درمان ناباروری

آیا اگر اندازه یکی از بیضه ها از دیگری بزرگ تر باشد طبیعی است؟

آیا تفاوت اندازه بیضه ها شایع است؟ این که یکی از بیضه ها از دیگری بزرگ تر باشد عادی است. بیضه ی راست تمایل دارد از بیضه ی چپ بزرگتر باشد. همچنین معمولا یکی از بیضه های درون کیسه بیضه، از بیضه ی دیگر آویزان تر است.

نباید هیچ وقت در بیضه های خود احساس درد داشته باشید. و حتی با وجود بزرگ تر بودن یکی از بیضه ها، آن بیضه نباید شکل متفاوتی داشته باشد. اگر متوجه شدن که یکی از بیضه های تان به طور ناگهانی درد گرفته یا شکل آن شبیه به بیضه ی دیگر نیست، به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: بیضه درد (علت،درمان خانگی و پزشکی)

درد در بیضه

چگونه متوجه شوم که یکی از بیضه هایم از دیگری بزرگ تر است؟

اهمیتی ندارد که کدام بیضه بزرگتر است، بیضه ی بزرگ تر فقط یک کمی با بیضه ی دیگر اختلاف اندازه دارد، تقریبا به اندازه نصف یک قاشق چای خوری. شما نباید در هنگام نشستن، ایستادن و در حین حرکت کردن متوجه دردی شوید. همچنین شما نباید قرمزی یا تورم در بیضه ی خود داشته باشید، حتی اگر یکی از بیضه ها بزرگ تر باشد.

بیضه های شما بیشتر شبیه به تخم مرغ هستند و گرد نیستند. آن ها به طور طبیعی حاشیه صافی دارند، بدون برآمدگی و بیرون زدگی. برآمدگی های نرم یا سفت هردو طبیعی نیستند. اگر متوجه هر گونه برآمدگی روی بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید.

چگونه سالم بودن بیضه های خود را تشخیص دهیم؟

یک معاینه ی بیضه منظم توسط خود فرد کمک میکند تا او یاد بگیرد بیضه چه شکلی دارد و هر گونه برآمدگی، درد، حساسیت، و تغییر در یک یا دو بیضه را تشخیص دهد.  در هنگام معاینه بیضه شما باید شل باشد و جمع نشده باشد.

مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از انگشتان و شست خود استفاده کنید تا بیضه تان را به آرامی حرکت دهید، آن را به شدت حرکت ندهید.
 • تمام سطح یک بیضه را برای یافتن هرگونه برآمدگی، بیرون زدگی، تغییر در اندازه و حساسیت یا دردناکی بررسی کنید.
 • پایین کیسه بیضه را برای اپیدیدم خود بررسی کنید، لوله ای که به بیضه شما متصل شده و اسپرم ها را دخیره میکند. اپیدیدم باید مثل دسته ای لوله ها باشد.
 • این کار را برای بیضه ی دیگر تکرار کنید.

تشخیص مشکل در بیضه

چه چیزی باعث بزرگ تر شدن اندازه یک بیضه میشود؟

عواملی که میتوانند باعث بزرگ تر شدن اندازه بیضه شوند شامل موارد زیر می باشند:

۱- اپیدیدیمیت

التهاب اپیدیدیم میباشد. معمولا در اثر عفونت اتفاق می افتد. این اتفاق علامت شایع کلامدیا، یک عفونت مقاربتی، می باشد. در صورتی که هرگونه درد، سوزش ادرار، یا ترشحاتی از آلت تناسلی خود به همراه التهاب مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

۲- هیدروسل

هیدروسل به معنی تجمع م

۳- کیست اپیدیدمی

این کیست به دلیل مایع اضافی درون اپیدیدم تشکیل میشود. این کیست بی خطر است و نیازی به درمان ندارد.

۴- اورکیت

اورکیت التهاب بیضه می باشد که به دلیل عفونت ایجاد می شود، یا به دلیل ویروسی که عامل اوریون است ایجاد خواهد شد. در صورتی که متوجه هرگونه درد در بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید زیرا اورکیت میتواند به بیضه های شما آسیب برساند.ایع در اطراف بیضه می باشد که باعث ورم آن میشود. این تجمع مایع میتواند با گذر زمان طبیعی شود، و نیازی به درمان نداشته باشد. همچنین ممکن است نشانه ای از التهاب باشد.

هیدروسل

۵- واریکوسل

واریکوسل بزرگ شدن وریدهای درون کیسه ی بیضه ها میباشد. این مشکل میتواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود، اما معمولا اگر باعث ایجاد علائمی نشود نیازی به درمان ندارد.

۶- تورشن بیضه ای (پیچش بیضه)

پیچ خوردن طناب اسپرماتیک میتواند زمانی اتفاق بیوفتد که بیضه ها به دفعات زیادی بچرخد. این مشکل می تواند جریان خون بدن شما به سمت بیضه را کاهش دهد یا کاملا متوقف کند. اگر بعد از جراحی دچار درد بیضه شدید یا درد شما بعد از کاهش یافتن دوباره افزایش می یافت به پزشک مراجعه کنید. تورشن بیضه ای یکی از اورژانس های پزشکی است و نیاز به درمان فوری دارد تا بیضه نگه داشته شود.

۷- سرطان بیضه

سرطان بیضه زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی درون بیضه شما تشکیل شوند. اگر هر گونه برآمدگی یا بیرون زدگی جدید در اطراف بیضه خود احساس کردید، بدون درنگ به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر یکی از نشانه های زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد
 • تورم
 • قرمزی
 • وجود ترشح از آلت تناسلی
 • تهوع یا استفراغ
 • مشکل در ادرار کردن
 • درد در دیگر اندام های بدن، مثل کمر یا زیرشکم

پزشک شما یک معاینه جسمی از کیسه ی بیضه و بیضه شما خواهد داشت تا هر گونه برآمدگی، بیرون زدگی یا دیگر موارد غیرطبیعی را مشاهده کند. اگر پزشک شما به سرطان بیضه مشکوک شود، درمورد پیشینه ی خانوادگی شما خواهد پرسید تا وجود سرطان بیضه در خانواده شما را بداند.

دیگر آزمایش های ممکن برای تشخیص شامل موارد زیر هستند:

 • آزمایش ادرار

پزشک شما یک نمونه ادرار را درخواست میکند تا وجود عفونت و یا بیماری های کلیوی را بررسی کند.

 • آزمایش خون

پزشک شما یک نمونه خون را درخواست میکند تا تومور مارکرها (مشخص کننده های سرطان) را در خون شما مورد بررسی قرار دهد.

 • سونوگرافی

پزشک از یک سونوگرافی ترنسدیوسر و ژل استفاده میکند تا بتواند درون بیضه های شما را مشاهده کند. این کار به پزشک اجازه میدهد تا جریان خون و برآمدگی های درون بیضه را بررسی کند، چیزی که میتواند نشان دهنده ی تورشن یا سرطان باشد.

سونوگرافی بیضه

 • سی تی اسکن

پزشک از این وسیله برای گرفتن چندین تصویر از بیضه شما استفاده میکند تا هرگونه مورد غیرطبیعی را مشاهده کند.

این وضعیت چگونه درمان می شود؟

بیشتر اوقات درمانی لازم نیست. اما اگر شما نشانه های دیگری دارید یا یک مشکل جدی زمینه ای وجود داشته باشد، پزشک شما برای انتخاب یک درمان مناسب با شما صحبت خواهد کرد.

در اینجا به درمان هایی که معمولا برای این مشکلات استفاده می شوند میپردازیم:

 • اپیدیدیمیت

اگر به کلامیدیا مبتلا شوید، پزشکتان برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد، مثل آزیترومایسین یا داکسی سیکلین. ممکن است پزشک شما با خارج کردن مایع، عفونت و تورم را التیام بخشد.

 • اورکیت

اگر اورکیت به دلیل عفونت های مقاربتی ایجاد شده باشد، پزشک برای از بین بردن عفونت سفتریاکسون و آزیترومایسین برای شما تجویز خواهد کرد. شما میتوانید از ایبوبروفن (ادویل) و کمپرس سرد برای ازبین بردن درد و تورم استفاده کنید.

 • تورشن بیضه ای

ممکن است پزشک شما بتواند با واردن کردن فشار به بیضه پیچ خوردگی آن را بگشاید. به این کار بازکردن دستی میگویند. معمولا برای جلوگیری از بروز تورشن مجدد لازم است که جراحی صورت بگیرد. اگر مدت زمان بین این اتفاق و درمان آن طولانی شود، احتمال خارج کردن بیضه و مرگ آن افزایش می یابد.

 • سرطان بیضه

اگر بیضه ها به سلول های سرطانی آلوده شده باشند، ممکن است جراح آن را خارج کند. بعد از آن بیضه شما آزمایش میشود تا مشخص شود چه نوع سرطانی وجود داشته است. آزمایش خون میتواند مشخص کند که آیا سرطان به بیرون از بیضه ها گسترش یافته است یا خیر. رادیوتراپی طولانی مدت و شیمی درمانی می تواند به تخریب سلول های سرطانی کمک کند و از بروز مجدد سرطانی جلوگیری کند.

آیا امکان ایجاد عوارض وجود دارد؟

با درمان به موقع، اکثر مشکلات عوارضی ایجاد نمی کنند. اما اگر زمان طولانی جریان خون بیضه ها ی شما قطع شود، ممکن است بیضه ی شما خارج شود. در این موارد، ممکن است شما تعداد اسپرم کمی داشته باشید یا نابارور شوید. همچنین ممکن است بعضی از درمان های سرطان، مثل شیمی درمانی، باعث ناباروری شوند.

چشم انداز

اگر بیضه های شما متقارن نیستند نیازی به نگرانی نیست. اما اگر متوجه یک درد جدید، قرمزی، یا یک برآمدگی اطراف بیضخ شدید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص بدهد مشکل شما چیست. عفونت، تورشن، یا سرطان به درمان سریع نیاز دارند تا عوارضی ایجاد نکنند.

خیلی از علت های بزرگی بیضه به وسیله دارو و جراحی درمان می شوند، به خصوص اگر زود تشخیص داده شوند. اگر مشکل شما سرطان یا ناباروری تشخیص داده شد، یا بیضه ی شما بیرون آورده شد به یاد داشته باشید که تنها نیستید. خیلی از گروه های مختلف وجود دارند که به افرادی که سرطان یا ناباروری دارند کمک می کنند تا احساس کنند همچنان قدرتمند هستند و میتوانند بعد از جراحی و درمان به زندگی خود ادامه دهند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
آیا اگر اندازه یکی از بیضه ها از دیگری بزرگ تر باشد طبیعی است؟
به مطلب امتیازدهید



سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مشخص نیست

سلام آقای دکتر
بنده ۲۰ سال سن دارم تقریبا مدتی هست که بالای آلت تناسلی ناحیه ی زیر شکم درد دارم که بعدش منتهی میشه به بیضه ها البته درد خفیفی هست ولی نگرانم کرده بعضی موقع ها هم سمت کمر تا کشاله ی رانم شاید هر ۴ ماه یا ۳ ماه تیر میکشه به مدت ۱۰ دقیقه بعد ول میکنه البته همش نیس بعد سونوگرافی ناحیه مثانه دادم که دکترش میگفت اتهاب مثانس والا من خودم موندم چیه کمکم کنید نگرانم
مشاهده پاسخ دکتر
2
آزوسپریم

سلام ضمن خسته نباشی به شما جناب دکتر عارضم خدمتتون که بنده آزوسپریم غیر انسدادی دارم و بیوپسی هم انجام دادم جواب نگرفتم .موهای سینه ام هم رشدش کمه و دکتر میگفت بیضه کوچک هست .و هورمونی هستش .آیا راهی برای درمان بنده هست .ممنون میشم پایخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
3
راست نکردن حین دخول و اسپرم غلیظ

من مجردم و خود ارضایی زیاد میکنم اما وقتی رفتم بکنم هر کاری کردم راست نشد برگشتم و خود ارضایی که کردم دیدم اسپرمم غلیظه لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
ازمايش اسبرم همسرم

سلام اقاي دكتر سوالم اينه كه همسرم ازمايش اسبرم داده ميخوام بدونم حوابش جيه

Abnormalforms 20%
Fullmotility 10%
Good motility25%
Poor 30%
non35%
countهست 48000000
ممنون ميشم حوابم و بدين
مشاهده پاسخ دکتر
5
اختلال در حرکت اسپرم

باسلام خدمت اقای دکتر
من حدود ده سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم
الان ازدواج کردم .چند وقت پیش ازمایش اسپرم دادم که تصویرشو ضمیمه این متن براتون ارسال میکنم .
دکتر بعد از دیدن جواب ازمایش گفت دچار اختلال حرکت اسپرم هستم
میخواستم از خدمتتون بپرسم با توجه به نتیجه ازمایش ایا شما هم گفته های ایشون رو تایید میکنید .و درمانش چیه .ایا میتونه به خاطر واریکوسلی که قبلا داشتم باشه
مشاهده پاسخ دکتر
6
علت و درمان اسپرم صفر در بدنی نرمال

باسلام و خسته نباشید
شخصی با آزمایش اسپرم متوجه شد که اسپرم صفر است و به دنبال درمان رفت و بعد از کلی پیگیری چندین پزشک نظر دادند که بدن این شخص کاملا نرمال می باشد (ازنظر آزمایش خون و هورمون و سایر ویژگی های مایع منی و معاینه فیزیکی بیضه ها و سونوگرافی و ...) و تنها موردی که تولید نمی شود اسپرم است (بعد عمل هم نمونه یافت نشد) اکنون به نظر شما ادامه درمان منطقی است ؟؟؟ هیچ تکنولوژی و یا دارویی برای تحریک تولید اسپرم از بدن خود شخص وجود ندارد؟؟؟
پیشاپیش تشکر از پاسخگویی
مشاهده پاسخ دکتر
7
پایین آوردن بیضه

باسلام
من در سن ۱۸ سالگی فهمیدم دیگر بیضه در کیسه نمی آید و با خجالتی که داشتم پنهان کردم ولی با توجه به سن ۱۸ سالگی این موضوع را بلافاصله مطرح و بعد از آن آزمایش اسپرم گرفتم که صفر بود و بعد از آن هم عمل کردم و هر دو بیضه من بالا بود و دکتر گفت از شانس شما نزدیک به شکم نبود زیاد، آخه دقیقا بالای آلت بنده وجود داشته، میخواستم ببینم الان که ۶ سال گذشته و منم ۱۹۸ سالگی عمل کردم یعنی برای باروری مشکل دارم و یا به نظر شما احتمال دارد با این تفاسیر اسپرم من تغیر کرده باشه و دیگر صفر نباشد.
میدانم باید آزمایش داد ولی این احتمال وجود دارد هنوز هم صفر باشد..
با تشکر از راهنمایی شما بزرگوار.
مشاهده پاسخ دکتر
8
واریکوسل گرید3

سلام اقای دکتر من پارسال پنج روز که هفده ساله شده بودم عمل واریکوسل گرید ۳ انجام دادم و تا ۳ماه هیچ پیز سنگینی برنداشتم الانم مجردم
الان ۷ماه از عملم گذشته
با مشکل فشارخون روبرو شدم الان سه ماهه که قرص فشار خون متورال۵۰ میخورم و احساس میکنم یکمی بهبود پیدا کردم در ضمن من بعد از ۷ ماه عمل واریکوسل تصمیم گرفتم که ورزش کنم الان سه هفته که میرم باشگاه بدنساری و هیچ چیز سنگینی که نمیتونم بلند کنم تا حالا برنداشتم
و الان سه هفته که دارم میرم ۲کیلو از وزنم کم شده
ودراخر میخواستم بدونم که باشگاه بدنسازی بعد از ۷ماه گذشت از عمل مشکلی برام نداره؟؟ خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
9
درمان برای جهش اسپرم . زود انزالی

سلام خدمت دکتر کرمی . بنده 38 سال سن دارم 4 سال هست برای بچه دار شدن اقدام نمودیم . اولی نتیجه نگرفتیم . دکتر هم رفته ایم آزمایش هم انجام دادیم . مشکل بنده این است انزال زود رس و جهش اسپرم کم است کلی دارو مصرف کردم ویک سمت بیضه چپ سونوگرافی انجام دادم . گفته می شود واریکاسل وجود داره . دیگه نمی دونم دیگخ چکار کنم اطفا کمکم می کنید . ممنون می شم مشاهده پاسخ دکتر
10
Motility

سلام درآزمایش اسپرم من زده
Total Motolity(pR+NP,%)
35%
میخوام بدونم این مقدار کمه؟ اگه کمه باید چیکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 32 بعدی »