سوالات شایع درباره عوارض عمل واریکوسل

مردانی که واریکوسل دارند، برای برطرف شدن بیماریشان باید عمل شوند. اما عمل واریکوسل چگونه است؟ آیا درمان جایگزینی برای آن وجود دارد؟ عوارض عمل واریکوسل چیست؟ در این مقاله سعی خواهیم کرد به این سوالات و سوالات شایع دیگر درباره عمل جراحی واریکوسل پاسخ دهیم.

حدود ۱۵ درصد از مردان از واریکوسل رنج میبرند. این بیماری که اغلب در سن بلوغ آغاز می شود، ممکن است باعث ایجاد دردی پایدار و احساس ناراحتی شود. واریکوسل با نازایی مرتبط بوده و باعث بالا رفتن دمای کیسه ی بیضه میشود همچنین افزایش دمای کیسه ی بیضه باعث کاهش اسپرم های بارور می شود. همچنین واریکوسل می تواند بر حرکت اسپرم تاثیرگذار باشد.

مطلب مرتبط: عوارض واریکوسل چیست؟

جراحی واریکوسل چگونه است؟

برای درمان واریکوسل سه نوع جراحی وجود دارد:

۱- جراحی باز

تهاجمی ترین نوع جراحی است. جراح برشی روی ناحیه ی کشاله میزند و ورید هایی که عملکرد مناسب ندارند را میبندد تا از جریان خون اضافی جلوگیری کند.

۲- لاپاراسکوپی

جراحی تحت جراحی عمومی انجام می شود و وسایل جراحی از طریق برش کوچکی به بدن شما منتقل می شوند. یک دوربین جراحی توسط جراح برای مشاهده ی درونی و تشخیص ورید هایی که مشکل دارند استفاده می شود. جدا از اینکه چه نوع جراحی استفاده شود، هر کدام مقداری برش، بخیه و تا حدودی بیهوشی نیاز دارند.

عمل لاپاراسکوپی واریکوسل

۳- میکروسکوپی یا میکروسرجری

عمل میکروسرجری کمترین تهاجم را دارد اما خیلی پیچیده است. در طی جراحی، جراح برای تشخص ورید هایی که عملکردشان را از دست داده اند از میکروسکوپ استفاده میکند و بعد از آن ورید ها را می بندند.در بین دیگر روش های جراحی این روش دارای کمترین عود واریکوسل است.

 

معمولا سوالاتی که قبل از عمل ذهن بیمار را درگیر می کند می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد.

در صورت جراحی نکردن، چه اتفاقی می افتد؟

واریکوسل می تواند باعث کاهش تدریجی قدرت باروری شود. ولی پزشکان معمولا کسانی را توصیه به جراحی می کنند که مشکل ناباروری دارند یا احتمال ناباروری در آنها وجود دارد.

مطلب پیشنهادی:  آیا همه واریکوسل ها به درمان نیاز دارند؟

آیا درمان دارویی برای واریکوسل وجود دارد؟

درمان قطعی واریکوسل همان درمان جراحی است و درمان دارویی فقط  ۵ درصد موثر است.

آماده شدن برای عمل واریکوسل ؟

بدون درنظر گرفتن نوع جراحی، یک سری چیزهای پایه وجود دارد که هر مردی قبل از جراحی باید انجام دهد. آماده شدن از روز قبل از عمل واریکوسل شروع می شود. در زیر به کارهایی که ممکن است نیاز باشد انجام دهید میپردازیم:

۱- شب قبل از جراحی ممکن است نیاز باشد موهای زائد ناحیه ی کشاله ران، کیسه ی بیضه و انتهای آلت تناسلی را از بین ببرید. این کار را شب قبل برای جلوگیری از تحریک پوست آن ناحیه در حین جراحی انجام دهید.

۲- بعد از نیمه شب چیزی نخورید. جراح شما ممکن است وعده های غذایی یا نوشیدنی های روز قبل را محدود کند.

۳- صبح جراحی دوش بگیرید و ناحیه ی جراحی را پاکیزه کنید. یک لیف زدن ملایم بدون تحریک پوست مناسبترین راه است.

۴- قبل از جراحی راجع به داروهایی که مصرف میکند با پزشکتان مشورت کنید، به خصوص اگر داروهای ضد غلظت خون یا دیابت مصرف میکنید. داروهای خود را با نظر مستقیم جراحتان مصرف کنید. داروهایی که جراحتان تجویز میکند را به درستی مصرف کنید.

۵- بهتر است که یک نفر شما را در حین جراحی، قبل و بعد از آن همراهی کند. برای شما ممکن است نوعی بیهوشی انجام شود، پس به گونه ای برنامه ریزی کنید که بعد از جراحی رانندگی نکنید. روز بعد از جراحی باید استراحت کنید.

در طی جراحی چه اتفاقی می افتد؟

 

برای شما در روز جراحی آزمایشاتی انجام میدهند. شما باید لباس اتاق عمل بپوشید، پرستاران از شما راجع به سابقه ی پزشکیتان و جراحیتان سوالاتی خواهند پرسید. راجع به نوع بیهوشی تصمیم می گیرند. ممکن است به شما داروهایی بدهند که از هوشیاری شما بکاهند. قبل از اینکه به شما داروی بیهوشی را بدهند، جراح به شما مراحل جراحی را توضیح می دهد.

ممکن است جراحی حدود چهار ساعت طول بکشد. در جراحی باز از یک برش با طولی حدود یک اینچ استفاده میکنند که در دو جراحی دیگر این برش کوچک تر است.

در جراحی باز و میکروجراحی ورید با یک کلیپس یا روشی دیگر مسدود میشود. در صورتی که در جراحی لاپاراسکوپی جراح ممکن است با یک برش کوچک یک لوله ی خیلی نازک را در ورید قرار دهد. از این لوله برای ورود یک دوربین خیلی کوچک استفاده می شود تا جراح وریدی که دچار اختلال عملکرد شده است را پیدا کند و آن را ببندد.

اکثر افراد بعد از جراحی ترخیص شده و به خانه فرستاده می شوند، با این حال در افرادی که دچار عوارض می شوند ممکن است نیاز باشد که مدتی طولانی در بیمارستان بستری شوند.

مراقبت های بعد از عمل واریکوسل

 • تا یک روز بعد از جراحی فقط دراز بکشید (حالت خوابیدن) یا تکیه بدهید.
 • شما می توانید برای غذا خوردن و دستشویی رفتن از جای خود بلند شوید.
 • اگر لازم است برای درد های خود مسکن هایی مانند ایبوبروفن مصرف کنید، باید پزشکتان آن را تایید کند.
 • می توانید روی کیسه بیضه و برش جراحی کمپرس یخ بگذارید، این کار را می توانید حین بیداری هر یک ساعت به طول ۲۰ دقیقه انجام دهید.
 • در هنگام نشستن زیر بیضه ی خود یک بالش کوچک قرار دهید تا آن را بالا نگه دارد.
 • چند هفته از بیضه بند استفاده کنید.

 دیگر توصیه های حین بهبودی شامل موارد زیر است:

 • تا التیام کامل زخم ها در حین حمام یا شنا کردن ناحیه ی جراحی را بیش از حد با آب تماس ندهید و تا دو هفته آن ناحیه را با باند استریل پانسمان کنید.
 • حداقل تا یک هفته از بلند کردن وسایل سنگین بپرهیزید.
 • بعد از یک هفته، به آرامی ورزش را شروع کنید.
 • بعد از حداقل سه روز می توانید به کارتان بازگردید.

عمل واریکوسل چیست؟

رانندگی بعد از عمل واریکوسل

در رابطه با رعایت مواردی که بعد از عمل جراحی واریکوسل انجام می شود؛ رانندگی بعد از عمل واریکوسل است. چون ما رگ های خراب را میبندیم، رگهای سالم مثل بچه های هستند که تازه باید راه بیفتند و عمل خون رسانی را انجام دهند. عواملی که این هارا خراب می کند زود راه افتادن و زور زدن و نشستن های طولانی مدت و انجام ورزش های طولانی مدت و سنگین درحالت ایستاده است که به آن ها فشار وارد می کند و باعث می شود به رگهای سالم فشار وارد شود.

حال در مورد رانندگی اگر آمپول به کمر شما زده باشند، شما باید یک هفته استراحت کامل انجام دهید؛ چون در مورد خود بی حسی نخاعی اگر شما زود حرکت کنید باعث ایجاد یک سردرد شدید در شما می باشد که ممکن است ۱ تا ۲ هفته شما را خانه نشین کند. بنابراین توصیه من به شما در رابطه با رانندگی این است که در مسیرهایی که کوتاه مدت است اشکالی ندارد ولی اگر طولانی مدت پشت ماشین هستید حتما ۱ هفته صبر کنید تا دچار سردر بعد از جراحی نشوید و به عروق سالم و تازه ی شما فشار وارد نشود. برای اینکه درصد موفقیت عمل شما بالا رود، تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی واریکوسل می توانید با خیال راحت رانندگی کنید.

چند روز بعد از عمل واریکوسل می توان نزدیکی کرد؟

حدود چهار هفته زمان می برد تا بتوانید روابط جنسی معمولتان را داشته باشید ولی بهبودی بعد از جراحی برای عمل واریکوسل معمولا حدود دو هفته است و بعد از آن می توانید هر فعالیت شدیدی را انجام دهید.

درد بعد از عمل واریکوسل

پزشک معمولا بیمار را از دردهای متوسط بعد از جراحی آگاه می کند، این درد با برنامه ریزی بهبودی بعد از جراحی می تواند کمتر شود. در این قسمت در مورد روش های کم کردن درد بعد از عمل واریکوسل صحبت می کنیم. به طبع بعد از هر عمل جراحی، ما به دلیل برخی برش ها و دوخت و دوزهای انجام شده روی پوست، دچار دردهایی در آن ناحیه می شویم.

این دردها طبیعی است و کلا بعد از عمل جراحی واریکوسل به خاطر اینکه ما رگها را جدا می کنیم و می بندیم و به طبع یک مقدار از عروق لنفاوی بسته می شوند. بعد از جراحی دو اتفاق می افتد. یکی ورم بیضه و یکی درد بیضه. اینها طبیعی است. برای کاهش درد پس از عمل واریکوسل سعی کنید یک هفته در خانه استراحت کنید. بار سنگین بر ندارید. زیاد روی پا نایستید. در هنگام دستشویی زور نزنید، شکم را نرم نگه دارید چون زور زدن باعث درد بیشتر می شود.

یک توصیه بسیار مهم، استراحت مطلق ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل است. توصیه می شود، به صورت خوابیده به پشت باشید و زیر بیضه ۲ عدد حوله بگذارید که بیضه ها را بالا نگه دارد. همچنین کمپرس آب سرد می تواند کمک کند؛ به خاطر اینکه هرچقدر ورم کمتر باشد درد کمتر می باشد.

توصیه می کنم اگر می خواهید دچار درد مزمن نشوید از ورزشهای سنگین مانند بئدنسازی به مدت ۳ ماه به تاخیر بیندازید. ۲ هفته بعد از عمل می توانید پیاده روی و حتی شنا را شروع کنید و به طور کلی ورزشهایی که زور داخل شکم را بالا می برد به مدت ۲ الی ۳ ماه خودداری کنید تا این درد کمتر شود و ماندگار نشود.

یکی از نکات مهم در رابطه با عمل جراحی اندازه برش داده شده توسط پزشک است. که در این میان عمل جراحی میکروسرجری بسیار مهم است که ما برش کمتری می دهیم، بنابراین درد بعد از عمل کمتر خواهد شد. دومین مورد که نقش مهمی دارد لاپاراسکوپی می باشد. که لوله های باریکی است که از ناف و جاهایی که اعصاب کمتر است وارد بدن می شود به طوریکه گویا ۳ خودکار وارد بدن می شود و درد آن بسیار کمتر است. و اگر این دو روش را انتخاب کنید درد های بعد از عمل بسیار کمتر است.

درمان واریکوسل

عوارض عمل واریکوسل

بعد هر جراحی ممکن است عوارضی به وجود بیاید. بعضی از عوارض ممکن جراحی واریکوسل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • امکان تشکیل لخته ی خون در پاها
 • عفونت محل جراحی
 • تجمع مایع در اطراف بیضه
 • درد ناحیه ی جراحی

ارضا شدن پس از عمل واریکوسل

سوال اول این است که فرد چه زمانی می تواند فعالیت جنسی خود را شروع کند و سوال دیگر این است که آیا این فعالیت جنسی ضرری برای عمل جراحی دارد یا نه؟ اولار ۲۴ ساعت بعد از عمل می توانید فعالیت جنسی را شروع کنید و مشکلی برای ارضا شدن ندارید. آیا ارضا شدن تعدادش در طول هفته مشخص شده است؟خیر. این موضوع بستگی به توانایی فرد در انجام عمل های جنسی دارد.

چه مدت بعد از انجام واریکوسل موفقیت عمل قابل رویت است؟

طبق قانون یک حالتی است به نام اسپرماتوژنس یعنی مراحی که یک اسپرم درون بیضه تولید می شود و مثل یک بچه که متولد میشود و بلوغ پیدا میکند این نطفه بلوغ پیدا کند ۶ ماه طول میکشد. لذا بعد از ۶ ماه است که میتوانیم بفهمیم عمل واریکوسل موفقیت آمیز بوده و درصد آن چقدر است. و میتوانیم با آزمایش اسپرم و مقایسه ی ان بعد از عمل به این نتیجه برسیم.

آیا عمل واریکوسل باعث خراب شدن نطفه بعد از ارضا شدن می شود؟

خیر

احتمال بارداری بعد از عمل واریکوسل چند درصد است؟

وابسته به نوع جراحی حدود ۵۰ درصد افراد دوباره توانایی باروری پیدا می کنند که در مقایسه با روش دارویی بسیار موثر تر است. شما باید قبل از انتخاب روش درمانتان از مزایا و معایت هر درمان و خطرات و فواید روش های درمانی آگاه باشید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. حتما قبل از انتخاب باید با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
سوالات شایع درباره عوارض عمل واریکوسل
۳٫۳ (۶۶٫۶۷%) ۶ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامید سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ببخشید
  ایا عمل واریکوسل با میزان ادرار ارتباطی دارد ؟!
  من بعد از عمل به شدت میزان ادرار افزایش پیدا کرده است
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   اصلا ندارد
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده در سال ۹۶/۱۲/۳عمل واریکوسل و الان بعد از ده ماه مشکل زود انزالی دارم به طوری بعد نعوظ دیگه نمیتوانم ادامه رابطه با همسرم را داشته باشم و ۲۹ سالمه لطفا راهنماییم بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   ارتباطی با عمل ندارد
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آیا بعد از عمل رگ ها کامل و در همه جا حالت طبیعی پیدا می کنند؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   نه گشادتر میشود
 • تصویر کاربرهيراد چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام، عمل واريكوسل چه تاثيري بر ميزان قواي جنسي داره؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرسعید دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقت عالی بخیر دکترعزیز،یک هفته پیش واریکوسل درجه3عمل کردم تنها مشکلی که نگرانم کرده گاهی اوقات وقتی دمای بیضه ام بالا میره یا یکم که راه میرم بیضه هام یه مقدار متورم میشه که وقتی کمپرس میکنم یا دراز میکشم از بین میره
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   جاي نگراني نيست
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من تقریبا بعد از ۹ ماهه عمل کردم طرف زخم عمل و رگ اصلی درد شدید گرفته و نمیدونم نیازی به معاینه هست یا نه البته دردم تسکین پیدا کرده
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   يك بار عمل كافي است
 • تصویر کاربرفواد سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نتایج ازمایش اسپرمم به شرح ذیل می باشد ایا نیازی به مراجعه به پزشک هست؟
  83mil/ml:Sperm density
  Progressive sperm:50%
  Morphilogy:60%
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   عالی است
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من فردی ۳۰ ساله و مجرد هستم آزمایش اسپرم نرمال است ولی واریکوسل سمت چپ دارم آیا باید عمل انجام دهم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۷۱۰۶۲۴۰۰
 • تصویر کاربرمشخص چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۱۸ سال سن دارم و طی مدتی متوجه شدم که بیضه سمت راستم بیش از حد بزرگ شده تا جایی که باعث کج شدن الت از حالت صافش شده و بیضه سمت چپ هم حالت افتاده تر نسبت به راست داره.
  بیضه سمت راستم خیلی سفته و سمت چپ تا حدودی نرم است
  ممنون میشم اگر بگید مشکل چیه بهم کمک کنید چون خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
 • تصویر کاربرامیرحسین سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده واریکوسل خفیف سمت چپ دارم و می خواهم برای فرزند دوم اقدام کنم می خواستم ببینم آیا واریکوسل به کندی حرکت اسپرم ربطی دارد؟ اگر پاسخ مثبت است برای رفع مشکل چه دارویی مصرف کنم و یا اقدامی را انجام دهم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب اقدام كنيد نشد بايد عمل كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر