درمان ناباروری

بهترین زمان آمیزش برای بارداری و بچه دار شدن

برای درک فرآیند آبستنی و بهترین زمان برای باردار شدن می بایست درباره اندام های جنسی زن و مرد و چرخه عادت ماهیانه زن و نحوه ایجاد پریود ماهیانه اطلاعاتی داشته باشیم.

باردار شدن (آبستن شدن) هنگامی رخ می دهد که اسپرم یک مرد تخمک زن را بارور کند. در برخی زنان، این رخداد خیلی سریع اتفاق می افتد اما در دیگران مدتی طول خواهد کشید.

از هر ۱۰۰ زوج که برای باردار شدن تلاش می کنند، ۸۰ الی ۹۰ نفر از آنها در طول یک سال باردار می شوند. اما در بقیه این زمان طولانی تر بوده و یا ممکن است برای بارداری نیاز به کمک داشته باشند.

چرخه عادت ماهیانه از اولین روز پریود یک زن آغاز می شود (روز اول). مدت زمان مشخصی بعد از شروع پریود، تخمک گذاری انجام می شود و سپس حدود ۱۲-۱۶ روز بعد از تخمک گذاری پریود بعدی آغاز می شود. چرخه ماهیانه به طور میانگین ۲۸ روز طول می کشد اما چرخه های کوتاه تر و بلندتر نیز نرمال هستند.

مطلب مرتبط: ۱۰ اشتباه رایج زوجین در نزدیکی برای باردار شدن

بهترین زمان برای بارداری

اگر در روزهای متنهی به تخمک گذاری (زمانی که تخمک از تخمدان آغاز می شود) آمیزش انجام دهید، احتمال بارداری در بیشترین حد خواهد بود. این زمان معمولا ۱۴ روز بعد از اولین روز آخرین پریود است؛ البته زمانی که دوره ماهیانه شما ۲۸ روزه باشد.

یک تخمک حدودا ۱۲-۲۴ ساعت بعد از رها شدن زنده می ماند. برای باردار شدن، تخمک می بایست در این محدوده زمانی توسط یک اسپرم بارور شود.

اسپرم می تواند ۷ روز در بدن یک زن زنده بماند. بنابراین اگر ۷ روز پیش از تخمک گذاری آمیزش انجام شود، اسپرم زمان مناسب بر ای حرکت در لوله فالوپ و انتظار برای رها شدن تخمک را دارد.

تخمین زمان دقیق تخمک گذاری دشوار است مگر اینکه از روشهای طبیعی برای بررسی تغییرات بدنی زن و یا روشهای آگاهی از بارداری استفاده کنند.

آمیزش مکرر

اگر می خواهید بارداری را تجربه کنید، آمیزش داشتن هر ۲ الی ۳ روز در ماه بیشترین شانس را برای شما ایجاد می کند. بنابراین نیاز نیست تنها در زمانهای منتهی به تخمک گذاری آمیزش داشته باشید.

دستگاه تناسلی مرد

آلت تناسلی: این اندام از بافتهای اسفنج مانند قابل نعوظی ساخته شده است که هنگام پر شدن از خون سفت و سخت خواهد شد.

بیضه ها: مردان دو بیضه دارند؛ غددی که اسپرم در آنها ساخته و ذخیره می شود.

اسکروتوم (کیسه بیضه): کیسه پوستی است که در بیرون بدن و زیر بیضه ها وجود دارد. این کیسه بیضه ها را در برگرفته و به حفظ دمای ثابت و پایین تر از دمای بدن در آنها کمک می کند. هنگام گرما، اسکروتوم به سمت پایین افتاده و از بدن فاصله می گیرد تا دمای بیضه ها را کاهش داده و از گرم شدن آنها جلوگیری کند. هنگام سرما، اسکروتوم به سمت بالا و نزدیک تر به بدن جمع شده تا گرما را ایجاد کند.

واس دفران: دو لوله ای که اسپرم را از بیضه ها به پروستات و دیگر غدد حمل می کنند.

غده پروستات: این غده تولید کننده ترشحاتی است که همراه با اسپرم خارج می شوند.

مجرای خروجی ادرار: مجرایی که از مثانه شروع شده در طول آلت تناسلی حرکت کرده، از میان غده پروستات عبور کرده و به نوک آلت تناسلی منتهی می شود. اسپرم ها از این مجرا عبور کرده و سپس خارج می شوند.

دستگاه تناسلی زن

 سیستم تولید مثل زن تشکیل شده از دو بخش اندامهای داخلی و خارجی. این بخشها در ناحیه لگنی یافت می شوند؛ بخشی از بدن که در زیر ناحیه شکمی قرار دارند.

اندامهای خارجی

فرج نامید می شوند. این بخش شامل دهانه واژن، لب های داخلی و خارجی (لابیا) و کلیتوریس هستند.

اندامهای داخلی زنانه

تشکیل شده از:

لگن خاصره: ساختار استخوانی اطراف لگن که در هنگام زایمان نوزاد از آن عبور می کند.

رحم: شکل و اندازه رحم شبیه یک گلابی کوچک برعکس است. جنس رحم از ماهیچه بوده و در همزمان با رشد جنین اندازه آن نیز تغییر می کند.

لوله های فالوپ: این لوله ها از تخمدان به سمت رحم کشیده شده اند. تخمک هر ماه از تخمدان به لوله فالوپ آزاد شده و بارور شدن تخمک در این ناحیه رخ می دهد.

تخمدانها: دو تخمدان در هر سمت بدن زن وجود داشته و اندازه آن در حدود یک بادام است. تخمدانها وظیفه تولید تخمک را بر عهده دارند.

سرویکس: این ناحیه گردن رحم می باشد. این بخش به طور معمول بسته بوده و تنها یک دهانه کوچک دارد که اجازه خروج خون در طی عادت ماهیانه را می دهد. در زمان زایمان، سرویکس باز شده تا به نوزاد اجازه خروج از رحم به واژن را بدهد.

واژن: لوله ای که در حدود سه اینچ (۸ سانتی متر) طول داشته و از سرویکس تا فرج کشیده شده و در بین پاها باز می شود. واژن بسیار الاستیک بوده و می تواند به راحتی به اندازه آلت تناسلی مرد و یا نوزاد در هنگام زایمان کشش یابد و باز شود.

چرخه عادت ماهیانه زن

تخمک گذاری هر ماه در زمانی که یک تخمک از یکی از تخمدانها آزاد می شود رخ می دهد. گه گاه بیش از یک تخمک آزاد شده که این آزادسازی معمولا ۲۴ ساعت پس از اولین تخمک گذاری رخ می دهد.

در این زمان، سطح داخلی رحم زخیم تر شده و موکوس سرویکس نازک تر می شود؛ بنابراین اجازه حرکت و لغزش اسپرم از درون آن راحت تر می شود.

تخمک به آرامی از لوله فالوپ شروع به حرکت می کند. درصورتیکه که اسپرم در این ناحیه وجود داشته باشد، تخمک بارور می شود. حال، سطح داخلی رحم ضخامت کافی را برای لانه گزینی تخمک باور شده دارد.

اگر تخمک بارور نشود، در طی دوره ماهیانه، به همراه دیواره تخریب شده رحم از بدن زن خارج می شود. تخمک بسیار کوچک بوده و با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

هورمونهای بارداری

هورمونها مواد شیمیایی هستند که در بدن هر دو جنس نر و ماده گردش می کنند. این مواد، پیامهایی را از نقاط مختلف بدن منتقل کرده، فعالیتهای خاصی را تنظیم کرده و منجر به تغییرات مشخصی در بدن می شوند.

در طی بارداری سطح هورمونهای بدن تغییر می کند. همزمان با باردار شدن زن، سطح استروژن و پروژسترون در خون افزایش می یابد. این تغییر منجر به ساخت و ضخیم تر شدن سطح داخلی دیواره رحم، افزایش خون رسانی به رحم و پستان ها شده و ماهیچه های رحم را به استراحت و انبساط وادار کرده تا فضای مناسب برای رشد جنین فراهم شود.

افزایش سطح هورمونها می تواند بر روی احساسات شما تاثیر بگذارد؛ ممکن است دچار نوسانات خلقی شده، حساس شده و بدون دلیل نیاز به گریه کردن داشته باشید. ممکن است در مدت کوتاهی نتوانید احساسات خود را کنترل کنید اما این علائم می بایست بعد از گذشت سه ماه به طور کامل از بین برود.

