درمان کم بودن تعداد اسپرم

یکی از فاکتور هایی که بر روی باروری مردان تاثیر گذار است تعداد اسپرم است. کمبود اسپرم می‌تواند به خاطر مشکلات سلامت و علل پزشکی باشد. 

تولید اسپرم فرآیندی پیچیده است و نیازمند عملکرد نرمال بیضه‌ها و همچنین غدد هیپوفیز و هیپوتالاموس است. این غدد از حیث آنکه با تولید هورمون باعث تولید اسپرم می‌شوند مهم هستند. پس از تولید اسپرم درون بیضه‌ها، این مایع از طریق لوله‌هایی منتقل‌شده و با آب منی ترکیب و سپس از مخرج خارج می‌گردد. اختلال در هر قسمت بر روند تولید اسپرم تأثیرگذار است.

علاوه براین ممکن است در شکل، حرکت و عملکرد اسپرم نیز مشکلاتی وجود داشته باشد. چنانچه تاکنون در مورد مشکل کمبود اسپرم هیچ‌گونه دلیل خاصی مشخص نشده است.

مطلب مرتبط: درمان کندی حرکت اسپرم چیست؟

عوامل پزشکی تعداد کم اسپرم

کمبود تعداد اسپرم می‌تواند به خاطر مشکلات سلامت و علل پزشکی باشد. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • واريكوسل: ورم رگ‌های بیضه است و یکی از رایج‌ترین عوامل نازایی مردان است. اگرچه علت این مهم هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست اما انتظار می‌رود دما بیش‌ازحد بیضه‌ها یکی از علل اصلی آن باشد. واریکوسل باعث کاهش کیفیت اسپرم می‌شود.
 • عفونت: برخی عفونت‌ها باعث تداخل در تولید و سلامت اسپرم می‌شوند و همچنین می‌توانند موجب زخم و مسدود شدن مسیر اسپرم نیز شوند. عفونت باعث التهاب اپيديديم‌، بیضه‌ها و بیماری‌های عفونی مقاربتی از قبیل ایدز و سوزاک نیز می‌گردد. اگرچه عفونت‌ها باعث اختلالات دائمی بیضه شود اما اسپرم ممکن از این گزند در امان بماند.

عفونت+ناباروری

 • اختلال در انزال: انزال معکوس زمانی اتفاق می‌افتد که مایع منی بجای خروج از مخرج وارد مثانه شود. دیابت، آسیب‌های نخاعی، عمل جراحی مثانه، پروستات و آلت تناسلی می‌تواند باعث عدم انزال یا انزال معکوس شود.
 • برخی داروهای خاص مانند داروهای فشارخون نیز ممکن است موجب انزال معکوس گردد. در برخی موارد مشکل انزال معکوس قابل‌درمان است درحالی‌که در مواردی ممکن است بهبود نیابد. در بسیاری از موارد غیرقابل‌درمان اسپرم همچنان تولید می‌شود.
 • پادتن‌ها: اسپرم ممکن است به‌صورت اشتباهی توسط سیستم ایمنی بدن به‌عنوان یک سلول خارجی شناخته شود. در این صورت سیستم ایمنی بدن از طریق پادتن‌ها در برابر آن واکنش نشان می‌دهد.
 • تومور: غدد و سرطان می‌توانند به‌طور مستقیم بر اندام‌های تناسلی تأثیرگذارند. هورمون از غدد ترشح‌شده و بر فعالیت اندام‌ها تأثیر می‌گذارد مانند غده هیپوفیز که درروند تولید اسپرم نقش دارد. شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و عمل جراحی به‌منظور درمان تومور موجب نازایی در مردان می‌شوند.
 • عدم خروج بیضه: عدم خروج بیضه از شکم به داخل کیسه بیضه در زمان جنین باعث نازایی مردان در بزرگ‌سالی می‌شود.
 • عدم توازن هورمونی: اختلال در تولید و میزان هورمون‌های هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه‌ها درروند تولید اسپرم بسیار مؤثر است و عدم توازن در میزان موجب مشکل نازایی می‌شود.
 • نقص کروموزوم: اختلالات ارثی که موجب نقص کروموزومی هستند و باعث نازایی می‌شوند. سندرم کالامان، سندرم کارتانر و سندرم کلینفلتر ازجمله اختلالات ژنتیکی تأثیرگذار بر نازایی است.
 • بیماری‌ها وابسته به حفره شکمی: ناراحتی‌هایی که بر اساس حساسیت به گلوتن است موجب بیماری‌ها وابسته به حفره شکمی می‌شود. این بیماری‌ها باعث نازایی در مردان می‌شود. در صورت داشتن رژیم غذایی بدون گلوتن این اختلال برطرف می‌گردد.
 • داروهای خاص: داروهای شیمی‌درمانی، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد قارچی درروند تولید اسپرم اختلال ایجاد کرده و باعث کاهش نازایی می‌شود.
 • سابقه عمل جراحی: عمل جراحی قسمت‌های پروستات، مثانه، آلت تناسلی و بیضه‌ها گاهی منجر به نازایی در افراد می‌شود.

عوامل محیطی

عملکرد و تعداد اسپرم تولیدی به دلیل بودن در معرض برخی عناصر محیطی نیز مختل می‌گردد. برخی از عناصر محیطی خاص عبارت‌اند از:

 • مواد شیمیایی صنعتی: مانند بنزن، تولون، زیلین، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها و سرب
 • فلزات سنگین: مانند سرب و دیگر فلزات سنگین
 • پرتوایکس: تشعشع‌های مواد رادیواکتیو و پرتوهای ایکس
 • گرما بیش‌ازحد بیضه‌ها: گرم شدن بیش‌ازحد بیضه‌ها در اثر عوامل مختلف. مواردی از قبیل نشستن‌های طولانی‌مدت، لباس‌های تنگ، گرمای لپ‌تاپ به مدت طولانی باعث کاهش تولید اسپرم می‌شود.
 • عوامل مختلف دیگری مانند مصرف دارو، الکل، دخانیات، شغل، استرس و اضافه‌وزن نیز از دیگر عوامل کاهش‌دهنده تعداد اسپرم‌ها هستند.

فشار خون

راه های افزایش تعداد اسپرم

برای درمان کمبود تعداد اسپرم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • عمل جراحی: مسدود شدن مسیر اسپرم به دلیل واریکوسل و وازکتومی قابل‌درمان بوده و از طریق عمل جراحی میسر می‌گردد.
 • درمان عفونت‌ها: آنتی‌بیوتیک اگرچه در درمان عفونت‌هایی که موجب نازایی است استفاده می‌شود اما نمی‌تواند مشکلات نازایی را درمان کند.
 • درمان مشکلات مقاربتی: از طریق مشاوره و مصرف دارو قابل‌درمان بوده و موجب رفع ناباروری مؤثر است.
 • هورمون تراپی: مشکلات مربوط به عدم توازن هورمونی بدن از قبیل بالا یا پایین بودن هورمون‌ها که بر نازایی تأثیرگذار است از طریق مصرف دارو و تعویض هورمون قابل‌درمان است.
 • ART: در این روش نسبتاً جدید اسپرم‌های مرد گرفته می‌شود و در تخمک جایگذاری شده و از طریق لقاح آزمایشگاهی مشکل ناباروری برطرف می‌گردد.

 در موارد نادر هیچ‌کدام از موارد ذکرشده در درمان ناباروری مرد تأثیر ندارد و نمی‌تواند مشکل نازایی را برطرف کند. در این صورت ممکن ناگزیر به انجام لقاح از طریق لقاح مصنوعی شد.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
3.7/5 - (3 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدي شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ميشه لطفا نظرتونو راجب اين ازمايش بفرماييد و اينكه چه دارويي بايد مصرف كنن و همسرمم زير نظر پزشك زنان هستن مشكلي ندارن ممنون
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام کسی که کودکی عفونت داشته ونفهمیدن الان ۳۰ ساله آزمایش اسپرم داده میگن اسپرم صفر هست آیا راه درمانی دارد چند تا دکتر رفته و گفتند بیضه ها یا تولید کننده اسپرم در ۶ سالگی مانده
 • تصویر کاربر سهیل شنبه ۷ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان افتخار اذریی هااا
  دکتر راجب رشد الت تناسلی راهنمایی کنم.
  قوی کردن عصلات الت تناسلی
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پن ازمایش اسپرم دادم میخواستم ببینم مشکل دارم یانه ممنون میشم جواب شو بیان کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   ازمایشتون خوبه و مشکلی نیس
 • تصویر کاربر حیدری جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام. یک فرزند ۸ساله دارم و شش ماه است که اقدام برای فرزند دوم کردیم.اما نتیجه نگرفتیم.
  لطفا نتایج آزماش اسپرم را تفسیر کنید.حرکت و تعداد اسپرم ها چقدر ضعیف است؟راه درمان چیست؟

  Viscosity abnormal
  Liquefaction abnormal
  Ph 8.5
  Sperm consenteration 45.0
  WBC/ml 0.6
  Normalmorpology 14
  Totalmotile PR+NP 2.0
  progressive 2.0
  non progressive 0.0
  immotile 98
  vitality 45
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   عکس ازمایش رادبفرستید اعداد قاطی شده
 • تصویر کاربر S چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  باسلام
  همسرم به تازگی ازمایش اسپرم داده اما دکتر بهش گفته لب مرزی.مجدد باید چندوقت دیگه تکراربشه.خاستم شماهم جواب رو ببینید و نظر بدید.درضمن من دوبار سقط ۶هفته داشتم.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام تصویر خوانا نیست

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  با سلام
  انالیز اسپرم با فاصله حدود یک هفته انجام شده و در هر دو کمی موتیلیتی پایین تراز نرمال هست. به پیوست نتایج خدمت جناب استاد ارسال می گردد لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   از نظر واریکوسل بررسی شده اید؟جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر من و همسرم تصمیم به بچه دار شدن کردیم. ۷ ساله ازدواج کردیم. از ابتدا متخصص زنان واسمون آزمایشات کامل نوشت برای منم آز اسپرم. تعداد اسپرم ۱۲ میلیون بود و کمی تحرکش پایین بود. مکمل و اسید فولیک خوردم تحرک خوب شده اما ناگهانی اسپرم شده ۲ میلیون.. واریکوسل هم ندارم. مشکل انزال و نعوظ هم ندارم. سیگار هم اصلا اهلش نیستم. میشه راهنمایی کنید. دارویی هم استفاده نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام آزمایش اسپرم تان را برای ما بفرستید

 • تصویر کاربر Ayriana جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر بنده ۵ ماه پیش از اسپرم داد در ابن سینا و مورفولوژی و حرکت صفر بود و سپس عمل واریکوسل انجام داد و بعد از پنج ماه همچنان نتایج صفر هست میخواستم راهنماییمون کنیم که چه باید کرد آیا درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   می بایست از روش های کمک باروری مانند IVF,ICSI استفاده کرد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر. بنده عمل بیوپسی بیضه انجام دادم تو جواب پاتولوژی گفتن که من سلولهای زایا دارم ولی اسپرم در مرحله سوم متوقف میشه و تولید نمیشه. میخواستم بدونم درمان داره یا نه. ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)
   باید مرکز ناباروری بروید
درحال دریافت اطلاعات