اولین علائم بارداری بعد از ای یو ای چه هستند؟

دو هفته ی اول انتظار برای رسیدن به اولین علائم بارداری بعد از ای یو ای می تواند بیشتر از هر فیلمی، هیجان انگیز باشد. اما نشانه های لانه گزینی یکسان هستند؟ اگر نه، چه باید بکنید؟ بیایید آنچه پس از درمان IUI انتظار می رود را مرور کنیم.


چند روز بعد از لقاح حامله می شویم؟

چند روز بعد از ای یو ای (لقاح) باردار می شویم؟

اگر چه تلقیح داخل رحمی سلولهای اسپرم را در رحم به صورت مصنوعی قرار می دهد، بعد از اینکه در آنجا قرار می گیرند، روند دقیقا همانند بارداری طبیعی است. در نتیجه، پس از اینکه اسپرم قادر به بارور کردن تخمک باشد، می تواند 4 تا 6 روز طول بکشد تا زایگوت در حال رشد به رحم برسد، و 5 روز دیگر یا کمتر طول می کشد تا لانه گزینی کامل شود.

برای بررسی اینکه آیا لانه گزینی موفق بوده، ممکن است چند روز دیگر برای ثبت تست حاملگی صبر کنیم تا هورمون بارداری HCG به اندازه کافی افزایش یابد. به همین دلیل است که قبل از دانستن اینکه آیا یک ای یو ای موفق بوده، باید حدود 14 روز برای تست صبر کنید.

علائم بارداری بعد ای یو ای

1-درد لانه گزینی

بعضی از مادران در طول لانه گزینی احساس سوزش یا درد در شکم می کنند. این پدیده از لحاظ علمی تایید نشده است، اما به اصطلاح “درد لانه گزینی” نسبتا شایع است. با این حال، مشخص شده که در بعضی موارد، خود روش IUI باعث ایجاد گرفتگی در عضله ی رحم می شود، بنابراین ممکن است تفاوت قائل شدن بین این دو دشوار باشد.

2-لکه بینی لانه گزینی

برخی از خونریزی های جزئی یا “لکه بینی” بعضی اوقات ممکن است به دلیل لانه گزینی تخمک بارور شده در آندومتر رخ دهد. که شبیه ترکیبی از ترشح طبیعی واژن و قهوه ای روشن یا صورتی است. خونریزی های ناشی از لانه گزینی معمولا بعد از یک یا دو روز یا حداکثر JH یک هفته از بین می روند.

3-دیپ لانه گزینی

اگر شما درجه حرارت پایه ی بدن خود را (BBT) نمودار کنید، ممکن است متوجه کاهش الگوی فاز لوتئال شوید. همه ی زنان و همه ی کسانی که باردار می شوند، این را تجربه نمی کنند. اما دیپ لانه گزینی یک وضعیت تقریبا اسطوره ای در میان مادران مشتاق به بارداری است. این یک نشانه ی قابل اعتماد از حاملگی نیست، اما اگر یکی از آنها را در نمودار خود مشاهده کنید، مطمئنا نشانه ی بد ی نیست.

4-دمای بالای طولانی

بارداری به این معنی است که سطح پروژسترون شما برای مدت طولانی تر از طول عمرطبیعی 12 تا 16 روزه ی خود برای حفظ جسم زرد، بالا باقی می ماند. در یک نمودار BBT، شما این را به عنوان یک دوره طولانی تری از حد معمول روزهای با درجه حرارت بالا متوجه خواهید شد: 20 روز درجه حرارت بالاتر، تقریبا یک وعده مرده در اوایل بارداری است.

حاملگی بعد از iui

5- علائم دیگر پس از ای یو ای

از آنجائیکه IUI یک روش نسبتا غیر تهاجمی است، هرگونه عارضه ای غیر معمول است. با این حال، اطلاع از موردی که ممکن است به خاطر درست پیش نرفتن عملیات اتفاق افتد ارزشمند است. اگر یکی از موارد زیر را دیدید، به پزشک خود مراجعه کنید:

1-خونریزی قرمز روشن از واژن

2-درد یا گرفتگی شکم، گردن، و پاها

3-تب

4-احساس ضعف

اینها می توانند یک عفونت یا حاملگی لوله ای (در لوله ی رحم) را نشان دهند، بنابراین مهم است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

اگر داروهای باروری را به عنوان بخشی از درمان ای یو ای استفاده می کنید، باید از علائم سندروم تخمدان تحریک پذیر (OHSS) آگاه باشید. این اتفاق زمانی می افتد که داروهای باروری باعث رشد بیش از حد فولیکول های تخمدان می شوند. اگر بعد از درمان با داروهای باروری درد شکم، تهوع و یا نفس نفس زدن را تجربه کردید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 علائم موفقیت ای یو ای را در ذهن داشته باشید.

مهم نیست که با چه روشی می خواهید باردار شوید، بارداری گاهی اوقات به شانس بستگی دارد. به نظر می رسد که دو هفته انتظار بین انجام روش ای یو ای و بارداری تمام نمی شود، بنابراین این طبیعی است که با شوق به دنبال نشانه های بارداری در بدنتان باشید.

فقط به یاد داشته باشید، که بعضی از مادران در این مرحله اولین علائم بارداری را تجربه می کنند، نه همه، بنابراین مضطرب نشوید. شما قادر خواهید بود که در زمان مناسب باردار شوید و تا آن زمان، به زندگی معمولی و سالمتان ادامه دهید، این بهترین کاری است که در این زمان می توانید انجام دهید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من شوهرم خیلی ضعیف هست ازمایشاتش و. ای یو ای کردم چهار روزه بنظرتون امیدی هست
  ولی خیلی زیر دلم درد میکنه و تیر میکشه تخمدان های خودم خیلی قوی و عالی بودن با سنویی ک دادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   احتمالش هست ، فرصت دهید
 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من شوهرم خیلی ضعیف هست ازمایشاتش و. ای یو ای کردم چهار روزه بنظرتون امیدی هست
  ولی خیلی زیر دلم درد میکنه و تیر میکشه تخمدان های خودم خیلی قوی و عالی بودن با سنویی ک دادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   احتمالش هست ، فرصت دهید
 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۷ دی ماه ای یو ای انجام دادم و الان لک بینی دارم خطرناک هست این باید ب پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   با پزشک خودتون مشورت کنید
 • تصویر کاربر Nazanin شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 5سال باردارنشدم واین ماه تصمیم گرفتم iuiانجام بدم امروز14روزه ک انجام دادم وامروز لکه دیدم.زیردلم سمت چپم یه خورده درد میکنه ایا امکانش هست ک باردارباشم لطفا راهنمایم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   تست bhcg داده شود
 • تصویر کاربر فاطیما شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۱۴ روزه آی یو آی انجام دادم سمت راست زیر شکمم گرفتگی داره علائم خاصی در این مدت مشاهده نکردم لطفا بفرمائید نشانه چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   فرصت دهید
 • تصویر کاربر زری شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید امروز صبح بعد از انجام ای یو ای دچار خونریزی خفیف شدم شبیه خونابه و تا الان که حدودا ۸ ساعت گذشته هنوز دارم میخواستم بدونم طبیعی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   اگر خونریزی دارید به پزشکتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سمیرا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من امروز روز۱۳iui هستم وبی بی زدم منفی شد فردا میرم آزمایش یعنی بی بی امروز درس نشون داداه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   تست BHCG دقیق تر است
 • تصویر کاربر Sogand دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، من مشکل نازایی نداشتم شوهرم هم مشکلی نداشتن فقط برای تعیین جنسیت iui انجام دادم یک هفته بعد از iui ابتدا لکه بینی بعد خونریزی دارم الان ۱۳روز از iuiام میگذره ولی خونریزیم قطع نشده، علتش چی میتونه باشه واینکه احتمال حاملگی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   اگر خونریزی ادامه داره باید بررسی شین حتما ، به دکتر خودتون مراجعه کنید حتما
 • تصویر کاربر مارال دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۲۳ روز هست که ای یو ای کردم دو هفته بعد از ای یو ای آزمایش منفی بود ولی از روز ۱۶ سینه هام درد میکنن و دو روزه لک قهوه ای میبینم و درد زیر دلم و تخمدان دارم ولی بیبی چک منفی بود ممکنه باردار باشم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   تست bhcg داده شود
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۵روزه ای یو ای کردم از روز دوم زیر دلم سمت چپ درد داشتم از روزی دیگه دردام بیشتر شد الان سمت راست زیر دلم درد میکند میشه از علائم بارداری باشه یا خیر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   Bhcg چک شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر