قهوه ای شدن رنگ اسپرم به چه دلیل است؟

رنگ اسپرم قهوه ای می تواند در اثر ابتلا فرد به بیماری ها (مخصوصا بیماری های مربوط به پروستات) و نشت ترشحات از پروستات به وجود آید. این وضعیت در اثر پارگی در یکی از عروق ظریف پروستات به وجود می آید. در این مقاله به رنگ اسپرم و نیز علل قهوه ای شدن منی می پردازیم.

پروستات عضوی است که بخش اعظم مایع اساسی در ارتباطات جنسی را تولید می کند. در هنگامی که پروستات جهت ترشح مواد منقبض می شود احتمال دارد که یک رگ پاره شده و خون با منی ترکیب شود که به آن هماتواسپرمی می گویند. خون روشن بیانگر خونریزی های تازه و رنگ منی قهوه ای و تیره نیز بیانگر خونریزی های قبلی می باشد. این موضوع هیچ ارتباطی با طول مدت انزال ندارد. همان طور که معلوم است، التهاب پروستات سبب افزایش درد و متمایل شدن پروستات به خشکی می شود.

✅ چه عواملی سبب سوزش یا تحریک پروستات می شوند؟

به دلیل وجود عواملی ممکن است که پروستات دچار سوزش و یا تحریک شود که این عوامل عبارتند از:

– دفع بیش از حد از پروستات یا به ندرت تخلیه شدن آن

– تحریک جنسی بدون ترشح از پروستات

– دست کشیدن از تحریک جنسی در هنگام ترشح از پروستات

– مصرف مشروبات الکلی

– زیاده روی درمصرف مواد غذایی تند

– نشستن یا دوچرخه سواری کردن به مدت طولانی

– تومور های مشخص نیز می توانند سبب ایجاد این وضعیت شوند.

فرد باید جهت اطمینان و خاتمه دادن به این وضعیت به یک پزشک متخصص یا اورولوژیست مراجعه کرده و از او جهت درمان کمک گیرد.

عوامل تغییر رنگ منی

✅ چرا منی قهوه ای می شود؟

تعاریف اسپرم و منی این موضوع را آشکار می کند که اسپرم ها به طور معمول سفید رنگ هستند. امکان دارد که با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، تغییراتی نیز در رنگ اسپرم یک فرد به وجود آید و در بعضی مواقع تبدیل به منی قهوه ای شود. در اغلب موارد فرد متوجه این تغییر رنگ اسپرم نمی شود.

تیره شدن یا تغییر رنگ اسپرم ها به گونه ای که با رنگ مایع منی تطابق نداشته باشد می تواند بیانگر وجود مشکلاتی خفیف (مشکلاتی مربوط به پروستات) یا ابتلا به یک بیماری باشد؛ که البته این بیماری، یک نگرانی پزشکی بوده و فرد باید به پزشک مراجعه کند. پرسیدن سوال در ارتباط با تغییر رنگ اسپرم  و دلایل ایجاد این  تغییرات و دنبال نکردن راه حلی برای این مشکل، می تواند بسیار آزار دهنده باشد. بنابراین فرد باید اطمینان یابد که اسپرم های او به آن مرحله حاد از مشکل نمی رسند.

مطلب مرتبط: منی زرد رنگ نشانه چيست؟

✅ مقابله با تغییر رنگ ترشحات اسپرم

هنگامی که تغییر رنگی در ترشحات اسپرم یافت می شود، راه های بسیاری وجود دارد تا فرد دچار نگرانی نشود. البته این به معنای دست روی دست گذاشتن و تلف کردن وقت نیست.

فرد باید بداند هر کاری که در توان او است را انجام می دهد. همان طور که مشخص است دارو هایی وجود دارند که مصرف آن ها می تواند به رفع این مشکل و شرایط کمک کنند. بنابراین، فرد باید در ارتباط با مصرف این دارو ها با پزشک خود مشورت کند. او باید اطمینان حاصل کند که بهترین روش های درمان را انتخاب کرده و بیش از حد در ارتباط با این روش های درمانی نگران نباشد.

می توان در اینترنت اطلاعات بسیاری در مورد تغییر رنگ اسپرم  بدست آورد همچنین فرد می تواند استفاده از دارو های گیاهی را نیز مد نظر قرار دهد. یکی از گزینه های درمانی که موجود می باشد مصرف دارو های L-arginine یا محصولات دیگر می باشد. این مورد ذکر شده، ماده اصلی در تولید اسپرم ها می باشد.

✅ راه های طبیعی برای افزایش اسپرم در مردان چیست؟

 

افزایش تعداد اسپرم

داشتن توانایی ترشح بیشتر اسپرم برای مردان رضایت بخش است و دلیل علاقه مردان به این قابلیت نیز همین مورد می باشد. فرد باید جهت اطمینان از سلامت خود، از یک کیت شمارش اسپرم استفاده کرده و یا انجام آزمایش شمارش اسپرم را در نظر داشته باشد. این آزمایش به فرد کمک می کند تا بداند در چه وضعیتی قرار داشته و چگونه باید به سمت تغییر شرایط برای بهتر شدن حرکت کند.

در صورتی که فرد مایل به افزایش تعداد اسپرم های خود باشد، می تواند موارد مختلفی را انجام دهد. آسان ترین راه، اضافه کردن برخی مواد غذایی به رژیم غذایی می باشد. این مواد غذایی مزایای پزشکی دیگری نیز علاوه بر افزایش تعداد اسپرم به همراه دارند. باید روش هایی را جست و جو کرد که بتوانند بدون ایجاد تغییرات بزرگ در سبک زندگی تعداد اسپرم ها را افزایش دهند.

مواد غذایی مناسب برای افزایش طبیعی اسپرم ها چیست؟

داشتن رژیم غذایی نامناسب عامل اصلی مشکلات ناباروری در مردان می باشد. مصرف غذا های فرآوری شده هرگز تعداد اسپرم های فرد را افزایش نمی دهد. فرد باید اطمینان حاصل نماید که در رژیم غذایی خود مصرف مواد غذایی طبیعی و کامل را گنجانده است.

از مثال های این مواد غذایی می توان به استیک، آجیل، سبزیجاتی مانند کلم، کلم بروکلی و جوانه های آن، مارچوبه، مرکبات ارگانیک و انواع توت ها اشاره کرد. قرار گیری در معرض مقادیر زیادی از فلزات باید محدود شود. می توان جهت افزایش جریان خون و سر زندگی چای سبز نوشید همچنین این کار به رفع تغییر رنگ اسپرم ها نیز کمک می کند.

رژیم غذایی نامناسب می تواند یکی از دلایل اصلی تغییر رنگ اسپرم ها باشد. در برخی مردان، قهوه ای شدن رنگ اسپرم ها به معنای سبک زندگی نامناسب می باشد. تنها با صرف انرژی بیشتر جهت انجام فعالیت و مصرف مواد غذایی مناسب می توان به راهی برای ترشح اسپرم هایی به رنگ سفید دست یافت.

مواد سرشار از آمینو اسید، ویتامین، ویتامینوئید و دیگر موارد به میزان زیادی در افزایش تحرک، کیفیت و تناسب شکل اسپرم ها و همچنین تاثیر دارند. فرد باید مواد غذایی حاوی این مواد مغذی را مصرف نماید. این مواد غذایی شمار اسپرم ها را افزایش می دهند.

در ادامه 4 ماده مغذی برای افزایش میزان اسپرم در مردان آورده شده است.

1- شکلات تلخ

این ماده حاوی L-arginine بوده که این آمینو اسید اوج لذت جنسی و شمار اسپرم ها را افزایش می دهد. در صورت مصرف بیش از حد شکلات تلخ، فرد دچار اضافه وزن می شود.

2- صدف ها

صدف ها سرشار از روی هستند. روی سطوح تستوسترون را بالا می برد که در نتیجه آن تولید و کیفیت عمومی اسپرم ها افزایش می یابد. افزایش سطوح تستوسترون میل جنسی فرد را افزایش داده و برای او تجربه ارتباط جنسی لذت بخش تری می سازد.

مواد غذایی مناسب برای افزایش اسپرم

3- تخم مرغ

تخم مرغ حاوی ویتامین E و پروتئینی زمینه ای برای ساخت اسپرم می باشد. مصرف تخم مرغ تاثیر رادیکال های آزاد را کاهش می دهد. رادیکال های آزاد اسپرم ها را از بین می برند.

4- موز

موز یک ماده غذایی بسیار سالم و مناسب برای کسانی است که در تلاش برای افزایش تولید اسپرم هستند. مصرف موز به دلیل شباهت آن به عملکرد آنزیم بروملاین مفید می باشد. موز به دلیل داشتن ویتامین B استقامت بدنی را افزایش می دهد. تمامی این مواد غذایی و مواد دیگر سبب ترشح بیشتر اسپرم شده و به کاهش و رفع عوامل تغییر رنگ اسپرم ها کمک می کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
3.2/5 - (13 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 325 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  حدود دوسه بار هست که رنگ مایع منی به صورت قهوه‌ای در می آید البته بار اول قهوه‌ای بود بعد به رنگ سفید در آمد اما بعد از اون بار دوبار متوالی هم قهوه‌ای بود بار آخری برخورده کم رنگ تر از حالت های قبل بود .
  به نظر شما مراجعه کنم به دکتر
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 377 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید ۲۸سال سن دارم
  سه بار هسش موقعه ارضا شدنم
  اسپرمم قهوه ای مایل ب قرمز متوجه شدم
 • تصویر کاربر سپهر شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 356 مشاهده پرسش
  سلام من متولد سال ۸۱ هستم چند روزه متوجه شدم اسپرمم قهوه ای شده اما هیچ درد و علائمی ندارم ممکنه بگید از چیه؟
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  وقت شما بخیر جناب پروفسور
  با چه آزمایشی میشه متوجه شد مشکل ناباروری از طرف مرد هستش؟
 • تصویر کاربر فریاد شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام یه هفته قبل بیضه هام یکم درد داشت به علت کار سنگین بود حالا دردش خیلی کم شده ولی دو بار بعد از ادرار یه کم (مثل خون)ازم خارج میشد حالا اون قطع شده ولی اسپرمم به رنگ قهوه‌ای وسفید مخلوط هستند میشه علتشو بگید باید چکار کنم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید منی به رنگ قهوه ایی قهوه ایی شده ن سوزش ادراری دارم ن درد مثانه هیچ دردی ندارم فقط اولش لکه خون داخل مایع منی بود بعد یه مدت قهوه قهوه ایی شده ۳۵ساله هستم
 • تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 342 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، خسته نباشین
  من ۳۰ ساله هستم، حدود یک هفته است بیضه سمت راستم درد خفیفی دارد و ابتدا منی من قهوه ای شد بار دوم هم تیکه های قهوه ای رنگ داخلش بود، علتش چیست؟ خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام.نیاز به سونوگرافی دارید.یه سری بررسی هم باید بشید .جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر سوگند سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام
  خداقوت آقای دکتر
  شخصی با بنده صحبت کردن و گفتن برای درمان سنگ کلیه رفتن و دکتر بهشون پیشنهاد آزامایشی رو داده و از نتیجه اون آزمایش مشخص شده که دچار آزو اسپرمی هستن.
  گفتن درمان داریی داشتن انگار جواب نگرفتن
  خواستن فریز کنن، گفتن امکانش نیست.
  میخواستم بدونم هیچ راه درمانی وجود ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام باید نمونه برداری از بیضه شون بشه و ای وی اف در صورت ناباروی به صورت همزمان با همسرشان انجام شود 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چندوقتی هس اسپرمم زرد رنگ است اما صبرکردم که شاید سفید رنگ شود اما همچنان زرد است نشانه چیست
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   علل مختلفی مطرح است که می‌توان به عفونت ها اشاره کرد.شما میبایست آزمایش آنالیز مایع منی انجام دهید.جهت نسخه با شماره های زیر هماهنگ بفرمایید

   02171062350

   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام
  من دوبار است هنگامی که منی ازم خارج میشه زرد رنگ است و بعد که به دستشویی میرم درد زیادی در هنگام خروج ادرار احساس میکنم و حس میکنم ادرارم سنگینه خواهش میکنم کمکم کنید من در خارج هستم و اصلا نمیتونم منظورم رو به دکتر های این جا بفهمونم از توی سایت که خواندم علایمم بیشتر شبیه پروستاته ولی من این جا نمی تونم به دکتر بگم راه دیگه ای نداره
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.می توانید دستورات زیر را دریافت کنید

   Cap Tamsover.4 :30

   شبانه یک عدد

   Tab Tavanex 500 :14

   روزانه یک عدد

   Tab Gelofen 400 :30

   هر ۱۲ ساعت

درحال دریافت اطلاعات