درمان ناباروری

درمان واریکوسل با آمبولیزاسیون در مردان میانسال

اگر شما با مشکل واریکوسل دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است به خاطر نوع درمانی که ممکن است برای شما در نظر گرفته شود استرس داشته باشید. برای درمان واریکوسل در مردان دو راه وجود دارد، که یکی جراحی و دیگری عمل بدون جراحی و عمل سرپایی و ساده تری است.

در صورتی که واریکوسل درمان نشود درد و آزار زیادی به بیمار وارد می‌ کند. افراد ممکن است در زندگی فعال روزمره خود دچار مشکل شده و علائم واریکوسل گریبان گیر آنان شود. بیماری واریکوسل همچنین می تواند در تولید تستسترون در بدن تاثیر بگذارد. سطح پایین تستسترون در بدن می تواند بر وزن شما، میزان انرژی و زندگی جنسی تاثیر بگذارد. خوشبختانه پیگیری مراحل درمانی واریکوسل می تواند در بهبود و از بین رفتن علائم آن کمک شایانی کند.

مردان میان سال در بازه ۴۰ الی ۵۰ سالگی که با بیماری واریکوسل دست و پنجه نرم می کنند ممکن است از جراحی باز ناحیه تناسلی بدن خود اجتناب کنند. هرچند عمل جراحی باز در کاهش علائم واریکوسل موثر است اما دلایلی از قبیل نیاز به بستری شدن و دوران نقاهت طولانی پس از عمل می تواند از فاکتورهای کاهش علاقه آقایان به جراحی باز باشد. دوران بهبود پس از عمل باز معمولا فرد را از زندگی روزانه، شغلی و خانوادگی باز می دارد. برای بسیاری از مردان، آمبولیزه کردن واریکوسل که یک روش بدون جراحی، موثر و سرپایی محسوب می شود، می تواند یک گزینه مناسب درمانی باشد.

درمان واریکوسل با آمبولیزاسیون

آمبولیزه کردن واریکوسل یک روش درمان سرپایی است که در دمان واریکوسل بسیار موفق نشان داده است. درصد موفقیت این نوع روش درمانی برای بیماران واریکوسلی حدود ۹۰ درصد است و در مقایسه با دیگر روش های درمانی گزینه بهتری به نظر می آید. اما بر خلاف دیگر روش های درمانی واریکوسل، آمبولیزه کردن آنچنان عمل سنگین و تهاجمی نیست و بدون نیاز به برش با تیغ جراحی پروسه درمانی طی می گردد.

این پروسه معمولا کمتر از یک ساعت به طول می انجامد تا به اتمام برسد. احتمالا پس از انجام آمبولیزه شدن واریکوسل باید مدتی تحت نظر باشید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری گردد. اگر هم نیازی وجود داشته باشد احتمالا مواد دارویی خاصی را جهت از بین بردن درد یا ناراحتی به شما خواهند داد. دکتر معالج سپس یک برش کوچک در ناحیه کشاله ران شما ایجاد خواهد کرد. سپس او از یک کاتتر استفاده کرده و آن را وارد بدن می کند تا به رگ فمورال در بدن برساند. در نهایت پزشک معالج این کاتتر را در رگ های کیسه بیضه شما حرکت داده تا زمانی که به واریکوسل برسد.

یک رنگ کانتراست از طریق کاتتر وارد بدن می شود تا از طریق آن بتوان ناحیه رگ مربوطه که واریکوسل در آن وجود دارد شناسایی گردد و آمبولیزه شدن آن آغاز شود. از کاتتر برای رساندن حجم اندکی از یک مایع خاص به محل وقوع واریکوسل استفاده می شود.

با این حال گردش خون دوباره در این ناحیه از بدن به حالت عادی بر می گردد و به رگ های سالم خواهد رفت. در واقع ورود خون به رگ های مشکل دار در روش آمبولیزه کردن متوقف خواهد شد. از آنجایی که خون دیگر وارد رگ یا رگ های واریکوسلی نمی شود، این رگ ها کم کم کوچک شده و خود به خود از بین خواهند رفت.

آمبولیزه کردن واریکسول

مزیت های آمبولیزه کردن واریکوسل چیست؟

روش درمانی آمبولیزه کردن واریکوسل شامل نکات مثبت و با ارزشی است که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد و از همین رو خیل عظیمی از بیماران واریکوسلی را به سمت خود جذب می کند. از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

نیازی به بستری شدن بیمار وجود ندارد

روش درمانی آمبولیزه کردن واریکوسل یک عمل سرپایی به شمار می رود که در نتیجه پس از انجام آن فرد می تواند به خانه برگشته و دیگر نیازی به بستری شدن شبانگاهی او در روز انجام عمل و حتی روزهای بعد نیست.

پروسه سریعتری است

پروسه آمبولیزه کردن واریکوسل حدود یک ساعت به طول می انجامد. از طرفی روش های جراحی درمان واریکوسل معمولا هم طولانی تر بوده و هم نیاز به بستری شدن بیمار وجود دارد.

بدون نیاز به بی هوشی عمومی

بیمارانی که تحت عمل سرپایی آمبولیزه کردن واریکوسل قرار می گیرند فقط از داروهای بی حس کننده موضعی در آنها استفاده می شود. از بین رفتن نیاز به بی هوشی حین عمل می تواند تاثیر بسزایی در کاهش دوران نقاهت پس از عمل داشته باشد. مخصوصا در افرادی با سن و سال بالا، ریسک به وجود آمدن مشکلات مختلف پس از دریافت مواد دارویی بی هوشی بالا است. بنابراین آمبولیزه کردن واریکوسل انتخاب بهتری برای آن ها خواهد بود.

کمترین زخم و کاهش خطر عفونت

آمبولیزه کردن واریکوسل نیاز به یک برش کوچک دارد. بنابراین ریسک به وجود آمدن زخم و اثرهای بزرگ و خطرناک بسیار پایین است. از آنجایی که این برش خیلی کوچک است، امکان به وجود آمدن عفونت در محل انجام عمل نیز بسیار ضعیف است.

دوران نقاهت سریعتر

عمل سرپایی آمبولیزه کردن واریکوسل از لحاظ درمانی تهاجمی نیست و بسیار ساده تر از عمل جراحی باز است. این بدان معناست که بیماران همان روز انجام عمل می توانند به خانه برگردند. همچنین اگر زندگی شغلی و خانوادگی شلوغی دارید، چند هفته استراحت مطلق مربوط به جراحی باز نیز می تواند لطمه بزرگی به شما بزند.

ریسک های این نوع روش درمانی چیست؟

هر روش درمانی در عمل پزشکی با ریسک هایی همراه است و نمی توان این موضوع را کتمان کرد. ریسک های مربوط به جراحی باز واریکوسل به نسبت درمان واریکوسل با آمبولیزاسیون ،بیشتر و خطرناکتر هستند. ریسک های مربوط به آمبولیزه کردن واریکوسل معمولا محدود هستند و درصد موفقیت این روش درمانی نسبت به جراحی باز بسیار بیشتر است.

همچون هر عمل جراحی دیگری که به ایجاد برش بر روی پوست نیاز دارد، امکان بروز عفونت در ناحیه انجام عمل وجود دارد. با این حال با توجه به کوچک بودن برش جراحی در آمبولیزه کردن واریکوسل، امکان عفونی شدن آن در آینده بسیار کم است.

در برخی موارد نادر، برخی بیماران از واکنش های منفی بدن به برخی مواد دارویی مورد استفاده در این روش درمانی خبر داده اند. اگر تصمیم گرفته اید که عمل آمبولیزه کردن واریکوسل را انجام دهید، حتما پزشک معالج خود را از هرگونه سابقه پزشکی، آلرژی و واکنش های قبلی به مواد دارویی با خبر کنید.

بهبود واریکوسل

دوران بهبود تا چه مدت طول می کشد؟

درمان واریکوسل با آمبولیزاسیون یک روش درمانی تک روزه است. این بدان معناست که می توانید همان روز انجام عمل به خانه برگردید و نیازی به بستری شدن در بیمارستان مثل جراحی باز واریکوسل نخواهید داشت. اگر از مواد دارویی بی هوشی در شما استفاده شده باشد تا مدت کوتاهی پس از عمل کمی گیج خواهی بود و هوشیاری شما پایین می آید. پس بهتر است فردی همراه شما باشد تا پس از انجام عمل سرپایی شما را به خانه برگرداند تا نیازی به رانندگی شما وجود نداشته باشد. حتما کل روز عمل را به ریلکس کردن و آرام بودن اختصاص دهید و تا از بین نرفتن اثر آرام بخش ها از گرفتن تصمیم های مختلف و مهم اجتناب کنید.

دوره بهبود پس از عمل آمبولیزه کردن واریکوسل معمولا بسیار کوتاه و سریع طی می شود. اکثر بیماران می توانند تنها پس از یک تا دو روز به زندگی معمولی و عادی خود برگردند. با این حال انجام فعالیت های بدنی سنگین باید بین ۷ تا ۱۰ روز به عقب بیوفتد. ممکن است پزشک معالج شما فعالیت های جنسی را نیز به مدت یک تا دو هفته ممنوع کند.

این روش درمانی چه تاثیری در زندگی جنسی فرد خواهد داشت؟

عدم درمان واریکوسل در مردان منجر به ایجاد درد و ورم در بیضه ها خواهد شد. این علائم می توانند زندگی جنسی را سخت و آزاردهنده کنند. واریکوسل همچنین می تواند در میزان تولید تستسترون بدن تاثیر بگذارد. کاهش تستسترون بدن می تواند منجر به کاهش میل جنسی فرد شود و همچنین در نعوظ مشکلاتی به وجود آورد. اکثر مردان میان سال با مشکل کمبود تستسترون مواجه هستند و یک واریکوسل درمان نشده می تواند مشکل شما را دو چندان کند.

آمبولیزه کردن واریکوسل می تواند این مشکلات را به راحتی حل کند. پس از اینکه واریکوسل شما ناپدید شود، سطح تستسترون بدن شما به حالت عادی بر خواهد گشت. همچنین کم کم مشکلات مربوط به نعوظ از بین می رود. بدون علائمی نظیر ورم و درد دیگر در زندگی جنسی خود حس بهتر و مطمئنی خواهید داشت. فعالیت جنسی پس از درمان واریکوسل حتی می تواند بهتر از قبل شود!

آیا من گزینه خوبی برای آمبولیزه کردن واریکوسل هستم؟

عمل سرپایی آمبولیزه کردن واریکوسل یک روش درمانی ساده و با ریسک پایین است که برای اکثر مردان امن بوده و انتخاب عالی برای مردانی است که می خواهند از جراحی باز اجتناب کنند و یا در انجام عمل های سنگین با نیاز به بی هوشی کامل و مواد بی هوشی مشکلاتی دارند. این عمل همچنین توسط اکثر بیمه های مختلف درمانی پشتیبانی می شود. بهتر است قبل از انتخاب روش درمانی خود حتما با پزشک معالج و متخصص مشورت کنید.

مرکز تخصصی درمان ناباروری مردان و زنان

درمان واریکوسل با آمبولیزاسیون در مردان میانسال
به مطلب امتیازدهید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامیرحسین چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷سالمه طبق گفته های شما واریکوسل قابل مشاهده هست و میتونم خودم ببینم رگ های بزرگ روولی دردی ندارم ایا نیاز به عمل دارم یا خیر میترسم که برام مشکلی ایجاد بشه اگه میشه جوابشو بهم بدید ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۳۴( 2 هفته پیش)
   بیایید ببینم۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰ ۰۲۱۷۱۰۶۲۴۰۰
 • تصویر کاربرمجید چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۲۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام طبق انالیز اسپرم بنده 36درصد اسپرمها حرکت خوب دارند
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۲۷( 2 هفته پیش)
   کافی است
 • تصویر کاربرزهره سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  شخصی با آزمایش اسپرم متوجه شد که اسپرم صفر است و به دنبال درمان رفت و بعد از کلی پیگیری چندین پزشک نظر دادند که بدن این شخص کاملا نرمال می باشد (ازنظر آزمایش خون و هورمون و سایر ویژگی های مایع منی و معاینه فیزیکی بیضه ها و سونوگرافی و ...) و تنها موردی که تولید نمی شود اسپرم است (بعد عمل هم نمونه یافت نشد) اکنون به نظر شما ادامه درمان منطقی است ؟؟؟ هیچ تکنولوژی و یا دارویی برای تحریک تولید اسپرم از بدن خود شخص وجود ندارد؟؟؟
  پیشاپیش تشکر از پاسخگویی
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 5 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب بايد به مركز ناباروري رويان مراجعه نماييد
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۵( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام,
  من 2 ساله كه رابطه جنسي دارم و تقريبا ٣ ماه جلوگيري نداشتيم، و تا امروز به هيچ عنوان پريودم عقب نيفتاده بود،ازمايش بتا دادم عدد ١٧ رو نشون داد و ٥ روز از پريودم عقب افتاد، روز ششم زير دلم درد خيلي شديدي گرفت و فقط ٢ روز خون ديدم كه فرق زيادي با پريودهاي قبليم داشت،بعد خونريزيم دكتر رفتم و سونوگرافي دادم ، بتا خونم صفرشد و سونو هم كاملا سالم بود،ولي تشخيص ندادن كه چرا اين جوري شدم و اينكه حامله بودم يا نه ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۵( 5 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب مراجعه به متخصص زنان
 • تصویر کاربرعلي یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۲۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من علي هستم از استراليا من واريكوسل گريد ٢دارم بداز ٢ماه تلاش خانمم باردار هستند ايا با وجود واريكوسل براي يچه مشكل پيش مياد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۲۹( 6 ماه پیش)
   سلام خدارا شکر نه دیگر اقدامی نمیخواهد
 • تصویر کاربرپورمحمد پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۵۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من سربازم در حین خدمت هستم. واریکوسل گرید1 دارم. تا حالا هیچ دردی نداشتم احتیاج ب عمل دارم یان کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۵۸( 7 ماه پیش)
   نياز به عمل نيست
 • تصویر کاربرفاطمه پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۵۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید دکتر جان آیا می توان با دارو اسپرم های مرده را حیات دوباره بخشید ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۵۷( 7 ماه پیش)
   نه امكان ندارد
 • تصویر کاربرآرمين چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ۰۹:۱۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر بعد از چند اقدام نا موفق همسرم آز اسپرم دادن كه مشكلاتى داشت ممنون ميشم مشكلش رو بفرماييد و بفرماييد كه مشكلشون با دارو برطرف ميشه يا نه؟ در ضمن خودم سونو دادم و مشكلى نداشتم
  باتشكر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ۰۹:۱۷( 7 ماه پیش)
   اگر اقدا كنيد نشد بايد اي وي اف كنيد
 • تصویر کاربرمهرداد سه شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ ۲۲:۵۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بی زحمت نتیجه سونوگرافی و آزمایش اسپرم رو تفسیر بفرمایید و اینکه آیا نیاز به عمل دارم یا بدون عمل امکان باروری هست؟تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۷ ۲۲:۵۸( 7 ماه پیش)
   ازمايش قابل قبول وخوب است
 • تصویر کاربرماني سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ۰۹:۴۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشيد يه سوْال داشتم من دوبار واريكوسل عمل كردم
  عمل اول سال ٨٣سمت چپ بود و عمل دوم ٨٨ دو طرف عمل كردم
  ايا باز نياز به عمل دارم
  البته متأهل هستم و دو فرزند دارم
  و يه چيزي هست كه من نهايتش يه هفته بيشتر نزديكي نكنم بيضه هام درد ميكنه ايا اين درد از واريكوسل نياز به عمل داره يا طبيعي هست
  اگر جواب بدين ممنون ميشم دكتر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ۰۹:۴۷( 8 ماه پیش)
   دیگر نیاز به عمل نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر