تفاوت واریکوسل گرید 1 ،2 و 3 در چیست؟

مردانی که معمولا با مشکل واریکوسل دست و پنجه نرم می کنند ممکن است در طول زمان و گذشت یک دوره کوتاه یا بلند تغییراتی را در وضعیت بدنی خود مشاهده کنند و یا زمانی که در سایت های مختلف به دنبال ربط دادن علائم خود به بیماری خاصی هستند، دچار تناقض شده و راه به جایی پیدا نمی کنند. در این مقاله درباره ی انواع تفاوت درجه های واریکوسل و راه های تشخیص آن صحبت شده است.


بیماران واریکوسل ممکن است متوجه این موضوع نباشند که در مجموع دو نوع واریکوسل در آقایان وجود دارد که هر کدام از آن ها نیز شامل 3 درجه مختلف می شوند. در ادامه این مقاله ضمن معرفی انواع بیماری واریکوسل در آقایان ،به تفاوت درجه های واریکوسل نیز اشاره خواهیم کرد.

واریکوسل اولیه و ثانویه

واریکوسل اولیه زمانی اتفاق می افتد که رگ داخلی اسپرم سمت چپ و رگ کلیه در کنار هم یک ستون خونی با فشار بالا تشکیل می دهند.

این اتفاق معمولا همراه با کارکرد ضعیف یا نادرست دریچه های درون رگ ها در اکثر بیماران اتفاق می افتد. مجموع این اتفاقات باعث می شود خون نتواند از رگ های موجود در سیستم تناسلی و بیضه مردان به سیستم گردش خون بدن بازگردد و در همان جا حبس می شود.

در نتیجه این تجمع و باز ماندن خون منجر به بزرگ شدن و ورم رگ های خونی یا گسترده شدن آن ها می شود. در نتیجه واریکوسل اولیه در بیمار شکل می گیرد.

اما واریکوسل ثانویه زمانی رخ می دهد که یک جرم یا تجمع خاص در کیسه بیضه ها مانع از بازگشت خون به رگ های اسپرمی می شود.

هر دو نوع واریکوسل اولیه و ثانویه شامل سه درجه مختلفی هستند که در ادامه مقاله به تفاوت درجه های واریکوسل اشاره می کنیم.

واریکوسل گرید 1

در این درجه از بیماری واریکوسل معمولا رگ هایی که با مشکل کارکرد مواجه شده اند قابل مشاهده نیستند. پزشک متخصص این رگ ها را در یک آزمایش بدنی و زمانی که بیمار یک مانور والزاوا را انجام می دهد شناسایی می کند. مانور والزاوا در واقع یک تمرین تنفس است که از آن به عنوان ابزاری برای شناسایی رگ های مشکل ساز در بدن آقایان استفاده می شود.

واریکوسل گرید 2

واریکوسل آقایان در این درجه کماکان قابل مشاهده نیست اما در حین آزمایشی بدنی توسط پزشک قابل لمس بوده و نیازی به انجام تمرین تنفسی خاصی توسط بیمار نخواهد بود.

مطلب مرتبط: واریکوسل خفیف

واریکوسل گرید 3

در این درجه از بیماری واریکوسل در آقایان، رگ های مشکل دار در بدن آن ها به سادگی با نگاه کردن به کیسه بیضه ها قابل مشاهده هستند. دیگر نیازی به انجام آزمایش های مختلف بدنی جهت تشخیص رگ های مسدود یا ورم کرده نخواهد بود.

گذشته از این سه درجه مختلف از بیماری واریکوسل در آقایان، بر اساس نوع تاثیر رگ های مشکل دار در کیسه بیضه آقایان بر روی بدن، بیماری واریکوسل را می توان به دو نوع مختلف تقسیم کرد. تفاوت کلیدی و مهم بین درجات و حالات مختلف واریکوسل در این است که این بیماری چگونه رگ های آیلایک درونی و بیرونی را تحت تاثیر قرار می دهد.

رگ آیلایک یکی از سه رگ اصلی است که خون را از بخش لگن در بدن انسان تخلیه می کند.

مطلب مرتبط: واریکوسل گرید 3

انواع واریکوسل

واریکوسل های فشاری

این نوع از بیماری واریکوسل در آقایان منجر به جمع آوری رتروگرید خون از رگ اسپرم داخلی (که حاوی خون دی اکسیژنه است) می شود؛ که در نتیجه واریکوسل اتفاق می افتد.

با این حال خبری از بروز مشکل واریکوسل در رگ ایلیلایک داخلی و خارجی در این شرایط خاص نیست. این نوع از واریکوسل در آقایان معمولا در دسته واریکوسل درجه 1 قرار می گیرد، چرا که رگ های مشکل دار و ورم کرده در آن را نمی توان به سادگی با چشم و حتی لمس کردن تشخیص داد.

واریکوسل های انحرافی

این نوع از بیماری واریکوسل همراه با حبس شدید خون در رگ ها و ناحیه بیضه می شود که در نتیجه آن واریکوسل بزرگی در جاهایی که رگ های آسیب دیده وجود دارند؛ ایجاد می شود و رگ ایلیلایک درونی و خارجی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

این نوع از واریکوسل معمولا در دسته واریکوسل درجه دو یا سه قرار می گیرد، چرا که رگ های ورم کرده و مشکل دار در این حالت را می توان با چشم و یا گاهی اوقات لمس کردن در آزمایش های پزشکی بر روی کیسه بیضه تشخیص داد.

درجات مختلف واریکوسلی چه تاثیری بر روی باروری فرد دارد؟

پژوهش های مختلفی در زمینه ارتباط بین اندازه واریکوسل و درجه شدت آن (درجه 1، 2 یا 3) انجام شده اند و محققان هنوز هم در حال بررسی این موضوع هستند.

همچنین برخی از پژوهش ها پیرامون تاثیرات واریکوسل بر روی ناباروری در حال پیگیری هستند. پژوهش های قبلی که به سرانجام رسیدند، ارتباط و تاثیر انواع واریکوسل و درجات آن ها بر روی ناباروری در مردان را تا حدی ثابت کرده اند که از جمله آن ها می توان به تاثیر بر روی تعداد اسپرم، حرکت آن ها و کیفیت اسپرم اشاره داشت.

طبق اطلاعات کسب شده از این پژوهش ها و آزمایش اسپرم :

 • افزایش دما در کیسه بیضه ها که در نتیجه بیماری واریکوسل رخ می دهد منجر به کاهش تعداد اسپرم آقایان می شود.
 • واریکوسل می تواند منجر به تولید اسپرم آسیب دیده شده و ناحیه ای در بدن را ایجاد کند که اسپرم در آنجا باقی مانده و در نتیجه حرکتی نداشته باشد. در نتیجه حرکت اسپرم های آسیب دیده در این حالت به نسبت اسپرم سالم بسیار کمتر می شود.
 • در درجات بالای واریکوسل و شدت زیاد آن (واریکوسل درجه 3) کیفیت اسپرم پایین می آید.
 • تفاوت اصلی در کیفیت اسپرم آقایان در سه درجه مختلف واریکوسل این است که کسانی که به واریکوسل نوع سوم دچار هستند معمولا تعداد اسپرم کمتری داشته و تحرک اسپرم آن ها نیز به نسبت سایر آقایان کمتر می شود.

آمبولیزاسیون واریکوسل

روش های درمان

اگر می خواهید بدانید چگونه می توان بیماری واریکوسل را درمان کرد باید بگوییم که اتحادیه اورولوژی ایالات متحده آمریکا مراجعه به پزشک و درمان سریع واریکوسل را حتی برای کسانی که قصد بچه دار شدن ندارند توصیه می کند. این سازمان همچنین طی کردن مراحل درمانی برای کسانی که واریکوسل و رگ های ورم کرده آن ها قابل لمس است و یا پارامترهای اسپرم آن ها به نسبت سایر آقایان تغییر کرده است پیشنهاد می کند.

مطلب مرتبط: عمل واریکوسل

با این که راه های درمانی بدون جراحی نظیر آمبولیزه کردن واریکوسل وجود دارد، اما اورولوژیست ها معمولا برای درمان این بیماری به آقایان جراحی را پیشنهاد می کنند. پروسه آمبولیزه کردن واریکوسل معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و از تشعشعات رادیولوژی در این پروسه استفاده می گردد.

این روش درمان واریکوسل آنچنان تهاجمی و پر کار نیست و نیازی به باز کردن بافت ها با تیغ جراحی را ندارند و در نتیجه دوران نقاهت پس از آن نیز کوتاه است. آمار مربوط به درمان واریکوسل به روش آمبولیزه کردن نشان می دهد؛این روش در 90 درصد آقایان جوابگو است و دیگر نیازی به جراحی سنتی واریکوسل نخواهد بود.

از روش آمبولیزه کردن واریکوسل می توان برای درمان واریکوسل های بعدی پس از عمل جراحی نیز استفاده کرد تا دیگر نیازی به عمل های جراحی ثانوی و چند باره نباشد. یک پژوهش اخیرا نشان داده است که آمبولیزه کردن در 93 درصد از کیس های مختلف بیماری که واریکوسل پس از عمل دوباره بروز پیدا کرده بود، موفق بوده است.

طبق نتایج نهایی این پژوهش، مشکل 80 درصد از افراد مورد تحقیق پس از آمبولیزه کردن به طور کلی برطرف شده است و سایر افراد نیز بهبود نسبی را به لطف آن تجربه کرده اند. آمبولیزه کردن این مزیت را برای افراد داشت که نیمی از آن ها درد زیادی را حین انجام این درمان و پس از آن تجربه نکنند و بخشی از آن ها نیز درد کمتری را به نسبت روش سنتی داشته باشند.

آن دسته از افرادی که دچار بیماری واریکوسل هستند نباید درمان آن را به تعویق بیاندازند، حتی اگر قصد بچه دار شدن را ندارند. آزمایش و تست های ساده ای در این زمینه وجود دارد که به لطف آن ها پزشک متخصص می تواند نوع و درجه واریکوسل آقایان را مشخص کند و تصمیم بگیرد از کدام روش درمانی برای واریکوسل استفاده کند.

دکتر حسین کرمی متخصص واریکوسل

 

4.2/5 - (8 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید میخاستم بدونم امکان داره کسی واریکوسل درجه ۲ داشته باشه و بدون هیچ درمانی اسپرمش نرمال باشه و قدرت باروری داشته باشه ؟


  آخه شوهرمن سه سال پیش ازمایش اسپرم داد ازمایشش نشون میداد که سرعت اسپرم پایینه

  ولی الان که در پزشکی قاونی آزمایش داده گفتن واریکوسل درجه ۲ داره واسپرمش نرماله و قدرت باروری داره !به نظرتون همچین چیزی بدون هیچ درمانی ممکنه؟


  ضمنا ۳۳ ساله هستن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   آزمایش اسپرم میزان خطاش بالاست. با یک بار نمیشه قضاوت کرد. کسی هم که واریکوسل داره لزوما اسپرم هاش مختل نیست
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  باسلامخدمت اقادکتربنده نزدیک به15سال است دیابت دارم که ازهمان موقع مریضی دومم هم شروع شده راهدرمانی وجوددارد خواهش میکنم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   متوجه سوالتون نمیشم. مشکلتون چیه؟
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید
  ۳۲ ساله هستم
  به تازگی با درد بیضه راست و شکم به دکتر مراجعه کردم‌پس از سونوگرافی واریکوسل گرید سهدر بیضه چپ و گرید دو در بیضیه راست مشاهده گردید.
  بهترین راه درمان چیست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمایش اسپرم انجام دهید ممکن است نیاز به عمل باشدگ واریکوسل درمان دارویی ندارد
 • تصویر کاربر ebii جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام من اب منیم بسیار کم شده و میل جنسیم به یکباره از بین رفته سنمم ۳۸ساله یه دردیم زیر بیضه هام بعضی موقعه ها احساس میکنم میتونید راهنماییم کنید دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام، اگر استرس دارید استرس با دارو و رفتار درمانی کنترل شود، اگر خودارضایی میکنید ترک کنید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت جناب دکتر عزیز 25سال سن دارم ومجرد هیچ‌مشکلی هم ندارم میخواستم بدونم چکاب بیضه و آزمایش اسپرموگرام لازم هست انجام بشه یا مراجعه به پزشک منوط به درد هست .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام نیازی نیست
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما دکترمحترم.آقای دکتر من ۳۳سالمه وازفرانسه بهتون پیام میدم. الان حدود ۲ساله که واریکوسل دارم.۶ماه میشه که دردم بیشتر شده وبهم قرص ترامادول دادن به عنوان مسکن.مشکل بیضه چپ دارم و۲ماه هست که کشاله ران.وروی ران پام رگها قرمز.بعدش کبود شدن و درد زیادی دارم آیا از واریکوسل میتونه باشه یا نه با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام ترامادول نخورید، برای درد تنها واریکوسل را عمل نکنید، جهت کنترل درد از مسکن های غیر مخدر استفاده کنید
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  آیا واریکوسل میتواند باعث ایجاد ناتوانی و سفت نشدن آلت شود ؟ یا اصلا به یکدیگر ربطی ندارند ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام، خیر ارتباط ی ندارد
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  آیا واریکوسل میتواند باعث ایجاد ناتوانی و سفت نشدن آلت شود ؟ یا اصلا به یکدیگر ربطی ندارند ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام خیر ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربر اصغر جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مطمئنم که واریکوسل دارم و کمی هم کوچکی بیضه سمت چپ میخواستم بدونم که اگه برای معاینه به حضور شما امدم چه ازمایش هایی رو باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام حتما سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .
  بنده ۱۰ سال پیش عمل واریکوسل گرید ۳ کردم .سنمم۲۹ سالمه.
  مجددا به دکتر رفتم دکتر گفت عود کرده .
  حال سوالم اینکه واریکوسل ایا در آینده تبدیل آزواسپرم میشه.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   احتمال دارد.ازمایش اسپرم داده اید؟

درحال دریافت اطلاعات