آیا واریکوسل خفیف ( گرید 1 )به درمان نیاز دارند؟

یکی از سوالات شایع مردم درباره بیماری واریکوسل این است که آیا واریکوسل خفیف هم نیاز به درمان دارد؟ بعد از آشنایی با بیماری واریکوسل درباره ی سوالات رایج درباره ی واریکوسل خفیف بحث میشود.


فهرست موضوعات

واریکوسل چیست؟

واریکوسل یک بیماری شایع بین مردان نابارور می باشد. از هر 100 مرد 15 نفر و از هر 100 مرد نابارور 40 نفر به بیماری واریکوسل مبتلا هستند. در انتها برخی از سوالات شایع درباره واریکوسل جواب داده شده است.

درمان واریکوسل برای ناباروری و بهبود قدرت باروری انجام می گیرد که معمولا می تواند به صورت جراحی سرپایی با بیهوشی موضعی یا بیهوشى عمومی انجام شود.

ما در بدن دو نوع  رگ داریم یکی سرخرگ ها و دیگری سیاهرگ ها. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به آنها دریچه لانه کبوتری گفته می شود و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

ساختار سیاهرگ

هنگامی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و خون برگشت نمی کند این بیماری اتفاق می افتد. به طور کلی می توان گفت واریکوسل در واقع همان واریسی شدن رگ های بیضه است.

در ادامه توصیه میکنیم این کلیپ کوتاه را از زبان دکتر کرمی متخصص اورولوژی را درباره واریکوسل مشاهده کنید.

 انواع درجه و علائم واریکوسل

همانطور که می دانید واریکوسل، به واریسی شدن رگ های بیضه و خراب شدن دریچه های لانه کبوتری می گویند. این بیماری شایع ترین علت ناباروری در مردان جوان است که از نظر بالینی به 3 گروه تقسیم می شود. این 3 کروه عبارتند از: واریکوسل خفیف، متوسط و شدید.

واریکوسل گرید 1

در این نوع بیماری رگ های واریسی قابل مشاهده نیستند و  پزشک با معاینه فیزیکی می تواند آن را تشخیص دهد.

واریکوسل گرید 2

رگ های واریسی در این گرید باز هم قابل مشاهده نیستند اما با دست گذاشتن روی بیضه می توان رگ ها را لمس کرد.

واریکوسل گرید 3

در این حالت دیگر نیاز به معاینه فیزیکی نیست و رگ ها به صورت راحتی قابل مشاهده هستند.

مطلب مرتبط: تفاوت درجه های واریکوسل

واریکوسل درجه 3 که در آن رگ های واریسی به راحتی قابل مشاهده هستند.

علائم واریکوسل

این بیماری می تواند بدون علامت باشد. از رایج ترین نشانه های واریکوسل درد می باشد به خصوص در افرادی که زیاد روی پای خود می ایستند.

امروزه بهترین توصیه پزشکان به جوانان معاینه بیضه ها توسط خود فرد در هنگام استحمام می باشد. چرا که هر گونه بزرگ شدن بیضه، آب آوردن بیضه، برجستگی های بیضه و از جمله واریکوسل که به صورت یک کیسه کرم مانند در بالای بیضه که با زور زدن بیشتر می شود و بهترین علامت وجود این بیماری است در همان معاینه توسط خود فرد می تواند مشخص شود.

واریکوسل خفیف

 واریکوسل شدید وقتی از دور مشاهده می کنیم مانند یک کیسه ی پر از کرم می باشد و کاملا نشان می دهد که دریچه ها خراب شده و به آن نوع 3 می گویند. واریکوسل درجه 2 این است که در معاینه ی بالینی به آن شدت نیست و رگ ها  در مقابل بیضه ی دیگر کلفت شده است و وقتی از فرد می خواهیم که بینی رو بگیرد و زور بزند درد شدیدتر می شود.

واریکوسل خفیف در معاینه ی پزشکان کاملا سالم به نظر می رسد و وقتی از او می خواهیم که بینی را بگیرد و زور بزند.  رگ ها خودشون رو نشان می دهند. اگر واریکوسل خفیف در معاینه نشان داده شد و تشخیص داده شد برای تایید آن باید از سونوگرافی رنگی استفاده کنیم. اگر فردی سونوگرافی از واریکوسل داشته باشد و آزمایش اسپرم آن خوب باشد و همچنین اگر دارای فرزند باشد، احتیاجی به درمان ندارد

آیا واریکوسل گرید 1 نیاز به جراحی دارد؟

چون باید این موضوع و در نظر بگیریم که هرچقدر واریکوسل خفیف باشد درصد موفقیت روی آزمایش اسپرم کمتر خواهد شد. و ما در کل کسانی که واریکوسل خفیف دارند و فرزند ندارند جراحی واریکوسل انجام می شود. ولی اگر آزمایش خوب بود و فرزند داشتند و فقط دچار درد می شوند نیازی به درمان جراحی نیست. چون واریکوسل شایع است و از هر 10 مرد 4 مرد واریکوسل خفیف دارند و با توجه به این موضوع واریکوسل خفیف فقط در موارد خاص باید درمان کرد.

 

رابطه واریکوسل و ناباروری در مردان

گمان می کنند که واریکوسل درجه حرارت بیضه ها را افزایش می دهد یا سبب افزایش جریان خون به وریدهای بیضه می شود. به نظر می رسد واریکوسل به صدمه زدن یا کشتن اسپرم ها کمک می کند. درمان واریکوسل معمولا برای بهبود باروری درمردانی است که هم واریکوسل و هم اسپرم معیوب دارند.

عدم گردش خون صحیح می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تولید اسپرم و ناباروری در مردان شود که عبارتند از:

1- بر روی تعداد اسپرم تاثیر می گذارد.

2- در مردان تعداد اسپرم هایی که دارای شکل طبیعی نیستند نباید از مقداری بیشتر شود واریکوسل می تواند این تعداد را افزایش دهد.

3- اما بیشترین مشکلی که بیماری واریکوسل ایجاد می کند بر روی حرکت اسپرم می باشد.

مطلب مرتبط: ناباروری ناشی از واریکوسل

سوال یکی از بیماران:

واریکوسل خفیف

پاسخ دکتر: اگر آزمايش اسپرم نرمال است عمل نمی خواهد.

درمان واریکوسل

بحث های زیادی درباره راه های درمان واریکوسل می شود. که در اینجا لازم است بدانید قطعی ترین درمان واریکوسل جراحی می باشد. درمان هایی مانند زالو درمانی پایه علمی ندارند و نمی توانند کمک کننده باشند. لازم به ذکر است نقش درمان دارویی نیز بیشتر بعد از عمل جراحی می باشد و  بیشترین تاثیری که از آن گزارش شده است حدود 5 تا 10 درصد می باشد.

عوارض عمل واریکوسل

مطلب مرتبط : عوارض واریکوسل

آیا لازم است هرکسی که واریکوسل دارد جراحی شود؟

خیر،همانطور که گفته شد تعداد زیادی از مردان دارای واریکوسل می باشند پس لزومی ندارد که تمام آنها برای درمان واریکوسل عمل شوند. جراحی فقط در مردانی انجام می شود که پزشک تشخیص دهد واریکوسل در آنها باعث مشکل در ناباروری شده است یا ممکن است در آینده برای آنها مشکلاتی ایجاد کند.

گاها از پزشکان سوال می شود که واریکوسل خفیف یا همان گرید های پایین نیز باعث ناباروری می شود که در جواب باید گفت وقتی آزمایشات اسپرم غیر طبیعی باشند و دکتر در بیمار واریکوسل را تشخیص دهد؛ دیگر فرقی بین گرید واریکوسل نمی کند و بیمار باید جراحی شود. در هر صورت به نظر می رسد مشاوره با یک پزشک مجرب بهترین کاری است که می توان کرد.

مورد دیگری که نیاز به جراحی دارد در افرادی است که در حدود سن بلوغ قرار دارند و دارای واریکوسل هستند. زیرا واریکوسل در این افراد باعث کوچک ماندن بیضه می شود. که در این صورت مراجعه به پزشک متخصص و مشاوره حتما توصیه می شود.

عمل واریکوسل برای درمان ناباروری

سه نوع روش عمل واریکوسل وجود دارد.

1- عمل باز و سنتی

در این نوع عمل برشی بر روی کشاله می زنند و رگ هایی را که واریسی اند را می بندند تا از جریان خون جلوگیری کنند.

2- عمل لاپاراسکوپی

در لاپاراسکوپی با وارد کردن سه عدد لوله باریک در شکم و تزریق گاز و عبور دوربین احشاء داخل شکم را با بزرگنمائی  مشاهده می شود و پزشک با استفاده از مانیتور جراخی را انجام می دهد.

3- عمل میکروسکوپی واریکوسل یا میکروسرجری

در طی جراحی، جراح برای تشخص ورید هایی که عملکردشان را از دست داده اند از میکروسکوپ استفاده میکند و بعد از آن ورید ها را می بندند.

فیلم جراحی میکروسرجری واریکوسل توسط دکتر کرمی

کدام روش عمل واریکوسل بهتر است؟

عمل میکروسرجری و لاپاراسکوپی دو روش ارجح در درمان واریکوسل می باشند. مزایای لاپاراسکوپی را می توان نداشتن برش دردناک روی کشاله  بیمار ، زیبایی ، مدت کوتاه عمل و کوچک نشدن بیضه دانست. از مزایای میکروسرجری می توان به احتمال پائین آسیب به شریان های بیضه، پائین بودن احتمال عود و آب آوردن بیضه اشاره کرد.

پس از جراحی انتظار چه چیزى می رود؟

درمان واریکوسل به طور معمول سرپایی انجام می شود. شما می توانید انتظار داشته باشید 4 ساعت پس از جراحی معمول واریکوسل به خانه بروید. دارو ضد درد برای چند روز پس از جراحی تجویز می شود. شما مى توانید کارهای سبکتان را 1 تا 2 روز پس از جراحی و تمام فعالیت های شدیدتان را تا یک تا دو هفته بعد از جراحی انجام دهید.

چه مدت بعد از عمل واریکوسل میتوان بچه دار شد؟

بعد از 5 یا 6 ماه انتظار می رود کیفیت و تعداد اسپرم شما بهبود یابد. البته این نکته قابل ذکر است که بهبود باروری در مردان نابارور حدود 60 درصد می باشد.

خطرات جراحی واریکوسل

جراحی واریکوسل

1-عفونت در محل جراحی

2-ایجاد مایع در اسکروتوم (هیدروسل) که نیاز به تخلیه دارد.

3-آسیب به شریان ها یا اعصاب موجود در ناحیه ی پوبیس (شرمگاهی)

سوالات شایع درباره واریکوسل و درمان آن

– آیا واریکوسل باعث معافیت سربازی میشود؟

الف) در صورتیکه نیاز به عمل جراحی داشته باشد (جهت عمل جراحی) : شش ماه معاف موقت
ب) در صورتیکه بعداز عمل عود نماید و درجه 3 و بالاتر باشد : معاف دائم
ج) فقط در مشمولین قبل از اعزام ،عمل نشده در هر درجه ای و نیز عمل شده بدون عارضه : معاف از خدمات رزمی

– آیا واریکوسل درد دارد؟

واریکوسل می تواند هیچ علامتی نداشته باشد علی رغم اینکه انتظار می رود دردناک باشد حتما اینگونه نیست. البته در صورتی که دردی در بیضه و یا کیسه بیضه وجود دارد و یا یکی از بیضه ها بزرگتر از دیگری است و یا تورمی در کیسه بیضه وجود دارد ، احتمال واریکوسل وجود دارد. البته عمل واریکوسل برای کاهش درد بیضه توصیه نمی شود.

 – آیا عمل واریکوسل درمان قطعی است؟

خیر،حدود 50 درصد جراحی واریکوسل موثر است. درحالی که درمان دارویی حدود 5 درصد است.

چند وقت بعد از عمل واریکوسل میتوان نزدیکی کرد؟

انتظار می رود بعد از شش ماه کیفیت اسپرم افزایش پیدا کند اما دلیلی برای به تاخیر انداختن اقدام برای باروری وجود ندارد.

– آیا واریکوسل باعث سقط جنین می شود؟

واریکوسل از علل ناباروری در زنان نیست.

– آیا واریکوسل باعث کم شدن مقدار منی می شود؟

خیر، هیچ ارتباطی بین حجم مایع منی و واریکوسل نیست.

– آیا واریکوسل باعث زود انزالی یا عدم نعوظ می شود؟

خیر، ارتباطی ندارد.

دکتر حسین کرمی متخصص درمان واریکوسل و ناباروری

4/5 - (5 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر علائم رو که ذکر شده برای واریکوسل ندارم مانند اینکه گفته شد دراز بکشی درد دارم‌ نه یا اينکه میل جنسی کم شده نه وخیلی چیزها دیگر که هیچ کدام ندارم فقط ولی برای فرزند دوم الان ۹ماه اقدام کردیم بچه اولم ۷سالشه ولی نمی‌دانم چرا نمیشه آزمایش اسپرم هم دادم دکتر متخصص خانمم گفت خوبه ویتامین c و زینگ سلنیوم دادبه نظر شما آیا واریکوسل هستش یانه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر حسین،،،،0094 پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز ....من واریکوسل گرید 1خفیف داشتم عمل کردم چهار بار آزمایش دادم بار سوم خیلی خب بودش اما دوباره وقتی که رفتم پیش دکترم آزمایش چهارم که گرفتم عددهاش پایین اومدش و برامون قرص بلومکس نوشتن آیا میشه عود کرده باشه عمل که انجام دادم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی و آزمایش اسپرم انجام شود
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 20 سالمه بعضی وقت ها بیضه چپ درد میکنه و بیضه چپ و ران چپم احساس سنگینی داره سونوگرافی رفتم گفت که رگ بیضه چپ گشاد شده و واریکوسل خفیف گرید یک داره و گفت نیاز به جراحی نداره و خودش خوب میشه نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   واریکوسل درجه یک نیاز به جراحی نداره
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام .من حدود یک ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم دو طرفه .طرف چپ گرید 3وطرف راست گرید1.متاسفانه طرف راست به حالت اولیه برگشته و احساس میکنم رگ هاش متورم شده.سونوگرافی انجام دادم گفتن هنوز هست ولی به مرور زمان برطرف میشه.ودردخودردخفیف هم دارد میخواستم شما ی نظری بدید چون استرس گرفتم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   در این جور موارد با از نزدیک معاینه بشید
  2. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   گاهی سونوگرافی خطا داره
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام .من حدود یک ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم دو طرفه .طرف چپ گرید 3وطرف راست گرید1.متاسفانه طرف راست به حالت اولیه برگشته و احساس میکنم رگ هاش متورم شده.سونوگرافی انجام دادم گفتن هنوز هست ولی به مرور زمان برطرف میشه.میخواستم شما ی نظری بدید چون استرس گرفتم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   باید از نزدیک معاینه بشید
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من آزمایش اسپرم دادم دوبار هر دو بار تعداد اسپرم خوب بود ولی تو هر دو آزمایش تحرک اسپرم پایین بود دکتر رفتم آزمایش واریکوسل انجام دادم دوبار هر دوبار تو آزمایش گفت که اندازه بیضه خوبه ولی بیضه سمت چپ واریکوسل خفیف گرید ۱ دارم دکتر برام دارو نوشت گفت تا ۳ماه مصرف کن اگه نتیجه نگرفتی بیا جراحی کنم میخواستم نظر شما چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   آزمایش اسپرم آخر پس از مصرف داروها رو ارسال کنید
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۳ تیر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من همسرم ۳۰ سالشه و یه فرزند ۴ ساله داریم الان وقتی سرپا وامیسه درد داره ازمایش داده عفونت پروستات و واریکوسل خفیف داره الان باید چیکار کنم یه فرزند دیگه هم میخام زود انزالی داره و موقع ارضا شدن سوزش داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 10 ماه پیش)
   ازمایش اسپرم انجام شود
 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جوانی 23 ساله هستم بیضه سمت چپم نه بزرگ شده نه کوچیک دوتاییش اندازه نرمال دارن ولی سمت چپ یجوری انگار سنگینه و درد خاصی نداره قابل تحمله و حتی ران پای چپم هم درد میگیره گاهی کلا یادم میره ازش و هیچی احساس نمیکنم خواستم بدونم چیه احتمالش هس واریکوسل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 11 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شه
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جوانی 23 ساله هستم بیضه سمت چپم نه بزرگ شده نه کوچیک دوتاییش اندازه نرمال دارن ولی سمت چپ یجوری انگار سنگینه و درد خاصی نداره قابل تحمله و حتی ران پای چپم هم درد میگیره گاهی کلا یادم میره ازش و هیچی احساس نمیکنم خواستم بدونم چیه احتمالش هس واریکوسل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 11 ماه پیش)
   سونوگرافی انجام شود
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  Motile sperm وprogressive sperms هر دو کم هستن
  مشکل چیست؟
  درمان چگونه هست ؟
  در باروری تاثیر داره؟
  ۲۴ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 11 ماه پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر