گیاهان اسپرم ساز و تقویت کننده آن را بشناسید

می توانید با استفاده از این گیاهان اسپرم ساز و مواد غذایی که به شما معرفی می کنیم شانس باروری و لذت جنسی خود را افزایش دهید. با این حال، اگر اسپرم تان ضعیف است می توانید چند مکمل و داروی گیاهی تقویت اسپرم را در رژیم غذایی روزانه خود دریافت کنید تا تولید اسپرم بیشتری داشته باشید.

برخی از گیاهان اسپرم ساز و ویتامین ها وجود دارد که در افزایش اسپرم مردان و نیز سلامت جنسی عمومی آنها را افزایش داده است. بعضی از ویتامین ها و گیاهان را میتوان به بخشی از رژیم غذایی برای بهبود حجم و تقویت اسپرم ضعیف اضافه کرد.

افزایش اسپرم به طور طبیعی

انار

تقویت اسپرم با انار

یکی آنتی اکسیدان قوی آب انار است که می تواند کیفیت اسپرم را افزایش داده و چنانچه به صورت منظم مصرف شود، بر تعداد اسپرم نیز موثر باشد. آب انار دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند به افزایش تراکم سلول های اسپرم، حرکت اسپرم و کنترل اختلال نعوظ کمک کند. همچنین ممکن است میزان اسپرم های غیر طبیعی را نیز کاهش دهد. بر مزایای سلامتی آب انار و پالپ آن تأکید می شود، اگرچه از عصاره ی آن نیز می توان استفاده نمود.

– گوجه فرنگی ها

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی می تواند اثرات مثبت بر باروری مردان داشته باشد و به عنوان یک ماده ی اسپرم ساز عمل کند. گوجه فرنگی حاوی مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان لیکوپن کاروتنوئید می باشد. در مردانی که کمبود کاروتنوئید لیکوپن دارند، این آنتی اکسیدان می تواند تحرک و تعداد اسپرم ها را افزایش دهد. لیکوپن کاروتنوئیدی برای داشتن اسپرم سالم مهم است و مردانی که کمبود آن را دارند معمولاً از مشکلات باروری رنج می برند. سایر غذاهای غنی از کاروتنوئید و لیکوپن شامل هندوانه، انگور و گریپ فروت است.

 – آووکادوها

آووکادو

آووکادو ها برای ناباروری مردان مفید هستند چرا که حاوی مقادیر بالای ویتامین E، آنتی اکسیدانی که نفوذ اسپرم به تخمک را تحریک کرده و سرعت حرکت آن را افزایش می دهد، می باشند. ویتامین E به بدن کمک می کند که اسپرم سالم تولید کند. اگر بدن دچار کمبود ویتامین E باشد، هورمون های جنسی حیاتی که برای تولید اسپرم ها از اهمیت فراوانی برخوردارند ، تولید نخواهند شد. غذاهایی که حاوی ویتامین E هستند عبارتند از بادام زمینی، ذرت و دانه های آفتابگردان.

– دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل

دانه های کدو تنبل شامل مقادیر قابل توجهی از روی است ، که می تواند تعداد اسپرم ها و تستوسترون را افزایش دهد. دانه کدو تنبل با داشتن اسیدهای چرب امگا 3 می تواند عملکرد جنسی را افزایش داده و جریان خون به اندام های تولید مثلی را تحریک کند. کمبود روی باعث کاهش سطح تستوسترون در برخی از مردان می شود. غذاهای حاوی روی عبارتند از خرچنگ، بوقلمون و بره.

داروهای گیاهی و گیاهان اسپرم ساز

– ماکا

ماکا برای اسپرم

يکی از گياهان اسپرم ساز قوی و یک داروی تقویت اسپرم در کشور پرو است كه حجم اسپرم را افزايش ميدهد. همچنین اثر مثبت بر تولید اسپرم دارد. با این حال، گونه سیاه قوی ترین تاثیر را بر تولید اسپرم در مقایسه با نوع زرد یا قرمز دارد.

 – جینسینگ

تقویت اسپرم برای بارداری با جینسینگ

گیاه اسپرم ساز قوی که موجب بهبود تولید تستوسترون میشود و تاثیر مثبت بر میل جنسی داشته و همچنین موجب افزایش تولید و حجم اسپرم می شود.

 – گیاه اپیمدیوم

تحت عنوان epimedium هم شناخته شده که اثر قدرتمند بر میل جنسی مردان و زنان دارد و موجب افزایش سطح تستوسترون و همچنین درمان اختلالات نعوظ در مردان می شود. افزایش تولید اسپرم و حجم مایع منی را می توان از این داروی تقویت قوای جنسی قوی دریافت کرد.

گاه اسپرم ساز ماکا

 – گیاه خارخاسک یا تریبولوس

تقویت قوای جنسی با خارخاسک

یک گیاه چینی که تحت عنوان gokshura هم شناخته شده است و به علت وجود saponin موجب تحریک تولید اسپرم می شود و موجب بهبود کیفیت و تحرک اسپرم در طول بقایش می شود.

 – نخل اره ای

نخل اره ای

نخل اره ای حاوی انواع اسید های چرب ضروری است که شامل اسید لوریک، اسید کاپریک و اسید اولئیک است. همچنین مقدار زیادی فیتوسترول دارد. تمام این ترکیبات به افزایش تولید اسپرم و حجم مایع منی کمک می کنند. مصرف این ویتامین و مکمل های گیاهی می توانند به افزایش حجم اسپرم و تولید اسپرم کمک کنند، لذا موجب افزایش میل جنسی و همچنین افزایش شانس باروری می شوند. با این حال، مانند تمام مکمل ها، در اینجا نیز احتیاط کنید. قبل از اینکه این مکمل ها را امتحان کنید، به پزشک متخصص مراجعه کنید به خصوص اگر برای بیماری های مزمن دارو مصرف می کنید.

آیا غذاهایی وجود دارند که مصرف آن ها برای ناباروری مردان مفید باشند ؟

ناباروری ، عدم حاملگی یک زوج پس از داشتن یک سال یا بیش تر مقاربت محافظت نشده تعریف می شود. باروری مردان بستگی به مقدار و کیفیت اسپرم دارد که می تواند تحت تأثیر عواملی از جمله شیوه ی زندگی، عوامل محیطی، مادرزادی و عوامل مرتبط با سلامتی باشد. داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی، ورزش کردن، کاهش مصرف الکل و حفظ وزن سالم باعث افزایش باروری و شانس حاملگی می شوند. علل ناباروری باید قبل از هرگونه اقدامی توسط پزشک تشخیص داده شود.

 

 

 ویتامین ها و مکمل ها 

– ویتامین C

آنتی اکسیدان قوی، ویتامین C اسپرم ساز هستند که از آسیب رسیدن به آنها توسط رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. همچنین کمبود ویتامین C موجب چسبیدن سلولهای اسپرم به هم میشود که از حرکت آزادانه آنها جلوگیری میکند.

 – ویتامین E

آنتی اکسیدان دیگری که سلول های اسپرم را از اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت می کند و موجب افزایش تعداد اسپرم های ذخیره شده در اپیدیدیم می شود، در نتیجه باعث آزاد شدن تعداد بیشتری از اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی در هر بار انزال می شود.

 – ویتامین B12

ویتامین B12 ویتامین بسیار مهمی در تحقق روابط جنسی است و همچنین برای افزایش احتمال باروری ضروری است. کمبود این ویتامین باعث کاهش حرکت و تعداد اسپرم می شود. ویتامین B12 همچنین یک ماده مغذی مهم در مایع منی است. مایع منی حاوی مواد مغذی ضروری و مایع به اندازه کافی است تا اسپرم را به بدن زن برای باروری منتقل کند. بنابراین کمبود این مواد مغذی می تواند منجر به حجم کم مایع منی و کاهش انرژی لازم اسپرم برای رسیدن به تخمک می شود.
 L-ARGININE – 

اسید آمینه ای است که به اکسید نیتریک تبدیل شده و موجب گشاد شدن عروق خونی می شود. این اسید آمینه برای درمان اختلالات نعوظ در مردان و همچنین به منظور افزایش روند اسپرماتوژنز یا تولید اسپرم در بیضه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

– L-CARNITINE

اسید آمینه طبیعی که در تولید اسپرم مهم است. مطالعات نشان داده اند که مردان با تعداد کم اسپرم سطوح پایین این اسید آمینه را دارند. مکمل هایی برای افزایش تعداد و تحرک اسپرم وجود دارد.

