آی وی اف چیست؟

امروزه آی وی اف یا لقاح مصنوعی (IVF) یک واژه ی تقریباً آشناست. اما در گذشته ای نه چندان دور، روش آی وی اف یک روش اسرار آمیز برای درمان ناباروری محسوب می شد.

بر خلاف فرآیند ساده ی لقاح مصنوعی – که در آن اسپرم را در رحم قرار می دهند تا بقیه ی مراحل لقاح به صورت طبیعی صورت بگیرد ،در آی وی اف  تخمک ها و اسپرم در خارج از بدن و در محیط آزمایشگاه با هم ترکیب می شوند. هنگامی که رویان (ها) تشکیل شد، در رحم قرار می گیرد. IVF یک روش پیچیده و گران قیمت است و تنها حدود 5٪ زوجین نابارور از این روش استفاده می کنند. با این حال، از زمان معرفی آن و سایر تکنیک های مشابه در ایالات متحده در سال 1981، بیش از 200،000 نوزاد متولد شده اند.

کدام علل ناباروری با روش آی وی اف درمان می شوند؟

چنانچه مشکلات زیر شامل حال شما و یا شریک زندگیتان می شوند ، ای وی اف می تواند گزینه ی درمانی مناسب برای شما باشد :

✅ آندومتریوز

✅ کم بودن تعداد اسپرم

✅ مشکلات رحم یا لوله های فالوپ

✅ مشکلات تخمک گذاری

✅ وجود پادتن هایی که به اسپرم یا تخمک آسیب می رسانند.

✅ ناتوانی اسپرم در نفوذ به تخمک و یا زنده ماندن در مخاط گردن رحم

✅ علل ناشناخته

هیچوقت IVF اولین خط درمان ناباروری نیست، مگر در مواردی که انسداد کامل لوله های فالوپ وجود داشته باشد. در عوض، این روش را در شرایطی که روش های دیگر مانند داروهای باروری، جراحی و تلقیح مصنوعی جواب ندادند ، به کار می برند.

مراحل آی وی اف 

اولین گام در ای وی اف تزریق هورمون هاست ؛ بنابراین در هر ماه به جای یک تخمک ، چندین عدد از تخمدان ها آزاد می شوند. بعد از این کار برای آزمایش هایی برای تعیین آمادگی شما انجام می شوند.

مراحل آی وی اف

قبل از خارج کردن (بازیابی) تخمک ها ، باید دارویی به شما تزریق شود که روند تخمک گذاری آغاز گردد. زمان بندی بسیار مهم است؛ تخمک ها باید درست قبل از اینکه از فولیکول ها به تخمدان ها انتقال یافتند، خارج شوند. چنانچه تخمک ها خیلی زود یا خیلی دیر برداشته شوند، به طور طبیعی رشد نخواهند کرد. پزشک ممکن است با انجام آزمایش خون یا سونوگرافی از سلامت تخمک ها و درست بودن مرحله ی تکاملشان در حین برداشت ، اطمینان حاصل کند. تعدادی از دستورالعمل های ای وی اف هستند که در شب قبل و همان روز باید انجام دهید.

آیا آی وی اف درد دارد؟

نگران نباشید به اکثر خانم ها داروهای ضد درد تجویز شده و یا تحت بیهوشی کامل قرار می گیرند.

در طول درمان، پزشک با استفاده از سونوگرافی (امواج مافوق صوت) فولیکول ها در تخمدان را مشخص کرده و تخمک را با یک سوزن توخالی خارج می کند. این روش معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می کشد، اما ممکن است تا یک ساعت نیز به طول بیانجامد.

بلافاصله پس از بازیابی، تخمک ها را در آزمایشگاه با اسپرم شریکتان، که آن نیز در همان روز اهدا شده، ترکیب خواهد شد.

حال ، تخمک های لقاح یافته در آزمایشگاه نگهداری شده تا از وجود رشد مطلوب آن ها اطمینان حاصل شود. بسته به کلینیک، ممکن است حتی تا پنج روز طول بکشد تا رویان به مرحله ی بلاستوسیت رشد برسد.

هنگامی که جنین ها آماده شدند، باید مجدداً به مرکز IVF مراجعه کرده تا پزشک یک یا چند عدد از این رویان ها را به رحم شما انتقال دهد. این مرحله سریع تر و آسان تر از مرحله ی بازیابی تخمک می باشد. پزشک یک لوله ی انعطاف پذیر به نام کاتتر یا سوند را از طریق واژن و گردن رحم ، در رحم یعنی محل رشد کودک قرار می دهد. برای افزایش شانس بارداری، اکثر کارشناسان آی وی اف توصیه می کنند تا در هر بار ، سه رویان به رحم منتقل شود و این بدان معنی است که احتمال بارداری های چند قلویی در شما وجود دارد که می تواند خطرات سلامتی برای شما و نوزادانتان به همراه داشته باشد.

مراقبتهای بعد ای وی اف

به دنبال انجام این روش، معمولاً باید برای چند ساعت استراحت نموده و تا چهار تا شش ساعت بعد از آن تخلیه شوید. پزشک احتمالاً دو هفته پس از انتقال جنین ، تست بارداری را انجام خواهد داد.

زنی در حال استراحت

احتمال بارداری بعد از آی وی اف

در مواردی که تعداد اسپرم مرد بسیار پایین است، پزشک ممکن است IVF را به همراه یک روش تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی هم زمان انجام دهد. در این روش، اسپرم از مایع منی – یا در بعضی از موارد مستقیماً از بیضه ها گرفته شده – و به طور مستقیم به تخمک ها وارد می شود. هنگامی که یک رویان زنده تشکیل می شود، با استفاده از روش معمول IVF به رحم منتقل خواهد شد.به دنبال انجام این روش، معمولاً باید برای چند ساعت استراحت نموده و تا چهار تا شش ساعت بعد از آن تخلیه شوید. پزشک احتمالاً دو هفته پس از انتقال جنین ، تست بارداری را انجام خواهد داد.

میزان موفقیت آمیز بودن IVF به عوامل متعددی از جمله علت ناباروری، محل انجام IVF و سن شما بستگی دارد. آخرین گزارش سال 2009 نشان داد که :

به طور متوسط ​​در حدود 29.4٪ از تمام سیکل ها (بدون در نظر گرفتن سن زن ) بارداری ایجاد شد. درصد دوره ای که منجر به تولد زنده شد به طور متوسط ​​22.4٪ بود (بدون در نظر گرفتن سن زن)

آیا مشکلی نگران کننده ای در مورد IVF وجود دارد؟

شما می توانید اولین باری که IVF انجام می دهید جنینی را برای استفاده بعدی منجمد کنید. چنانچه می خواهید باز هم از IVF استفاده کنید، این کار از نظر اقتصادی مقرون به صرف خواهد بود. اگر شما رویان های باقی مانده ی خود را نمی خواهید، می توانید آنها را به یک زوج نابارور دیگر اهدا کرده و یا تصمیم بگیرید که کلینیک آن ها را از بین ببرد. شما و شریک زندگی تان هردو ، باید در این موارد تصمیم گیری کنید.

درمان نازایی زنان

سن زن عامل مهمی در موفقیت IVF برای هر زوج است. به عنوان مثال، یک خانم جوان تر از 35 سال چنانچه تحت IVF قرار بگیرد 39.6 درصد شانس باردار شدن دارد ؛ در حالی که یک خانم بالای 40 سال دارای احتمال 11.5 درصد است. با این حال، CDC به تازگی دریافته است که میزان موفقیت در هر گروه سنی می تواند بالا باشد، زیرا تکنیک ها پیشرفته تر و پزشکان با تجربه تر شده اند.

هزینه آی وی اف

طبق آمار انجمن پزشکی باروری، متوسط هزینه ی یک دوره IVF در ایالات متحده 12،400 دلار است. این هزینه به محل زندگیتان، میزان داروهایی که نیاز دارید، تعداد دوره های IVF که باید انجام دهید، و مبلغی که بیمه متقبل خواهد شد بستگی دارد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بنده از بچگی یک بیضه داشته ام آیا می توانم ازدواج. کنم الان 30سالمه
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   ازمایش اسپرم بدهید جهت هماهنگی و اخذ نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
   ۰۲۱۷۱۰۶۲۳۵۰
   ۰۹۳۵۱۱۴۲۰۸۰

 • تصویر کاربربهرام شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن دوسال میرم دکترتحرک اسپرم من بالا نمیره امروزهم رفتم دکتربهم قرص reprostasis maxداده میشه بگیدمن بایدچه غذاهای رابخورم تاتحرک اسپرمم زیادبشه وچه چیزهای رانخورم باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)
   اگر واریکوسل دارید باید عمل کنید
 • تصویر کاربرحمید جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من و همسرم حدود 6 ماهه اقدام برای بارداری انجام دادیم ولی تاکنون منجر به نتیجه نشده است
  میدونم که باید حداقل یکسال از اقدام بگذره و بعد بریم برای نتیجه گیری ولی میخواستم شما جواب آزمایش اسپرم من رو ببینید و نظرتون روبگید
  تعداد
  28 میلیون بر میلی لیتر
  حرکت:
  PROGRESSIVE 36.2%
  NON-PROGRESSIVE 34.8%
  IMMOTILE 29%
  شکل:
  24.5% NORM
  75.5 % PATHOLOGY

  جواب رو هم پیوست کردم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   آیا عمل واریکوسل انجام داده اید؟در صورت عدم انجام جهت معاینه و نسخه کردن سونوگرافی بیضه مراجعه و با شماره های زیر جهت نوبت گیری هماهنگ بفرمایید

   02122642744 02171062350. 09351142080

 • تصویر کاربرسیاوش چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب 51 ساله هستم .دوهفته پیش لباس زیرم خون تازه زده بود و روز بعد بعد از ارضا منی من رنگ قهوه ای داشت . که احتمالا خون مانده بود.قطعات ژلاتینی به رنگ قهوه ای بود .به دکتر عمومی مراجعه کردم آنتی بیوتیک برای دو هفته تجویز کرد.Ciprofloxacin . حالا لکه ها زرد رنگ شده اند و وجود دارند ..سیتی اسکن کرده ام منتظر جوابم .چه احتمالی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربرreza سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من میزان اسپرم یکصد هزار با واریکوسل دوطرفه داشتم یک ساله جراحی کردم و هنوز نتیجه نگرفتم
  باید دوباره ازمایش اسپرم بدم؟
  بنظرتون معمولا بعد جراحی میزان اسپرم به چند میلیون میرسه؟
  پیشنهادتون برای ادامه درمان چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)
   اگر بعد از ۲سال اقدام نشد ای وی اف کنید
 • تصویر کاربرsara یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آزمایش قبلی و جدید اسپرم همسرم رو براتون میفرستم ممنون میشم بررسی کنین آیا امکان بارداری به صورت طبیعی وجود دارد؟ و اینکه ایشان مشکلی دارن یانه؟ آزمایش دوم بعد از یک ماه مصرف ال کارنیتین و اسیدفولیک 1 و سلنیوم انجام شده/ ممنون از شما
  ضمنا ایشون مشکل عدم نعوظ دارن که با داروی ارکتا و تادافیل مصرف میکنن ایا این مشکل قابل درمانه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   ۱۸ماه اقدام کنید تا مشخص شود
 • تصویر کاربرsara یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آزمایش قبلی و جدید اسپرم همسرم رو براتون میفرستم ممنون میشم بررسی کنین آیا امکان بارداری به صورت طبیعی وجود دارد؟ و اینکه ایشان مشکلی دارن یانه؟ آزمایش دوم بعد از یک ماه مصرف ال کارنیتین و اسیدفولیک 1 و سلنیوم انجام شده/ ممنون از شما
  ضمنا ایشون مشکل عدم نعوظ دارن که با داروی ارکتا و تادافیل مصرف میکنن ایا این مشکل قابل درمانه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   شانس بالا است
 • تصویر کاربرSaeed یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشی آقا دکتر من دوبار آزمایش اسپرم دادم و دکترا به هم گفتند که همه چی نرمال است غیر از اینکه شما Ureaplasma urealyticum شما مثبت است یعنی باکتریال فکر کنم چی کار کنم آقای دکتر خانمم هم آمایش داد همه چیزش نرمال بود.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   باید بر اساس همان انتی بیوتیک بخورید
 • تصویر کاربرمحمدفراهانی پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنم منی دربدنم زیاد بشود.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   راهي ندارد
 • تصویر کاربرصبا پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  قبلا پریود های من 30 روزه بود ولی ماه قبل با یک هفته تاخیر 37 روزه شد از ماه قبل میزان هورمون بارداری در من صفر نمیشود و تا 98 رسیده آیا وجود این اورمون باعث عدم تخمک گذاری میشود
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   از دكتر زنان مشورت بگيريد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر