درمان ناباروری

درمان کم بودن تعداد اسپرم

یکی از فاکتور هایی که بر روی باروری مردان تاثیر گذار است تعداد اسپرم است. کمبود اسپرم می‌تواند به خاطر مشکلات سلامت و علل پزشکی باشد. 

تولید اسپرم فرآیندی پیچیده است و نیازمند عملکرد نرمال بیضه‌ها و همچنین غدد هیپوفیز و هیپوتالاموس است. این غدد از حیث آنکه با تولید هورمون باعث تولید اسپرم می‌شوند مهم هستند. پس از تولید اسپرم درون بیضه‌ها، این مایع از طریق لوله‌هایی منتقل‌شده و با آب منی ترکیب و سپس از مخرج خارج می‌گردد. اختلال در هر قسمت بر روند تولید اسپرم تأثیرگذار است.

علاوه براین ممکن است در شکل، حرکت و عملکرد اسپرم نیز مشکلاتی وجود داشته باشد. چنانچه تاکنون در مورد مشکل کمبود اسپرم هیچ‌گونه دلیل خاصی مشخص نشده است.

مطلب مرتبط: درمان کندی حرکت اسپرم چیست؟

عوامل پزشکی تعداد کم اسپرم

کمبود تعداد اسپرم می‌تواند به خاطر مشکلات سلامت و علل پزشکی باشد. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • واريكوسل: ورم رگ‌های بیضه است و یکی از رایج‌ترین عوامل نازایی مردان است. اگرچه علت این مهم هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست اما انتظار می‌رود دما بیش‌ازحد بیضه‌ها یکی از علل اصلی آن باشد. واریکوسل باعث کاهش کیفیت اسپرم می‌شود.
 • عفونت: برخی عفونت‌ها باعث تداخل در تولید و سلامت اسپرم می‌شوند و همچنین می‌توانند موجب زخم و مسدود شدن مسیر اسپرم نیز شوند. عفونت باعث التهاب اپيديديم‌، بیضه‌ها و بیماری‌های عفونی مقاربتی از قبیل ایدز و سوزاک نیز می‌گردد. اگرچه عفونت‌ها باعث اختلالات دائمی بیضه شود اما اسپرم ممکن از این گزند در امان بماند.

عفونت+ناباروری

 • اختلال در انزال: انزال معکوس زمانی اتفاق می‌افتد که مایع منی بجای خروج از مخرج وارد مثانه شود. دیابت، آسیب‌های نخاعی، عمل جراحی مثانه، پروستات و آلت تناسلی می‌تواند باعث عدم انزال یا انزال معکوس شود.
 • برخی داروهای خاص مانند داروهای فشارخون نیز ممکن است موجب انزال معکوس گردد. در برخی موارد مشکل انزال معکوس قابل‌درمان است درحالی‌که در مواردی ممکن است بهبود نیابد. در بسیاری از موارد غیرقابل‌درمان اسپرم همچنان تولید می‌شود.
 • پادتن‌ها: اسپرم ممکن است به‌صورت اشتباهی توسط سیستم ایمنی بدن به‌عنوان یک سلول خارجی شناخته شود. در این صورت سیستم ایمنی بدن از طریق پادتن‌ها در برابر آن واکنش نشان می‌دهد.
 • تومور: غدد و سرطان می‌توانند به‌طور مستقیم بر اندام‌های تناسلی تأثیرگذارند. هورمون از غدد ترشح‌شده و بر فعالیت اندام‌ها تأثیر می‌گذارد مانند غده هیپوفیز که درروند تولید اسپرم نقش دارد. شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و عمل جراحی به‌منظور درمان تومور موجب نازایی در مردان می‌شوند.
 • عدم خروج بیضه: عدم خروج بیضه از شکم به داخل کیسه بیضه در زمان جنین باعث نازایی مردان در بزرگ‌سالی می‌شود.
 • عدم توازن هورمونی: اختلال در تولید و میزان هورمون‌های هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه‌ها درروند تولید اسپرم بسیار مؤثر است و عدم توازن در میزان موجب مشکل نازایی می‌شود.
 • نقص کروموزوم: اختلالات ارثی که موجب نقص کروموزومی هستند و باعث نازایی می‌شوند. سندرم کالامان، سندرم کارتانر و سندرم کلینفلتر ازجمله اختلالات ژنتیکی تأثیرگذار بر نازایی است.
 • بیماری‌ها وابسته به حفره شکمی: ناراحتی‌هایی که بر اساس حساسیت به گلوتن است موجب بیماری‌ها وابسته به حفره شکمی می‌شود. این بیماری‌ها باعث نازایی در مردان می‌شود. در صورت داشتن رژیم غذایی بدون گلوتن این اختلال برطرف می‌گردد.
 • داروهای خاص: داروهای شیمی‌درمانی، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد قارچی درروند تولید اسپرم اختلال ایجاد کرده و باعث کاهش نازایی می‌شود.
 • سابقه عمل جراحی: عمل جراحی قسمت‌های پروستات، مثانه، آلت تناسلی و بیضه‌ها گاهی منجر به نازایی در افراد می‌شود.

عوامل محیطی

عملکرد و تعداد اسپرم تولیدی به دلیل بودن در معرض برخی عناصر محیطی نیز مختل می‌گردد. برخی از عناصر محیطی خاص عبارت‌اند از:

 • مواد شیمیایی صنعتی: مانند بنزن، تولون، زیلین، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها و سرب
 • فلزات سنگین: مانند سرب و دیگر فلزات سنگین
 • پرتوایکس: تشعشع‌های مواد رادیواکتیو و پرتوهای ایکس
 • گرما بیش‌ازحد بیضه‌ها: گرم شدن بیش‌ازحد بیضه‌ها در اثر عوامل مختلف. مواردی از قبیل نشستن‌های طولانی‌مدت، لباس‌های تنگ، گرمای لپ‌تاپ به مدت طولانی باعث کاهش تولید اسپرم می‌شود.
 • عوامل مختلف دیگری مانند مصرف دارو، الکل، دخانیات، شغل، استرس و اضافه‌وزن نیز از دیگر عوامل کاهش‌دهنده تعداد اسپرم‌ها هستند.

فشار خون

راه های افزایش تعداد اسپرم

برای درمان کمبود تعداد اسپرم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • عمل جراحی: مسدود شدن مسیر اسپرم به دلیل واریکوسل و وازکتومی قابل‌درمان بوده و از طریق عمل جراحی میسر می‌گردد.
 • درمان عفونت‌ها: آنتی‌بیوتیک اگرچه در درمان عفونت‌هایی که موجب نازایی است استفاده می‌شود اما نمی‌تواند مشکلات نازایی را درمان کند.
 • درمان مشکلات مقاربتی: از طریق مشاوره و مصرف دارو قابل‌درمان بوده و موجب رفع ناباروری مؤثر است.
 • هورمون تراپی: مشکلات مربوط به عدم توازن هورمونی بدن از قبیل بالا یا پایین بودن هورمون‌ها که بر نازایی تأثیرگذار است از طریق مصرف دارو و تعویض هورمون قابل‌درمان است.
 • ART: در این روش نسبتاً جدید اسپرم‌های مرد گرفته می‌شود و در تخمک جایگذاری شده و از طریق لقاح آزمایشگاهی مشکل ناباروری برطرف می‌گردد.

 در موارد نادر هیچ‌کدام از موارد ذکرشده در درمان ناباروری مرد تأثیر ندارد و نمی‌تواند مشکل نازایی را برطرف کند. در این صورت ممکن ناگزیر به انجام لقاح از طریق لقاح مصنوعی شد.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
درمان کم بودن تعداد اسپرم
۵ (۱۰۰%) ۱ رایسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
مشخص نیست

سلام آقای دکتر
بنده ۲۰ سال سن دارم تقریبا مدتی هست که بالای آلت تناسلی ناحیه ی زیر شکم درد دارم که بعدش منتهی میشه به بیضه ها البته درد خفیفی هست ولی نگرانم کرده بعضی موقع ها هم سمت کمر تا کشاله ی رانم شاید هر ۴ ماه یا ۳ ماه تیر میکشه به مدت ۱۰ دقیقه بعد ول میکنه البته همش نیس بعد سونوگرافی ناحیه مثانه دادم که دکترش میگفت اتهاب مثانس والا من خودم موندم چیه کمکم کنید نگرانم
مشاهده پاسخ دکتر
2
آزوسپریم

سلام ضمن خسته نباشی به شما جناب دکتر عارضم خدمتتون که بنده آزوسپریم غیر انسدادی دارم و بیوپسی هم انجام دادم جواب نگرفتم .موهای سینه ام هم رشدش کمه و دکتر میگفت بیضه کوچک هست .و هورمونی هستش .آیا راهی برای درمان بنده هست .ممنون میشم پایخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
3
راست نکردن حین دخول و اسپرم غلیظ

من مجردم و خود ارضایی زیاد میکنم اما وقتی رفتم بکنم هر کاری کردم راست نشد برگشتم و خود ارضایی که کردم دیدم اسپرمم غلیظه لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
ازمايش اسبرم همسرم

سلام اقاي دكتر سوالم اينه كه همسرم ازمايش اسبرم داده ميخوام بدونم حوابش جيه

Abnormalforms 20%
Fullmotility 10%
Good motility25%
Poor 30%
non35%
countهست 48000000
ممنون ميشم حوابم و بدين
مشاهده پاسخ دکتر
5
اختلال در حرکت اسپرم

باسلام خدمت اقای دکتر
من حدود ده سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم
الان ازدواج کردم .چند وقت پیش ازمایش اسپرم دادم که تصویرشو ضمیمه این متن براتون ارسال میکنم .
دکتر بعد از دیدن جواب ازمایش گفت دچار اختلال حرکت اسپرم هستم
میخواستم از خدمتتون بپرسم با توجه به نتیجه ازمایش ایا شما هم گفته های ایشون رو تایید میکنید .و درمانش چیه .ایا میتونه به خاطر واریکوسلی که قبلا داشتم باشه
مشاهده پاسخ دکتر
6
علت و درمان اسپرم صفر در بدنی نرمال

باسلام و خسته نباشید
شخصی با آزمایش اسپرم متوجه شد که اسپرم صفر است و به دنبال درمان رفت و بعد از کلی پیگیری چندین پزشک نظر دادند که بدن این شخص کاملا نرمال می باشد (ازنظر آزمایش خون و هورمون و سایر ویژگی های مایع منی و معاینه فیزیکی بیضه ها و سونوگرافی و ...) و تنها موردی که تولید نمی شود اسپرم است (بعد عمل هم نمونه یافت نشد) اکنون به نظر شما ادامه درمان منطقی است ؟؟؟ هیچ تکنولوژی و یا دارویی برای تحریک تولید اسپرم از بدن خود شخص وجود ندارد؟؟؟
پیشاپیش تشکر از پاسخگویی
مشاهده پاسخ دکتر
7
پایین آوردن بیضه

باسلام
من در سن ۱۸ سالگی فهمیدم دیگر بیضه در کیسه نمی آید و با خجالتی که داشتم پنهان کردم ولی با توجه به سن ۱۸ سالگی این موضوع را بلافاصله مطرح و بعد از آن آزمایش اسپرم گرفتم که صفر بود و بعد از آن هم عمل کردم و هر دو بیضه من بالا بود و دکتر گفت از شانس شما نزدیک به شکم نبود زیاد، آخه دقیقا بالای آلت بنده وجود داشته، میخواستم ببینم الان که ۶ سال گذشته و منم ۱۹۸ سالگی عمل کردم یعنی برای باروری مشکل دارم و یا به نظر شما احتمال دارد با این تفاسیر اسپرم من تغیر کرده باشه و دیگر صفر نباشد.
میدانم باید آزمایش داد ولی این احتمال وجود دارد هنوز هم صفر باشد..
با تشکر از راهنمایی شما بزرگوار.
مشاهده پاسخ دکتر
8
واریکوسل گرید3

سلام اقای دکتر من پارسال پنج روز که هفده ساله شده بودم عمل واریکوسل گرید ۳ انجام دادم و تا ۳ماه هیچ پیز سنگینی برنداشتم الانم مجردم
الان ۷ماه از عملم گذشته
با مشکل فشارخون روبرو شدم الان سه ماهه که قرص فشار خون متورال۵۰ میخورم و احساس میکنم یکمی بهبود پیدا کردم در ضمن من بعد از ۷ ماه عمل واریکوسل تصمیم گرفتم که ورزش کنم الان سه هفته که میرم باشگاه بدنساری و هیچ چیز سنگینی که نمیتونم بلند کنم تا حالا برنداشتم
و الان سه هفته که دارم میرم ۲کیلو از وزنم کم شده
ودراخر میخواستم بدونم که باشگاه بدنسازی بعد از ۷ماه گذشت از عمل مشکلی برام نداره؟؟ خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
9
درمان برای جهش اسپرم . زود انزالی

سلام خدمت دکتر کرمی . بنده 38 سال سن دارم 4 سال هست برای بچه دار شدن اقدام نمودیم . اولی نتیجه نگرفتیم . دکتر هم رفته ایم آزمایش هم انجام دادیم . مشکل بنده این است انزال زود رس و جهش اسپرم کم است کلی دارو مصرف کردم ویک سمت بیضه چپ سونوگرافی انجام دادم . گفته می شود واریکاسل وجود داره . دیگه نمی دونم دیگخ چکار کنم اطفا کمکم می کنید . ممنون می شم مشاهده پاسخ دکتر
10
Motility

سلام درآزمایش اسپرم من زده
Total Motolity(pR+NP,%)
35%
میخوام بدونم این مقدار کمه؟ اگه کمه باید چیکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 32 بعدی »