– روی

احتمالا قوی ترین ماده معدنی مرتبط با سلامت جنسی، روی است. نبود این ماده معدنی ضروری منجر به سطح پایین هورمون جنسی در مردان، تستوسترون، می شود. همچنین میزان مایع منی را افزایش داده و یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی غده پروستات است که مواد مغذی مختلف را به اسپرم مردان در زمان ارگاسم منتقل می کند.

مطلب مرتبطدرمان واریکوسل برای ناباروری

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
3.3/5 - (9 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خلیلی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا مریضی قارچ قرمز باعث میشه که اسپرم از بین بره اگر جواب مثبته، چه کاری باید انجام بدم؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربر محمدعمر پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر حدود ۴ سال است از ناحیه سمت راست بیضه درد دارم ولی تامشهد هم رفتم سنو گرافی انجام دادم هیچی مشخص نشد استان زاهدان همی رفتم پیش یک دکتری گفت آزمایش انجام دادم سونوگرافی هم ده باریکتر انجام دادم هیچی مشخص نشد الان هم درد دارم چه قرصی بخورم که خوب بشم بعد آزمایش اسپرم هم انجام دادم دکترگفت ضعیف است قرص ویتامین Eخوردم نزدیک یک ماه خوب بود راهنمایی کن ممنون میشم دکتر جان پنج تا بچه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش)
   قرص سلنیوم و ویتامین e و ال کارنیتین و اسید فولیک روزی یک عدد تقویت کننده اسپرم است
 • تصویر کاربر فرشته پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام همسرم خرداد امسال واریکوسل عمل کردن همچنان بعد عمل اسپرم هاش ضعیفه آزمایش دادن
  حالا چیکار کنیم؟؟ دکترا میگن ای یو آی
  طبیعی ۷ ساله ازدواج کردیم اصلا بچه دار نشدیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 3 ماه پیش)
   سونوگرافی و آزمایش اسپرم انجام شود
 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت شما آزمایش اسپرم دادم تعداد اسپرمم خیلی کمه آیا با دارو خوب میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   مقدار اسپرم خیلی کم هست باید نمونه برداری از بیضه انجام بدید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  motility15_countperml85من باتوجه به آزمایش راهنمای نماید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   عکس کامل ازمایش اسپرم
 • تصویر کاربر اسدی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  خسته نباشید اقای دکتر لطفا جواب ازمایش فرستادم بهم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   خوبه ازمایشتون قابل قبوله
 • تصویر کاربر سوري جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام دكتر من ٣سال پيش رفتم دكتر بيضه سمت چپم درد ميكرد ازمايش اسپرم و سونوگرافي انجام دادم گفتن واريكوسل سمت چپ بايد عمل بشه من عمل كردم ولي هنوز بچه دار نشديم ديروزم ازمايش اسپرم دادم ضعيف و عفونت دارم،ممنون ميشم راهنمايي كنيد يك دنيا تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   ازمایش اسپرم را ببینم
 • تصویر کاربر غزل شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من ۵ ساله حامله نشدم سال های اول وضعیت رحم وتخمک خوب بود ولی طی یک سال اخیر دچار تنبلی تخمدان شدم.وهمسرم همیشه ۹۸ درصد اسپرم غیر طبیعی دارن وبامصرف قرص هیچ تغییری نکرد. میخواستم بپرسم باید چیکارکنیم؟ وآیا اسپرم غیر طبیعی درسقط جنین تاثیر داره یاخیر؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سونوگرافی از جهت واریکوسل
 • تصویر کاربر صدف جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ما سه سال هست که ازدواج کردیم و چهار ماهه که اقدام به بارداری ولی موفق نبودیم خودم سنوگرافی کردم دکتر گفت کمی عفونت داری و دارو دادن و همسرم آزمایش اسپرم دادن اگه میشه آزمایش همسرم تفسیر کنید و بگید چکار کنیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   مشکلی نیست ، یک سال فرصت دهید
 • تصویر کاربر فرزانه چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب.شوهر من یه بار عمل واریکوسل انجام داده هف سال پیش الان که میخوایم دوباره بچه دارشیم.پسر هم میخوایم .تو ازمایشش تعداد راپید پروگروسیو.صفر هست چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   عکس ازمایش اسپرم رو بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر