10 اشتباه رایج زوجین در نزدیکی برای باردار شدن

زمانی که به فکر بچه‌دار شدن می‌افتید قطعاً به این فکر می‌کنید هیچ عمل اشتباهی در نزدیکی انجام ندهید. در این موقع است که سوال هایی از قبیل  تعداد مناسب نزدیکی، تاثیر پوزیشن بر روری بارداری و یا بهترین زمان برای باردارشدن برای تان پیش می آید.

اگر به فکر بچه دار شدن افتاده اید این ده اشتباه رایج در زمان مقاربت را انجام ندهید.

اشتباه اول: تعداد نزدیکی کم 

 برخی از افراد بر این باورند که نزدیکی کمتر باعث تجمع تعداد اسپرم‌ها و درنتیجه افزایش شانس باروری می‌شود؛ اما واقعیت بر این اساس است که مقاربت کمتر موجب به وجود آمدن تأخیر در لقاح می‌گردد. برخی از زنان بهترین زمان برای باروری در زمان تخمک‌گذاری است اما واقعیت این است که معمولاً بیشتر آن‌ها از زمان تخمک‌گذاری بی‌اطلاع‌اند. پس تعداد دفعات نزدیکی را به‌خصوص قبل از تخمک‌گذاری باید بیشتر کرد.

مطلب مرتبطبهترین زمان آمیزش برای بچه دار شدن

نزدیکی برای حامله شدن

اشتباه دوم: تعداد نزدیکی بسیار زیاد

برخی دیگر از زوجین نیز بر این باورند که هرچه تعداد دفعات نزدیکی بیشتر باشد، لقاح آسان‌تر و زودتر صورت می‌گیرد؛ اما افراط هیچ‌گاه خوب نیست. اگرچه بسیاری معتقدند مقاربت زیاد باعث کاهش قدرت اسپرم نمی‌شود اما افراط می‌تواند باعث مشکل نیز گردد. نزدیکی زیاد زوجین ممکن است باعث کاهش میل جنسی در زمان تخمک‌گذاری شود و این مسئله باعث پایین آمدن شانس باروری می‌شود.

اشتباه سوم: پوزیشن نادرست

ممکن است مطالب زیادی در مورد انواع پوزیشن های جنسی و حتی در مورد تأثیر آن‌ها در لقاح دیده باشید. در هنگام انزال، اسپرم‌های مرد به‌صورت شناور در مایع مخاطی گردنه رحم و از طریق لوله‌های فالوپ درحرکت‌اند. وی افزود: این عمل در کمتر از آنی بدون توجه به نوع پوزیشن صورت می‌گیرد.

اشتباه چهارم: مقصر دانستن زن

در بسیاری از زوجین که مشکل باروری دارند، زن‌ها مقصر دانسته می‌شوند. بسیاری از مردان خود باور ندارند که مشکل اصلی از آن خودشان است. انزال به‌تنهایی مهم نیست بلکه باید توجه داشت میزان اسپرم کافی برای بارور کردن تخمک، در مایع منی وجود دارد یا خیر.

مطلب مرتبط: علل ناباروری زنان

مقصر دانستن زن برای بارداری

زوجین باید متوجه این مسئله باشند که مشکل ممکن است مربوط به مرد یا زن، هردو و یا هیچ‌یک از آن‌ها باشد. معمولاً حدود 50 درصد از مشکلات باروری مربوط به زنان است، 40 درصد مربوط به مردان و 10 درصد هردو یا هیچ‌کدام از آن‌ها است. بهترین راه برای تشخیص این موضوع انجام آزمایش است.

اشتباه پنجم: عدم‌تشخیص صحیح زمان تخمک‌گذاری

 دانستن زمان دقیق تخمک‌گذاری کمی دشوار است. بیشتر زنان بر این باورند که زمان تخمک‌گذاری چهارده روز پس از اولین روز قاعدگی است. باید به این نکته توجه داشت که زمان تخمک‌گذاری و طول دوره هرماه ممکن است متغیر باشد.

بسیاری از زنان بر اساس مشاهده برخی علائم مانند خروج جسم سفیدرنگ چند روز قبل از تخمک‌گذاری زمان آن را تعیین می‌کنند. استفاده از کیت‌های مخصوص برای تخمین زمان تخمک‌گذاری، گزینه مناسب‌تری بجای حدس و گمان است.

تعیین زمان تخمک گذاری

اشتباه ششم: مقاربت در زمان تخمک‌گذاری

اگر برای تعیین زمان تخمک‌گذاری از کیت‌های ذکرشده، جدول ثبت دمای بدن و از تقویم استفاده می‌کنید شاید تصور کنید روز تخمک‌گذاری مناسب‌ترین زمان است اما ممکن است بسیار دیر شده باشد. تخمک پس از آزاد شدن تا 24 ساعت قابلیت بارور شدن دارد. درصورتی‌که در تعیین زمان‌بندی اشتباه کرده‌اید باید منتظر ماه باشید. بر اساس گفته محققان عمر اسپرم 3 تا 5 روز است که در این صورت پس از آزاد شدن ممکن باعث افزایش شانس باروری شود.

اشتباه هفتم: استفاده از مواد روان کننده

استفاده از برخی مواد روان کننده باعث تضعیف قدرت اسپرم‌ها می‌شود. درصورتی‌که ناگزیر به استفاده از مواد روان کننده هستید می‌توانید از روان کننده‌های Pre-Seed، یا روان کننده‌های طبیعی مانند روغن‌زیتون و روغن مخصوص بچه استفاده کنید.

اشتباه هشتم: شتاب‌زدگی برای مراجعه به پزشک

برخی از زوجین پس از دو سه بار نزدیکی بی‌حاصل برای مراجعه به پزشک دچار شتاب‌زدگی می‌شوند. زوجین نباید نگران باشند. شرایط ایده آل ممکن است پس از گذشت چند ماه باشد. سن زیر 35 سال، قاعدگی منظم و میزان سلامت عمومی برای باروری بسیار مؤثر است. در صورت تلاش بی‌نتیجه زوجین پس از یک سال توصیه می‌گردد به پزشک مراجعه شود.

اشتباه نهم: عدم مراجعه به‌موقع به پزشک

بعضی مواقع مراجعه به هنگام به پزشک بهترین گزینه بجای دست روی دست گذاشتن است. در صورتی داشتن سن بالای 35 سال و نزدیکی ناموفق بیش از 6 مرتبه باید به پزشک مراجعه شود. همچنین در صورت داشتن سن پایین و قاعدگی نامنظم، داشتن سابقه بیماری‌های جنسی، زایمان زودرس، ابتلا به بیماری‌های عفونی ناحیه لگن، دیگر بیماری‌های تأثیرگذار بر بارداری و زایمان به پزشک مراجعه توصیه می‌گردد.

اشتباه دهم: بی‌توجهی به‌سلامت عمومی

بسیاری از مواقع زوجین سلامت عمومی بدن را نادیده می‌گیرند و به آن توجهی نمی‌کنند. باید به خاطر داشت عواملی از قبیل وزن، مصرف دخانیات، مصرف دارو و استرس در لقاح بسیار مؤثر است. از این‌ رو پیشنهاد می‌شود زوجین پیش از آن برای معاینه عمومی به پزشک مراجعه کنند و همچنین در مورد عوامل مذکور با پزشک خود صحبت کنند.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
4.2/5 - (5 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یگانه شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام من دوشنبهlulکردم خیلی درد زیر شکم دارم ازامشب دردکمرمم شدید شده شیاف استفاده کردم بنظرشما حامله شدم؟
 • تصویر کاربر Samin شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دیروز ساعت 4بعدازظهرای یوای کردم الان یکم لکه بینی قهوه ای دارم مثل زمانی که میخوام ازعادت پاک بشم هست ایا با لکه بینی که هست برای امشب میشه نزدیکی داشته باشم چون دکترم گفت از فردا شب نزدیکی داشته باش ممنون میشم جواب بدین....
 • تصویر کاربر آوازه جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  با سلام من 26 دی ماه آی و آی کردم 13 بهمن آزمایش بتا دادم جواب 812 شد از اولین روز هم شیاف گذاشتم امشب چندین لکه قهوه ای دیدم بسیار نگران شدم میخواستم نظرتون رو بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   حتما جهت بررسی به همکار متخصص زنان مراجعه کنید

   جهت اخذ نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴ هماهنگ بفرمایید

 • تصویر کاربر Yalda جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام من ٢٦سالمه حدوديك ساله نزديكي منظم دارم ولي باردارنشدم آزمايشات هورموني وعمومي من خوب هستن ولي اندومتريومادوطرفه دارم به نظرتون چطورباردارشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
   متخصص زنان بروید
درحال دریافت اطلاعات