پسر یا دختر بودن نوزاد

تخمک و اسپرم هر دو نقشی در تعیین جنسیت نوزاد دارند. هر سلول نرمال پیکری انسان شامل ۴۶ عدد کروموزوم (۲۳ جفت) است؛ این تعداد در سلولهای جنسی اسپرم و تخمک کمتر می باشد و هر کدام از این سلولهای دارای ۲۳ عدد کروموزوم هستند.

هنگامی که یک اسپرم تخمکی را بارور می کند، ۲۳ کروموزوم پدر با ۲۳ کروموزوم مادر جفت شده و یک سلول تخم ۴۶ کروموزومی را ایجاد می کند.

کروموزوم های X و Y

کروموزوم ها ساختارهای نخ مانندی هستند که هرکدام حامل ۲۰۰۰ ژن هستند. ژنها تعیین کننده ویژگی هایی هستند که یک نوزاد آن را به ارث می برد، مانند رنگ مو، رنگ چشم، گروه خونی، قد و ساختار بدنی.

تخمک بارور شده شامل یک کروموزم جنسی از مادر و یک کروموزوم جنسی از پدر است. کروموزوم جنسی از تخمک مادر همیشه یکسان بوده و کروموزوم X نامیده می شود اما کروموزوم جنسی که از طرف پدر به ارث رسیده و در اسپرم موجود می باشد ممکن است X یا Y  باشد.

اگر تخمک توسط اسپرم حاوی کروموزم X بارور شود، جنسیت نوزاد دختر بوده (XX) و چنانچه بارور شدن تخمک توسط اسپرم حاوی کروموزوم Y انجام شود، نوزاد پسر (XY) خواهد بود.

اگر تصمیم به داشتن یک فرزند دارید، شما و همسرتان می بایست سلامت فرزندی که در آینده خواهید داشت را تضمین کنید، مواردی که به این سلامت کمک می کند شامل:

  • رژیم غذایی متعادل و سلامت
  • عدم استعمال دخانیات
  • برای زنان، استفاده از مکمل فولیک اسید

علاوه بر این می بایست در مورد خطر استعمال الکل در دوره بارداری نیز اطلاعاتی داشته باشید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
بهترین زمان آمیزش برای بارداری و بچه دار شدن
به مطلب امتیازدهیدسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مشخص نیست

سلام آقای دکتر
بنده ۲۰ سال سن دارم تقریبا مدتی هست که بالای آلت تناسلی ناحیه ی زیر شکم درد دارم که بعدش منتهی میشه به بیضه ها البته درد خفیفی هست ولی نگرانم کرده بعضی موقع ها هم سمت کمر تا کشاله ی رانم شاید هر ۴ ماه یا ۳ ماه تیر میکشه به مدت ۱۰ دقیقه بعد ول میکنه البته همش نیس بعد سونوگرافی ناحیه مثانه دادم که دکترش میگفت اتهاب مثانس والا من خودم موندم چیه کمکم کنید نگرانم
مشاهده پاسخ دکتر
2
آزوسپریم

سلام ضمن خسته نباشی به شما جناب دکتر عارضم خدمتتون که بنده آزوسپریم غیر انسدادی دارم و بیوپسی هم انجام دادم جواب نگرفتم .موهای سینه ام هم رشدش کمه و دکتر میگفت بیضه کوچک هست .و هورمونی هستش .آیا راهی برای درمان بنده هست .ممنون میشم پایخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
3
راست نکردن حین دخول و اسپرم غلیظ

من مجردم و خود ارضایی زیاد میکنم اما وقتی رفتم بکنم هر کاری کردم راست نشد برگشتم و خود ارضایی که کردم دیدم اسپرمم غلیظه لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
ازمايش اسبرم همسرم

سلام اقاي دكتر سوالم اينه كه همسرم ازمايش اسبرم داده ميخوام بدونم حوابش جيه

Abnormalforms 20%
Fullmotility 10%
Good motility25%
Poor 30%
non35%
countهست 48000000
ممنون ميشم حوابم و بدين
مشاهده پاسخ دکتر
5
اختلال در حرکت اسپرم

باسلام خدمت اقای دکتر
من حدود ده سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم
الان ازدواج کردم .چند وقت پیش ازمایش اسپرم دادم که تصویرشو ضمیمه این متن براتون ارسال میکنم .
دکتر بعد از دیدن جواب ازمایش گفت دچار اختلال حرکت اسپرم هستم
میخواستم از خدمتتون بپرسم با توجه به نتیجه ازمایش ایا شما هم گفته های ایشون رو تایید میکنید .و درمانش چیه .ایا میتونه به خاطر واریکوسلی که قبلا داشتم باشه
مشاهده پاسخ دکتر
6
علت و درمان اسپرم صفر در بدنی نرمال

باسلام و خسته نباشید
شخصی با آزمایش اسپرم متوجه شد که اسپرم صفر است و به دنبال درمان رفت و بعد از کلی پیگیری چندین پزشک نظر دادند که بدن این شخص کاملا نرمال می باشد (ازنظر آزمایش خون و هورمون و سایر ویژگی های مایع منی و معاینه فیزیکی بیضه ها و سونوگرافی و ...) و تنها موردی که تولید نمی شود اسپرم است (بعد عمل هم نمونه یافت نشد) اکنون به نظر شما ادامه درمان منطقی است ؟؟؟ هیچ تکنولوژی و یا دارویی برای تحریک تولید اسپرم از بدن خود شخص وجود ندارد؟؟؟
پیشاپیش تشکر از پاسخگویی
مشاهده پاسخ دکتر
7
پایین آوردن بیضه

باسلام
من در سن ۱۸ سالگی فهمیدم دیگر بیضه در کیسه نمی آید و با خجالتی که داشتم پنهان کردم ولی با توجه به سن ۱۸ سالگی این موضوع را بلافاصله مطرح و بعد از آن آزمایش اسپرم گرفتم که صفر بود و بعد از آن هم عمل کردم و هر دو بیضه من بالا بود و دکتر گفت از شانس شما نزدیک به شکم نبود زیاد، آخه دقیقا بالای آلت بنده وجود داشته، میخواستم ببینم الان که ۶ سال گذشته و منم ۱۹۸ سالگی عمل کردم یعنی برای باروری مشکل دارم و یا به نظر شما احتمال دارد با این تفاسیر اسپرم من تغیر کرده باشه و دیگر صفر نباشد.
میدانم باید آزمایش داد ولی این احتمال وجود دارد هنوز هم صفر باشد..
با تشکر از راهنمایی شما بزرگوار.
مشاهده پاسخ دکتر
8
واریکوسل گرید3

سلام اقای دکتر من پارسال پنج روز که هفده ساله شده بودم عمل واریکوسل گرید ۳ انجام دادم و تا ۳ماه هیچ پیز سنگینی برنداشتم الانم مجردم
الان ۷ماه از عملم گذشته
با مشکل فشارخون روبرو شدم الان سه ماهه که قرص فشار خون متورال۵۰ میخورم و احساس میکنم یکمی بهبود پیدا کردم در ضمن من بعد از ۷ ماه عمل واریکوسل تصمیم گرفتم که ورزش کنم الان سه هفته که میرم باشگاه بدنساری و هیچ چیز سنگینی که نمیتونم بلند کنم تا حالا برنداشتم
و الان سه هفته که دارم میرم ۲کیلو از وزنم کم شده
ودراخر میخواستم بدونم که باشگاه بدنسازی بعد از ۷ماه گذشت از عمل مشکلی برام نداره؟؟ خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
9
درمان برای جهش اسپرم . زود انزالی

سلام خدمت دکتر کرمی . بنده 38 سال سن دارم 4 سال هست برای بچه دار شدن اقدام نمودیم . اولی نتیجه نگرفتیم . دکتر هم رفته ایم آزمایش هم انجام دادیم . مشکل بنده این است انزال زود رس و جهش اسپرم کم است کلی دارو مصرف کردم ویک سمت بیضه چپ سونوگرافی انجام دادم . گفته می شود واریکاسل وجود داره . دیگه نمی دونم دیگخ چکار کنم اطفا کمکم می کنید . ممنون می شم مشاهده پاسخ دکتر
10
Motility

سلام درآزمایش اسپرم من زده
Total Motolity(pR+NP,%)
35%
میخوام بدونم این مقدار کمه؟ اگه کمه باید چیکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 32 بعدی »