آیا واریکوسل خفیف به درمان نیاز دارند؟

واریکوسل یک بیماری شایع بین مردان نابارور می باشد. از هر 100 مرد 15 نفر و از هر 100 مرد نابارور 40 نفر به بیماری واریکوسل مبتلا هستند. در انتها برخی از سوالات شایع درباره واریکوسل جواب داده شده است.


درمان واریکوسل برای ناباروری و بهبود قدرت باروری انجام می گیرد که معمولا می تواند به صورت جراحی سرپایی با بیهوشی موضعی یا بیهوشى عمومی انجام شود.

فهرست موضوعات

واریکوسل چیست؟

ما در بدن دو نوع  رگ داریم یکی سرخرگ ها و دیگری سیاهرگ ها. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به آنها دریچه لانه کبوتری گفته می شود و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

ساختار سیاهرگ

هنگامی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و خون برگشت نمی کند این بیماری اتفاق می افتد. به طور کلی می توان گفت واریکوسل در واقع همان واریسی شدن رگ های بیضه است.

در ادامه توصیه میکنیم این کلیپ کوتاه را از زبان دکتر کرمی متخصص اورولوژی را درباره واریکوسل مشاهده کنید.

 انواع درجه و علائم واریکوسل

همانطور که می دانید واریکوسل، به واریسی شدن رگ های بیضه و خراب شدن دریچه های لانه کبوتری می گویند. این بیماری شایع ترین علت ناباروری در مردان جوان است که از نظر بالینی به 3 گروه تقسیم می شود. این 3 کروه عبارتند از: واریکوسل خفیف، متوسط و شدید.

واریکوسل گرید 1

در این نوع بیماری رگ های واریسی قابل مشاهده نیستند و  پزشک با معاینه فیزیکی می تواند آن را تشخیص دهد.

واریکوسل گرید 2

رگ های واریسی در این گرید باز هم قابل مشاهده نیستند اما با دست گذاشتن روی بیضه می توان رگ ها را لمس کرد.

واریکوسل گرید 3

در این حالت دیگر نیاز به معاینه فیزیکی نیست و رگ ها به صورت راحتی قابل مشاهده هستند.

مطلب مرتبط: تفاوت درجه های واریکوسل

واریکوسل درجه 3 که در آن رگ های واریسی به راحتی قابل مشاهده هستند.

علائم واریکوسل

این بیماری می تواند بدون علامت باشد. از رایج ترین نشانه های واریکوسل درد می باشد به خصوص در افرادی که زیاد روی پای خود می ایستند.

امروزه بهترین توصیه پزشکان به جوانان معاینه بیضه ها توسط خود فرد در هنگام استحمام می باشد. چرا که هر گونه بزرگ شدن بیضه، آب آوردن بیضه، برجستگی های بیضه و از جمله واریکوسل که به صورت یک کیسه کرم مانند در بالای بیضه که با زور زدن بیشتر می شود و بهترین علامت وجود این بیماری است در همان معاینه توسط خود فرد می تواند مشخص شود.

واریکوسل خفیف

 واریکوسل شدید وقتی از دور مشاهده می کنیم مانند یک کیسه ی پر از کرم می باشد و کاملا نشان می دهد که دریچه ها خراب شده و به آن نوع 3 می گویند. واریکوسل درجه 2 این است که در معاینه ی بالینی به آن شدت نیست و رگ ها  در مقابل بیضه ی دیگر کلفت شده است و وقتی از فرد می خواهیم که بینی رو بگیرد و زور بزند درد شدیدتر می شود.

واریکوسل خفیف در معاینه ی پزشکان کاملا سالم به نظر می رسد و وقتی از او می خواهیم که بینی را بگیرد و زور بزند.  رگ ها خودشون رو نشان می دهند. اگر واریکوسل خفیف در معاینه نشان داده شد و تشخیص داده شد برای تایید آن باید از سونوگرافی رنگی استفاده کنیم. اگر فردی سونوگرافی از واریکوسل داشته باشد و آزمایش اسپرم آن خوب باشد و همچنین اگر دارای فرزند باشد، احتیاجی به درمان ندارد

چون باید این موضوع و در نظر بگیریم که هرچقدر واریکوسل خفیف باشد درصد موفقیت روی آزمایش اسپرم کمتر خواهد شد. و ما درکل کسانی که واریکوسل خفیف دارند و فرزند ندارند جراحی واریکوسل انجام می شود. ولی اگر ازمایش خوب بود و فرزند داشتند و فقط دچار درد می شوند نیازی به درمان جراحی نیست. چون واریکوسل شایع است و از هر 10 مرد 4 مرد واریکوسل خفیف دارند و با توجه به این موضوع واریکوسل خفیف فقط در موارد خاص باید درمان کرد.

 

رابطه واریکوسل و ناباروری در مردان

گمان می کنند که واریکوسل درجه حرارت بیضه ها را افزایش می دهد یا سبب افزایش جریان خون به وریدهای بیضه می شود. به نظر می رسد واریکوسل به صدمه زدن یا کشتن اسپرم ها کمک می کند. درمان واریکوسل معمولا برای بهبود باروری درمردانی است که هم واریکوسل و هم اسپرم معیوب دارند.

عدم گردش خون صحیح می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تولید اسپرم و ناباروری در مردان شود که عبارتند از:

1- بر روی تعداد اسپرم تاثیر می گذارد.

2- در مردان تعداد اسپرم هایی که دارای شکل طبیعی نیستند نباید از مقداری بیشتر شود واریکوسل می تواند این تعداد را افزایش دهد.

3- اما بیشترین مشکلی که بیماری واریکوسل ایجاد می کند بر روی حرکت اسپرم می باشد.

مطلب مرتبط: ناباروری ناشی از واریکوسل

سوال یکی از بیماران:

واریکوسل خفیف

پاسخ دکتر: اگر آزمايش اسپرم نرمال است عمل نمی خواهد.

درمان واریکوسل

بحث های زیادی درباره راه های درمان واریکوسل می شود. که در اینجا لازم است بدانید قطعی ترین درمان واریکوسل جراحی می باشد. درمان هایی مانند زالو درمانی پایه علمی ندارند و نمی توانند کمک کننده باشند. لازم به ذکر است نقش درمان دارویی نیز بیشتر بعد از عمل جراحی می باشد و  بیشترین تاثیری که از آن گزارش شده است حدود 5 تا 10 درصد می باشد.

عوارض عمل واریکوسل

مطلب مرتبط : عوارض واریکوسل

آیا لازم است هرکسی که واریکوسل دارد جراحی شود؟

خیر،همانطور که گفته شد تعداد زیادی از مردان دارای واریکوسل می باشند پس لزومی ندارد که تمام آنها برای درمان واریکوسل عمل شوند. جراحی فقط در مردانی انجام می شود که پزشک تشخیص دهد واریکوسل در آنها باعث مشکل در ناباروری شده است یا ممکن است در آینده برای آنها مشکلاتی ایجاد کند.

گاها از پزشکان سوال می شود که واریکوسل خفیف یا همان گرید های پایین نیز باعث ناباروری می شود که در جواب باید گفت وقتی آزمایشات اسپرم غیر طبیعی باشند و دکتر در بیمار واریکوسل را تشخیص دهد؛ دیگر فرقی بین گرید واریکوسل نمی کند و بیمار باید جراحی شود. در هر صورت به نظر می رسد مشاوره با یک پزشک مجرب بهترین کاری است که می توان کرد.

مورد دیگری که نیاز به جراحی دارد در افرادی است که در حدود سن بلوغ قرار دارند و دارای واریکوسل هستند. زیرا واریکوسل در این افراد باعث کوچک ماندن بیضه می شود. که در این صورت مراجعه به پزشک متخصص و مشاوره حتما توصیه می شود.

عمل واریکوسل برای درمان ناباروری

سه نوع روش عمل واریکوسل وجود دارد.

1- عمل باز و سنتی

در این نوع عمل برشی بر روی کشاله می زنند و رگ هایی را که واریسی اند را می بندند تا از جریان خون جلوگیری کنند.

2- عمل لاپاراسکوپی

در لاپاراسکوپی با وارد کردن سه عدد لوله باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکم را با بزرگنمائی  مشاهده می شود و پزشک با استفاده از مانیتور جراخی را انجام می دهد.

3- عمل میکروسکوپی واریکوسل یا میکروسرجری

در طی جراحی، جراح برای تشخص ورید هایی که عملکردشان را از دست داده اند از میکروسکوپ استفاده میکند و بعد از آن ورید ها را می بندند.

فیلم جراحی میکروسرجری واریکوسل توسط دکتر کرمی

کدام روش عمل واریکوسل بهتر است؟

عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح در درمان واریکوسل می باشند. مزایای لاپاراسکوپی را می توان نداشتن برش دردناک روی کشاله  بیمار ، زیبایی ، مدت کوتاه عمل و کوچک نشدن بیضه دانست. از مزایای میکروسرجری می توان به احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه اشاره کرد.

پس از جراحی انتظار چه چیزى می رود؟

درمان واریکوسل به طور معمول سرپایی انجام می شود. شما می توانید انتظار داشته باشید 4 ساعت پس از جراحی معمول واریکوسل به خانه بروید. دارو ضد درد برای چند روز پس از جراحی تجویز می شود. شما مى توانید کارهای سبکتان را 1 تا 2 روز پس از جراحی و تمام فعالیت های شدیدتان را تا یک تا دو هفته بعد از جراحی انجام دهید.

چه مدت بعد از عمل واریکوسل میتوان بچه دار شد؟

بعد از 5 یا 6 ماه انتظار می رود کیفیت و تعداد اسپرم شما بهبود یابد. البته این نکته قابل ذکر است که بهبود باروری در مردان نابارور حدود 60 درصد می باشد.

خطرات جراحی واریکوسل

جراحی واریکوسل

1-عفونت در محل جراحی

2-ایجاد مایع در اسکروتوم (هیدروسل) که نیاز به تخلیه دارد.

3-آسیب به شریان ها یا اعصاب موجود در ناحیه ی پوبیس (شرمگاهی)

سوالات شایع درباره واریکوسل و درمان آن

– آیا واریکوسل باعث معافیت سربازی میشود؟

الف) در صورتیکه نیاز به عمل جراحی داشته باشد (جهت عمل جراحی) : شش ماه معاف موقت
ب) در صورتیکه بعداز عمل عود نماید و درجه 3 و بالاتر باشد : معاف دائم
ج) فقط در مشمولین قبل از اعزام ،عمل نشده در هر درجه ای و نیز عمل شده بدون عارضه : معاف از خدمات رزمی

– آیا واریکوسل درد دارد؟

واریکوسل می تواند هیچ علامتی نداشته باشد علی رغم اینکه انتظار می رود دردناک باشد حتما اینگونه نیست. البته در صورتی که دردی در بیضه و یا کیسه بیضه وجود دارد و یا یکی از بیضه ها بزرگتر از دیگری است و یا تورمی در کیسه بیضه وجود دارد ، احتمال واریکوسل وجود دارد. البته عمل واریکوسل برای کاهش درد بیضه توصیه نمی شود.

 – آیا عمل واریکوسل درمان قطعی است؟

خیر،حدود 50 درصد جراحی واریکوسل موثر است. درحالی که درمان دارویی حدود 5 درصد است.

چند وقت بعد از عمل واریکوسل میتوان نزدیکی کرد؟

انتظار می رود بعد از شش ماه کیفیت اسپرم افزایش پیدا کند اما دلیلی برای به تاخیر انداختن اقدام برای باروری وجود ندارد.

– آیا واریکوسل باعث سقط جنین می شود؟

واریکوسل از علل ناباروری در زنان نیست.

– آیا واریکوسل باعث کم شدن مقدار منی می شود؟

خیر، هیچ ارتباطی بین حجم مایع منی و واریکوسل نیست.

– آیا واریکوسل باعث زود انزالی یا عدم نعوظ می شود؟

خیر، ارتباطی ندارد.

– آیا واریکوسل گرید 1 نیاز به عمل دارد؟

همانطور که گفته شد معیار اصلی عمل ناباروری است. اگر فردی نابارور باشد و واریکوسل داشته باشد باید عمل شود و فرقی بین گرید یک یا سه وجود ندارد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرهادی چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من یک ماه هست بلیل دردی ک داشتم عمل واریکوسل انجام دادم البته گرید سه بود و گفتن ک واریس شدید. میخاستم ببینم ایا میتونم ورزش بدنسازی رو ادامه بدم یا خیر ؟ ایا ممکنه اون درد قبل عمل با ورزش دوباره برگرده؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 3 روز پیش)

   بله احتمال دارد

 • تصویر کاربرGhahreman یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام..من واریکوسیل گرید۳ سمت چپ دارم..بعضی وقتها دردمیگیره..یکم بزرگیش منواذیت نیکنه..بایدعمل کنم یاخیر..ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 5 روز پیش)

   ازمایش اسپرم بدهید و در صورت مختل بودن نیاز به عمل واریکوسل دارید.سونوگرافی تان را برای ما بفرستید

 • تصویر کاربرحسین چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  همسر بنده با استناد به شروط ضمن عقد درخواست طلاق داده است.هنوز در دوران عقد هستیم و خانمم باکره هستند در دادگاه اظهار نمودند که من زود تخلیه میشم. دکتر از من آزمایش اسپرم خواسته.آیا زمانیکه ما هنوز اقدام به بچه دار شدن نکردیم، آزمایش اسپرم ضرورت دارد؟ من به لحاظ استرس کاری که دارم پس از تماس بدنی از جمله رابطه دهانی و سکس لاپایی دچار زود انزالی می شوم. دکتر میگه واریکوسل درجه دو دارم.چن ماه پیش هم که آزمایش اسپرم داده بودم مشکلی نبود.الان نگران هستم جواب آزمایش به نفعم نباشه و دادگاه مجوز طلاق صادر کنه. به دادم برسین
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۲۴ مهر ۹۸( 3 روز پیش)

   درمان گرفته اید؟

 • تصویر کاربرMeysam سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. من در اواخر تیرماه امسال اقدام به عمل جراحی واریکوسل بیضه چپ کردم، شدید بود. حدودا چهل روز بعد از عمل کمی گار سنگین در حد جابجایی بار نه خیلی سنگین داشتم. الآن گاهی احساس درد در بیضه چپ دارم. امروزم که دقت کردم چند تا سیاهرگ در بیضه دیده میشد و کمی رگ کرمی شکل با لمس کردن حس میشد!! یعنی دوباره عود کرده و باید دوباره عمل کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام.نیازی نیست

 • تصویر کاربرامین سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من شهریور سال گذشته دردخفیفی روی بیضه راستم احساس کردم پیش دکتر رفتم گفت چیزی نیست سونوگرافی هم رفتم گفت چیزی نیست ولی بعضی موقعه ها احساس درد خفیف میکردم تا اینکه رفتم پیش یه دکتر دیگه گفت که واریکوسل خفیف دارم و منم سال۹۹ کنکور دارم بهش گفتم گفت تا سال بعد مشکلی ایجاد نمیکنه میخواستم از شما بپرسم که تا یک سال تا کنکور۹۹ میتونم واریکوسل خفیفو تحمل کنم؟برام مشکلی ایجاد نمیکنه؟ توصیه های لازم چی هست؟
  سلام این سوالو من دو ماه پیش از شما پرسیدم و شما گفتید بیضه هام رو با آب سرد بشورم
  یک سوال دیگه درد کشاله ران خفیف دارم آیا ربط به واریکوسل خفیف داره؟
  چطور حل میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   درد خواهید داشت.ازمایش اسپرم بدهید تا بررسی شود که روی بیضه ها تاثیر گذاشته یانه.

 • تصویر کاربرسینا یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من حدود 6 سال پیش واریکوسل سمت چپ گرید 3 داشتم و عمل کردم.دوسال پیش آزمایش اسپرم دادم و همه چیز اوکی و محدوده نرمال بود.یک سال و نیم است ازدواج کرده و میخواستم بدانم برای بچه دار شدن نیاز به ازمایش است یا که خیر؟ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   بهتر است بدهید

 • تصویر کاربرali جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من ۱۷ سال سن دارم و در بیضه سمت چپ واریکوسل خفیف دارم.ازمایش اسپرم انجام ندادم.به گفته دکتر لازم نبود.دردی هم ندارم.به گفته پزشک یک ماه ورزشی انجام ندادم.به بدنسازی علاقه دارم.میتونم دوباره ان را ادامه بدم یا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بدون مصرف دارو ورزش را ادامه دهید و بهتر از آزمایش اسپرم را بدهید

 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر..شرمند من عمل واریکوسل انجام دادم سمت چپ ولی بعضی مواقع موقع بلند کردن جسمی یا فشار درد نا معلوم سمت چپم بلند میشه که قابل تشخیص نیست مثل گرفتی یا کشتدگی عضلس یا این طعبیه میباشد یا نه بعد ار استراحت یا مصرف دارو برطرف میگردد ممنون از لطف تون اگر نظر بدهید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۸ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   طبیعی است.اگر درد آن شدید نیست نیاز به دارو ندارد

 • تصویر کاربرamin جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، میخواستم بدونم چی باعث عود واریکوسل بعد از عمل میشه معمولا؟؟ ایا ضربه خوردن به بیضه تو ورزش رزمی یا وزنه سنگین باعث میشه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   بله

 • تصویر کاربرصادق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۸ سال سن دارم چند سال پیش به خاطر واریکوسل عمل کردم اما تازگی متوجه یک برآمدگی و افتادگی در بیضه سمت چپم شدم و این احساس رو دارم که بعضی اوقات درد خیلی خفیفی دارد آیا من دچار واریکوسل شدم آیا احتمال دارد که سرطان باشد ؟؟باتشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام 

   سونوگرافی از بیضه انجام بدهید. جهت معاینه و نسخه کردن سونوگرافی بیضه مراجعه و با شماره های زیر جهت نوبت گیری هماهنگ بفرمایید

   02122642744 02171062350. 09351142080

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر