آیا اگر اندازه یکی از بیضه ها از دیگری بزرگ تر باشد طبیعی است؟

آیا تفاوت اندازه بیضه ها شایع است؟ این که یکی از بیضه ها از دیگری بزرگ تر باشد عادی است. بیضه ی راست تمایل دارد از بیضه ی چپ بزرگتر باشد. همچنین معمولا یکی از بیضه های درون کیسه بیضه، از بیضه ی دیگر آویزان تر است. ولی این تفاوت تا چه حد می تواند طبیعی باشد؟


نباید هیچ وقت در بیضه های خود احساس درد داشته باشید. و حتی با وجود بزرگ تر بودن یکی از بیضه ها، آن بیضه نباید شکل متفاوتی داشته باشد. اگر متوجه شدن که یکی از بیضه های تان به طور ناگهانی درد گرفته یا شکل آن شبیه به بیضه ی دیگر نیست، به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: بیضه درد (علت،درمان خانگی و پزشکی)

درد در بیضه

اندازه ی بیضه چپ و راست

اهمیتی ندارد که کدام بیضه بزرگتر است، بیضه ی بزرگ تر فقط یک کمی با بیضه ی دیگر اختلاف اندازه دارد، تقریبا به اندازه نصف یک قاشق چای خوری. شما نباید در هنگام نشستن، ایستادن و در حین حرکت کردن متوجه دردی شوید. همچنین شما نباید قرمزی یا تورم در بیضه ی خود داشته باشید، حتی اگر یکی از بیضه ها بزرگ تر باشد.

بیضه های شما بیشتر شبیه به تخم مرغ هستند و گرد نیستند. آن ها به طور طبیعی حاشیه صافی دارند، بدون برآمدگی و بیرون زدگی. برآمدگی های نرم یا سفت هردو طبیعی نیستند. اگر متوجه هر گونه برآمدگی روی بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید.

چگونه سالم بودن بیضه های خود را تشخیص دهیم؟

یک معاینه ی بیضه منظم توسط خود فرد کمک میکند تا او یاد بگیرد بیضه چه شکلی دارد و هر گونه برآمدگی، درد، حساسیت، و تغییر در یک یا دو بیضه را تشخیص دهد.  در هنگام معاینه بیضه شما باید شل باشد و جمع نشده باشد.

مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از انگشتان و شست خود استفاده کنید تا بیضه تان را به آرامی حرکت دهید، آن را به شدت حرکت ندهید.
 • تمام سطح یک بیضه را برای یافتن هرگونه برآمدگی، بیرون زدگی، تغییر در اندازه و حساسیت یا دردناکی بررسی کنید.
 • پایین کیسه بیضه را برای اپیدیدم خود بررسی کنید، لوله ای که به بیضه شما متصل شده و اسپرم ها را دخیره میکند. اپیدیدم باید مثل دسته ای لوله ها باشد.
 • این کار را برای بیضه ی دیگر تکرار کنید.

تشخیص مشکل در بیضه

علت بزرگ شدن یکی از بیضه ها

عواملی که میتوانند باعث بزرگ تر شدن اندازه بیضه شوند شامل موارد زیر می باشند:

1- اپیدیدیمیت

التهاب اپیدیدیم میباشد. معمولا در اثر عفونت اتفاق می افتد. این اتفاق علامت شایع کلامدیا، یک عفونت مقاربتی، می باشد. در صورتی که هرگونه درد، سوزش ادرار، یا ترشحاتی از آلت تناسلی خود به همراه التهاب مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

2- هیدروسل

هیدروسل به معنی تجمع م

3- کیست اپیدیدمی

این کیست به دلیل مایع اضافی درون اپیدیدم تشکیل میشود. این کیست بی خطر است و نیازی به درمان ندارد.

4- اورکیت

اورکیت التهاب بیضه می باشد که به دلیل عفونت ایجاد می شود، یا به دلیل ویروسی که عامل اوریون است ایجاد خواهد شد. در صورتی که متوجه هرگونه درد در بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید زیرا اورکیت میتواند به بیضه های شما آسیب برساند.ایع در اطراف بیضه می باشد که باعث ورم آن میشود. این تجمع مایع میتواند با گذر زمان طبیعی شود، و نیازی به درمان نداشته باشد. همچنین ممکن است نشانه ای از التهاب باشد.

هیدروسل

5- واریکوسل

واریکوسل بزرگ شدن وریدهای درون کیسه ی بیضه ها میباشد. این مشکل میتواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود، اما معمولا اگر باعث ایجاد علائمی نشود نیازی به درمان ندارد.

6- تورشن بیضه ای (پیچش بیضه)

پیچ خوردن طناب اسپرماتیک میتواند زمانی اتفاق بیوفتد که بیضه ها به دفعات زیادی بچرخد. این مشکل می تواند جریان خون بدن شما به سمت بیضه را کاهش دهد یا کاملا متوقف کند. اگر بعد از جراحی دچار درد بیضه شدید یا درد شما بعد از کاهش یافتن دوباره افزایش می یافت به پزشک مراجعه کنید. تورشن بیضه ای یکی از اورژانس های پزشکی است و نیاز به درمان فوری دارد تا بیضه نگه داشته شود.

7- سرطان بیضه

سرطان بیضه زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی درون بیضه شما تشکیل شوند. اگر هر گونه برآمدگی یا بیرون زدگی جدید در اطراف بیضه خود احساس کردید، بدون درنگ به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر یکی از نشانه های زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد
 • تورم
 • قرمزی
 • وجود ترشح از آلت تناسلی
 • تهوع یا استفراغ
 • مشکل در ادرار کردن
 • درد در دیگر اندام های بدن، مثل کمر یا زیرشکم

پزشک شما یک معاینه جسمی از کیسه ی بیضه و بیضه شما خواهد داشت تا هر گونه برآمدگی، بیرون زدگی یا دیگر موارد غیرطبیعی را مشاهده کند. اگر پزشک شما به سرطان بیضه مشکوک شود، درمورد پیشینه ی خانوادگی شما خواهد پرسید تا وجود سرطان بیضه در خانواده شما را بداند.

دیگر آزمایش های ممکن برای تشخیص شامل موارد زیر هستند:

 • آزمایش ادرار

پزشک شما یک نمونه ادرار را درخواست میکند تا وجود عفونت و یا بیماری های کلیوی را بررسی کند.

 • آزمایش خون

پزشک شما یک نمونه خون را درخواست میکند تا تومور مارکرها (مشخص کننده های سرطان) را در خون شما مورد بررسی قرار دهد.

 • سونوگرافی

پزشک از یک سونوگرافی ترنسدیوسر و ژل استفاده میکند تا بتواند درون بیضه های شما را مشاهده کند. این کار به پزشک اجازه میدهد تا جریان خون و برآمدگی های درون بیضه را بررسی کند، چیزی که میتواند نشان دهنده ی تورشن یا سرطان باشد.

سونوگرافی بیضه

 • سی تی اسکن

پزشک از این وسیله برای گرفتن چندین تصویر از بیضه شما استفاده میکند تا هرگونه مورد غیرطبیعی را مشاهده کند.

این وضعیت چگونه درمان می شود؟

بیشتر اوقات درمانی لازم نیست. اما اگر شما نشانه های دیگری دارید یا یک مشکل جدی زمینه ای وجود داشته باشد، پزشک شما برای انتخاب یک درمان مناسب با شما صحبت خواهد کرد.

در اینجا به درمان هایی که معمولا برای این مشکلات استفاده می شوند میپردازیم:

 • اپیدیدیمیت

اگر به کلامیدیا مبتلا شوید، پزشکتان برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد، مثل آزیترومایسین یا داکسی سیکلین. ممکن است پزشک شما با خارج کردن مایع، عفونت و تورم را التیام بخشد.

 • اورکیت

اگر اورکیت به دلیل عفونت های مقاربتی ایجاد شده باشد، پزشک برای از بین بردن عفونت سفتریاکسون و آزیترومایسین برای شما تجویز خواهد کرد. شما میتوانید از ایبوبروفن (ادویل) و کمپرس سرد برای ازبین بردن درد و تورم استفاده کنید.

 • تورشن بیضه ای

ممکن است پزشک شما بتواند با واردن کردن فشار به بیضه پیچ خوردگی آن را بگشاید. به این کار بازکردن دستی میگویند. معمولا برای جلوگیری از بروز تورشن مجدد لازم است که جراحی صورت بگیرد. اگر مدت زمان بین این اتفاق و درمان آن طولانی شود، احتمال خارج کردن بیضه و مرگ آن افزایش می یابد.

 • سرطان بیضه

اگر بیضه ها به سلول های سرطانی آلوده شده باشند، ممکن است جراح آن را خارج کند. بعد از آن بیضه شما آزمایش میشود تا مشخص شود چه نوع سرطانی وجود داشته است. آزمایش خون میتواند مشخص کند که آیا سرطان به بیرون از بیضه ها گسترش یافته است یا خیر. رادیوتراپی طولانی مدت و شیمی درمانی می تواند به تخریب سلول های سرطانی کمک کند و از بروز مجدد سرطانی جلوگیری کند.

آیا امکان ایجاد عوارض وجود دارد؟

با درمان به موقع، اکثر مشکلات عوارضی ایجاد نمی کنند. اما اگر زمان طولانی جریان خون بیضه ها ی شما قطع شود، ممکن است بیضه ی شما خارج شود. در این موارد، ممکن است شما تعداد اسپرم کمی داشته باشید یا نابارور شوید. همچنین ممکن است بعضی از درمان های سرطان، مثل شیمی درمانی، باعث ناباروری شوند.

چشم انداز

اگر بیضه های شما متقارن نیستند نیازی به نگرانی نیست. اما اگر متوجه یک درد جدید، قرمزی، یا یک برآمدگی اطراف بیضخ شدید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص بدهد مشکل شما چیست. عفونت، تورشن، یا سرطان به درمان سریع نیاز دارند تا عوارضی ایجاد نکنند.

خیلی از علت های بزرگی بیضه به وسیله دارو و جراحی درمان می شوند، به خصوص اگر زود تشخیص داده شوند. اگر مشکل شما سرطان یا ناباروری تشخیص داده شد، یا بیضه ی شما بیرون آورده شد به یاد داشته باشید که تنها نیستید. خیلی از گروه های مختلف وجود دارند که به افرادی که سرطان یا ناباروری دارند کمک می کنند تا احساس کنند همچنان قدرتمند هستند و میتوانند بعد از جراحی و درمان به زندگی خود ادامه دهند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
4.5/5 - (10 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۱ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خدا قوت آقا من بیضه راستم ی زهر بزرگ تر از چپم هست هم آویزون تر هست دکتر رفتم گفت مشکلی نیست من یکم حساسم نگرانم آیا این تفاوت در باروری مشکل نیست ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۲۱ فروردین ۰( 9 ماه پیش)
   مشکلی نیست ، قدرت باروری رو با ازمایش اسپرم مشخص میکنن
 • تصویر کاربر عدنان پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  تازگی بیضه سمت راستم بزرگتر از سمت چپمه خدارو شکر درد قرمزی برآمدگی ندارم مشکلی نیست برم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام حتما جهت معاینه مراجعه کنید.توصیه به سونوگرافی و ازمایش میشه.جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر s.e سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با سلام.نتیجه آزمایش اسپرم همسرم رو خدمتتون ارسال کردم.این نتیجه بعد از سه ماه مصرف قرص کلومیفن و ویتامین E و قرص Q10 هست.خواستم از شما خواهش کنم که نتیجه رو تفسیر کنید و راه حل مناسبی بهم ارائه بدید.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام متاسفانه نیومده نتیجه

 • تصویر کاربر پویا شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام می خواستم بپرس من یه چند وقت خود ارضایی دارم بعد کمرم خیلی درد میکنع بیضه هام گنده است خیلی چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جهت معاینه حتما مراجعه کنید جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر معین یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید اگه بیضه راست از بیضه چپ یکم پایینتر باشه مشکلی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام یکی از بیضه های من خیلی بزرگتر از بیضه سمت چپ می باشدو هیچ دردیاسوزش یا قرمزی ویاعلائم خاصی ندارد واین بزرگی بیضه از بچگی بوده الان باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.بایستی معاینه و سونوگرافی شوید جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر،درمان واریکوسل باجراحی بهتره یامصرف قرص باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام واریکوسل که نازایی بدهد و اختلال اسپرم در آزمایش ایجاد کند جراحی باید بشود

 • تصویر کاربر mohammad یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من یه دو سالی میشه که دارم جق یا همون استمنا میکنم اول احساس کردم بیضه راستم از چپم بزرگ تره در واقعیت همینجوریه حالا مشکلی برام پیش نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.حتما جهت معاینه جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر بهادر سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده واریکسل درجه ۳ دارم فعلا قست ازدواج ندارم
  بیضه هم تغییر شکل داده بعضی از دکتر ها میگن عمل کن بعضی ها میگن عمل نکن
  بیضه راستمم ۲هفته هست که تیر میکشه
  چند تا رگ بزرگ هم بیرون بیضه زده بیرون
  دکترهای معروف میگن عصبی نباش زیاد فکر نکن
  اینا درست میشه حال کن با زندگی
  ولی از یه طرف میگم کمر درد دارم میگن ربطی نداره
  اگه براتون امکان داره کمک کنید من باید چیکار کنم؟؟؟؟
  فشار کاری و استرس تو یه مدت زیادی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام آزمایش اسپرم بدهید و در صورت اختلال جراحی توصیه میشه جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده چند وقته احساس می کنم بیضه چپ بزرگتر شده و کمی درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جهت معاینه و آزمایش و سونوگرافی مراجعه کنید جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر