گیاهان اسپرم ساز و تقویت کننده آن را بشناسید

می توانید با استفاده از این گیاهان اسپرم ساز و مواد غذایی که به شما معرفی می کنیم شانس باروری و لذت جنسی خود را افزایش دهید. با این حال، اگر اسپرم تان ضعیف است می توانید چند مکمل و داروی گیاهی تقویت اسپرم را در رژیم غذایی روزانه خود دریافت کنید تا تولید اسپرم بیشتری داشته باشید.

برخی از گیاهان اسپرم ساز و ویتامین ها وجود دارد که در افزایش اسپرم مردان و نیز سلامت جنسی عمومی آنها را افزایش داده است. بعضی از ویتامین ها و گیاهان را میتوان به بخشی از رژیم غذایی برای بهبود حجم و تقویت اسپرم ضعیف اضافه کرد.

افزایش اسپرم به طور طبیعی

انار

تقویت اسپرم با انار

یکی آنتی اکسیدان قوی آب انار است که می تواند کیفیت اسپرم را افزایش داده و چنانچه به صورت منظم مصرف شود، بر تعداد اسپرم نیز موثر باشد. آب انار دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند به افزایش تراکم سلول های اسپرم، حرکت اسپرم و کنترل اختلال نعوظ کمک کند. همچنین ممکن است میزان اسپرم های غیر طبیعی را نیز کاهش دهد. بر مزایای سلامتی آب انار و پالپ آن تأکید می شود، اگرچه از عصاره ی آن نیز می توان استفاده نمود.

– گوجه فرنگی ها

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی می تواند اثرات مثبت بر باروری مردان داشته باشد و به عنوان یک ماده ی اسپرم ساز عمل کند. گوجه فرنگی حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان لیکوپن کاروتنوئید می باشد. در مردانی که کمبود کاروتنوئید لیکوپن دارند، این آنتی اکسیدان می تواند تحرک و تعداد اسپرم ها را افزایش دهد. لیکوپن کاروتنوئیدی برای داشتن اسپرم سالم مهم است و مردانی که کمبود آن را دارند معمولاً از مشکلات باروری رنج می برند. سایر غذاهای غنی از کاروتنوئید و لیکوپن شامل هندوانه، انگور و گریپ فروت است.

 – آووکادوها

آووکادو

آووکادو ها برای ناباروری مردان مفید هستند چرا که حاوی مقادیر بالای ویتامین E، آنتی اکسیدانی که نفوذ اسپرم به تخمک را تحریک کرده و سرعت حرکت آن را افزایش می دهد، می باشند. ویتامین E به بدن کمک می کند که اسپرم سالم تولید کند. اگر بدن دچار کمبود ویتامین E باشد، هورمون های جنسی حیاتی که برای تولید اسپرم ها از اهمیت فراوانی برخوردارند ، تولید نخواهند شد. غذاهایی که حاوی ویتامین E هستند عبارتند از بادام زمینی، ذرت و دانه های آفتابگردان.

– دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل

دانه های کدو تنبل شامل مقادیر قابل توجهی از روی است ، که می تواند تعداد اسپرم ها و تستوسترون را افزایش دهد. دانه کدو تنبل با داشتن اسیدهای چرب امگا 3 می تواند عملکرد جنسی را افزایش داده و جریان خون به اندام های تولید مثلی را تحریک کند. کمبود روی باعث کاهش سطح تستوسترون در برخی از مردان می شود. غذاهای حاوی روی عبارتند از خرچنگ، بوقلمون و بره.

داروهای گیاهی و گیاهان اسپرم ساز

– ماکا

ماکا برای اسپرم

يکی از گياهان اسپرم ساز قوی و یک داروی تقویت اسپرم در کشور پرو است كه حجم اسپرم را افزايش ميدهد. همچنین اثر مثبت بر تولید اسپرم دارد. با این حال، گونه سیاه قوی ترین تاثیر را بر تولید اسپرم در مقایسه با نوع زرد یا قرمز دارد.

 – جینسینگ

تقویت اسپرم برای بارداری با جینسینگ

گیاه اسپرم ساز قوی که موجب بهبود تولید تستوسترون میشود و تاثیر مثبت بر میل جنسی داشته و همچنین موجب افزایش تولید و حجم اسپرم می شود.

 – گیاه اپیمدیوم

تحت عنوان epimedium هم شناخته شده که اثر قدرتمند بر میل جنسی مردان و زنان دارد و موجب افزایش سطح تستوسترون و همچنین درمان اختلالات نعوظ در مردان می شود. افزایش تولید اسپرم و حجم مایع منی را می توان از این داروی تقویت قوای جنسی قوی دریافت کرد.

گاه اسپرم ساز ماکا

 – گیاه خارخاسک یا تریبولوس

تقویت قوای جنسی با خارخاسک

یک گیاه چینی که تحت عنوان gokshura هم شناخته شده است و به علت وجود saponin موجب تحریک تولید اسپرم می شود و موجب بهبود کیفیت و تحرک اسپرم در طول بقایش می شود.

 – نخل اره ای

نخل اره ای

نخل اره ای حاوی انواع اسید های چرب ضروری است که شامل اسید لوریک، اسید کاپریک و اسید اولئیک است. همچنین مقدار زیادی فیتوسترول دارد. تمام این ترکیبات به افزایش تولید اسپرم و حجم مایع منی کمک می کنند. مصرف این ویتامین و مکمل های گیاهی می توانند به افزایش حجم اسپرم و تولید اسپرم کمک کنند، لذا موجب افزایش میل جنسی و همچنین افزایش شانس باروری می شوند. با این حال، مانند تمام مکمل ها، در اینجا نیز احتیاط کنید. قبل از اینکه این مکمل ها را امتحان کنید، به پزشک متخصص مراجعه کنید به خصوص اگر برای بیماری های مزمن دارو مصرف می کنید.

آیا غذاهایی وجود دارند که مصرف آن ها برای ناباروری مردان مفید باشند ؟

ناباروری ، عدم حاملگی یک زوج پس از داشتن یک سال یا بیش تر مقاربت محافظت نشده تعریف می شود. باروری مردان بستگی به مقدار و کیفیت اسپرم دارد که می تواند تحت تأثیر عواملی از جمله شیوه ی زندگی، عوامل محیطی، مادرزادی و عوامل مرتبط با سلامتی باشد. داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی، ورزش کردن، کاهش مصرف الکل و حفظ وزن سالم باعث افزایش باروری و شانس حاملگی می شوند. علل ناباروری باید قبل از هرگونه اقدامی توسط پزشک تشخیص داده شود.

 

 

 ویتامین ها و مکمل ها 

– ویتامین C

آنتی اکسیدان قوی، ویتامین C اسپرم ساز هستند که از آسیب رسیدن به آنها توسط رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. همچنین کمبود ویتامین C موجب چسبیدن سلولهای اسپرم به هم میشود که از حرکت آزادانه آنها جلوگیری میکند.

 – ویتامین E

آنتی اکسیدان دیگری که سلول های اسپرم را از اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت می کند و موجب افزایش تعداد اسپرم های ذخیره شده در اپیدیدیم می شود، در نتیجه باعث آزاد شدن تعداد بیشتری از اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی در هر بار انزال می شود.

 – ویتامین B12

ویتامین B12 ویتامین بسیار مهمی در تحقق روابط جنسی است و همچنین برای افزایش احتمال باروری ضروری است. کمبود این ویتامین باعث کاهش حرکت و تعداد اسپرم می شود. ویتامین B12 همچنین یک ماده مغذی مهم در مایع منی است. مایع منی حاوی مواد مغذی ضروری و مایع به اندازه کافی است تا اسپرم را به بدن زن برای باروری منتقل کند. بنابراین کمبود این مواد مغذی می تواند منجر به حجم کم مایع منی و کاهش انرژی لازم اسپرم برای رسیدن به تخمک می شود.
 L-ARGININE – 

اسید آمینه ای است که به اکسید نیتریک تبدیل شده و موجب گشاد شدن عروق خونی می شود. این اسید آمینه برای درمان اختلالات نعوظ در مردان و همچنین به منظور افزایش روند اسپرماتوژنز یا تولید اسپرم در بیضه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

– L-CARNITINE

اسید آمینه طبیعی که در تولید اسپرم مهم است. مطالعات نشان داده اند که مردان با تعداد کم اسپرم سطوح پایین این اسید آمینه را دارند. مکمل هایی برای افزایش تعداد و تحرک اسپرم وجود دارد.

– روی

احتمالا قوی ترین ماده معدنی مرتبط با سلامت جنسی، روی است. نبود این ماده معدنی ضروری منجر به سطح پایین هورمون جنسی در مردان، تستوسترون، می شود. همچنین میزان مایع منی را افزایش داده و یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی غده پروستات است که مواد مغذی مختلف را به اسپرم مردان در زمان ارگاسم منتقل می کند.

مطلب مرتبطدرمان واریکوسل برای ناباروری

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپارسا پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای پروفسور مردی 43 ساله هستم زود انزالی دارم زیر 2 دقیقه باید چه دارویی استفاده کنم تا خوب بشم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام.در صورت نداشتن بیماری زمینه ایی و مشکل درمانی،داروی داپوکستین برای شما توصیه می‌شود جهت اخذ نوبت جهت شرح حال گیری کامل و مجاز بودن جهت نسخه  با شماره های زیر هماهنگ بفرمایید ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   02171062350

 • تصویر کاربرعليرضا پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد
  من براي ريزش موي سر پيش دكتر متخصص مو رفتم ايشون يه سري دارو برام نوشتن كه قرص فيناستراييد هم جزو اوناست ، ميخواستم بدونم مصرف قرص فيناسترايد در مدت ٢ سال براي سيستم بدني مردانه و باروري اسپرم خطرناك هست ؟ و اينكه من براي رشد موي سر زير نظر ايشون از اين قرص استفاده كنم يا بخاطر اثر فيناسترايد همچين ريسكي رو نكنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام.قرص فیناستراید ۱ میلی در مقایسه با ۵ میای از عوارض کمتر برخوردار است.چه دوزی توصیه شده؟۱ میلی؟

 • تصویر کاربرسالار پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  آزمایش انجام دادم حرکت اسپرم ها کنده حدود ۲۱ درصد و به تازگی سونو انجام دادم واریکوسل گرید ۲ دارم قصد فرزند دوم دارم آیا نیاز به عنل جراحی هست یا با داروهای تقویتی برطرف میشه؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام.نیازمند جراحی هست.جهت اخذ نوبت و معاینه با شماره های زیر هماهنگ بفرمایید ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   02171062350

 • تصویر کاربرمیم پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.با توجه به عکس آیا مستعد واریکوسل میباشد البته عکس مربوط به بیضه سمت چپ و روی کیسه ی بیضه است.با تشکر از پاسخگویی سریعتر!
  1. تصویر کاربرمیمچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 11 ماه پیش)
   دکتر جان شرمنده میشه خواهش کنم سوالمو جواب بدین با توجه به عکسی که فرستادم براتون ممنون میشم بگید مستعد واریکوسل هست یا خیر
  2. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام.این عکس قابلیت پیش بینی ندارد.میبایست معاینه شوید.جهت اخذ نوبت با شماره های زیر هماهنگ بفرمایید ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   02171062350

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربریزدان جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اسپرم شوهرم بیش از حد ضعیفه تحرک هم نداره سن ۴۲ میباش ۱۳ سال ازدواج کردیم دکترها قطع امید کردن یکی از دکترها کفتن عمل کنه شاید یکم بهتر شه نظر شما چیست
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۸ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)

   اگر واریکوسل دارد و تمایل به روش‌های کمک باروری مانند IVF نداردعمل شوند بهتراست.

 • تصویر کاربرآرش جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آزمایش و سونوگرافی انجام دادم تعداد اسپرمام ضعیفه 0,3-۰ و بیضه کوچکتر از حد استانداردند(الان کوچک نشدن بیضه هام که آب بشن، بلکه اندازه شون یا رشدشون در ای حد مونده ) الان گفتم راهی واسه ی بزرگ شدن بیضه هام و تقویت اسپرم وجود داره؟ دکترم رفتم گفته باید فعلا بری بیمارستان واسه ذخیره سازی
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
   نهراهی ندارد
 • تصویر کاربرسینا چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر آیا افرادی که واریکوسل دارند بچه دار میشن؟
  1. تصویر کاربرسینایکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   I
  2. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من یه خانم ۲۷ساله هستم که ۲ساله اقدام به بارداری کردم همه ازمایشات و سونوگرافی با عکس رنگی انجام دادم ودکترم گفته که مشکلی ندارم ولی متأسفانه هنوز باردار نشدم چه کار باید بکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر نمیشود ای یو ای کنید
 • تصویر کاربرجواد سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  که حدود8 سال پيش که وازکتومي کردم امسال باز کردم بخاطر ازدواج مجددم.بهم گفتن امدم برگشتم خوب بوده ايادوباره بچه دارميشم.براي افزايش اسپرم چکار کنم چه دارويي مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   شانس پایین است
 • تصویر کاربرمقداد پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ما چند وقته میخوام بچه بیاریم ولی نمیشه به نظر خودم نتفه خودم یا اسپرمم ضعیف شده ایا دارویی چیزی داره که تقویت بشه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   باید بیایید بررسی۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر