم من فعلا نامزد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام امکان آن هست.از نظر واریکوسل هم بایستی بررسی بشید جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر شاپرک پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  عرض سلام. همسرم 33 سال دارد و خودم 27. ازمایش ضمیمه شده است. با این وضعیت اسپرم و واریکوسل گرید 2، اولویت دارد اول عمل شود یا بدون عمل لقاح مصنوعی انجام دهیم؟ آیا iui میتواند در این شرایط مثمر ثمر باشد یا باید حتما ivf کنیم؟
  خودم هیچ مشکلی ندارم و ازمایشات طبیعی است. میخواهیم بیش از یک فرزند داشته باشیم، ایا امکان دارد بعد از عمل واریکوسل وضعیت بدتر شود و در سالهای بعد شانس بچه دار شدن مجدد نداشته باشیم؟
  پشاپیش ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام توصیه به عمل میشه چون شانس روش های کمک باروری رو هم بیشتر میکنه

 • تصویر کاربر پرواز سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ازمایش اسپرم شوهرم مورفولوژی 1 درصد هستش که تو رویان انجام دادیم در حالی که در ازمایشگاه های دیگه انجام دادیم 8 درصد رو نشون میداد. یک ساله اقدام هستیم و یک سقط به علت عدم تشکیل قلب داشتم. به نظرتون مشکل از چیه؟ دکتر تحویلدار توی قم به شوهرم گفت واریکوسل داری و دکتر صاحب کشاف و دکتر رویان گفتن نداره. من نمیدونم الان باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر واریکوسل شده ؟

درحال دریافت اطلاعات