درد بیضه در آقایان (علت،درمان خانگی و پزشکی)

درد بیضه به احساس ناراحتی در خود بیضه ها یا کیسه ی بیضه گفته می شود. علت های درد بیضه ،مانند پیچش بیضه ممکن است خیلی جدی بوده و به سرعت نیازمند درمان های پزشکی باشند.  پزشک یا متخصص میتواند علت درد بیضه شما یا درد بیضه کودکان را با معاینه ی فیزیکی و آزمایش ها تشخیص دهد. درمان بر اساس علت زمینه ای انجام می شود و ممکن است شامل مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و جراحی شود.


درد بیضه به احساس ناراحتی در خود بیضه ها یا کیسه ی بیضه گفته می شود. علت های درد بیضه ای، ناراحتی و تورم آن مانند بیچش بیضه ممکن است خیلی جدی بوده و به سرعت نیازمند درمان های پزشکی باشند. پیچش بیضه که یک اورژانس پزشکی است نیازمند جراحی می باشد.

علت های ایجاد درد بیضه

دلابل ایجاد بیضه درد ممکن است محتلف است. برای مثال:

– سنگ کلیه

– عفونت بیضه یا کیسه ی آن (اپیدیدیمیت حاد)

– بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs)

– بزرگی پروستات

– التهاب یک یا هر دو بیضه به دلیل عفونت های ویروسی یا باکتریایی (اورکیت حاد)

 – تومور ها

– سرطان

– عفونت قانقاریایی

علائم درد بیضه چیست؟

 • تحریک پذیری شدید بیضه
 • تورم
 • قرمز شدن

شما ممکن است علائم دیگری مثل موارد زیر را داشته باشید:

# تب

# استفراغ

# ادرار کردن دردناک

ادرار دردناک

امکان پیشگیری از بعضی علت های خاص که سبب درد بیضه، ناراحتی و تورم آن می شوند وجود دارد. معاینه ی بیضه توسط خود فرد ممکن است به تشخیص سرطان بیضه در مراحل اولیه کمک کند.

پیش آگهی کاملا به علت زمینه ای بستگی دارد. بعضی از علت های درد بیضه پیش اگهی خوبی دارند، در صورتی که علل دیگری ممکن است باعث ناباروری و یا حتی مرگ شوند.

درد بیضه چقدر می تواند خطرناک شود؟

اگر شما درد بیضه یا کیسه ی بیضه داشته باشید، پزشک یا کادر درمانی در مرحله ی نخست به دنبال این موضوع هستند که آیا درد شما بر اثر پیچش بیضه ای است یا خیر، به این دلیل که پیچش بیضه ای به جراحی اورژانسی و پیگیری های فوری پزشکی احتیاج دارد. گرچه اطلاعاتی که در ادامه به آن می پردازیم به تمایز علائم پیچش بیضه ای و اپیدیدیمیت کمک میکند، به این دلیل که افتراق این دو حالت از هم میتواند سخت و مشکل باشد، هیچ مردی بعد از درد بیضه نباید مراجعه به پزشک و بیمارستان را به تاخیر بیندازد.

 • درد پیچش بیضه ای معمولا به صورت ناگهانی اتفاق می افتد.
 • دردی که در اثر عفونت بیضه یا کیسه ی بیضه با عوامل ویروسی یا باکتریایی (اپیدیدیمیت) به وجود می آید، معمولا به تدریج پدیدار می شود. در ابتدا درد ناشی از عفونت مکررا به ناحیه ای که دچار عفونت شده است محدود می شود.

در بیضه در اثر هر چیزی چند تا از علائم زیر را به همراه دارد:

 • تورم، تحریک پذیری و یا قرمزی بیضه و کیسه ی بیضه
 • تهوع و استفراغ
 • تب
 • ادرار کردن دردناک یا مشاهده ی ترشحاتی از آلت تناسلی
 • درد در هنگام مقاربت
 • درد در هنگام انزال
 • مشاهده ی وجود خون در ادرار
 • مشاهده ی وجود خون در منی

علل شایع درد، تورم و ناراحتی بیضه چه چیز هایی هستند؟

درد، ناراحتی و تورم بیضه علت های زیادی دارند، بعضی از آن ها ممکن است نیازمند جراحی فوری باشند تا بیضه ای که تحت تاثیر قرار گرفته است را حفظ کنند.

1- ضربه

ضربه به بیضه معمولا باعث ایجاد درد شدیدی می شود. ضربه ی مستقیم به کیسه ی بیضه با وجود این که خیلی دردناک است، معمولا فقط باعث یک درد موقت و گذرا می شود. بیشتر صدمات بیضه ای (85%( در اثر ضربات شدید ایجاد میشوند (صدمات ورزشی، ضربات محکم مستقیم یا فشار دادن شدید بیضه، تصادفات و یا افتادن روی بیضه ها)

ضربه خوردن

– صدمات ممکن است باعث کبودی یا ورم ناحیه ای از کیسه ی بیضه یا بیضه ها شوند.

– بعضی اوقات ضربه به بیضه باعث صدمات قابل توجه و حتی نیاز به جراحی اورژانسی بیضه ها میشود.

2- پیچش بیضه

تورشن بیضه

3- اپیدیدیمیت

اپیدیدیمیت اغلب به علت عفونت به وجود می آید که یکی از علت های شایع درد بیضه در افراد بالای 18 سال می باشد.گرچه ممکن است در کوکان و کهنسالان نیز به وجود بیاید.

در مردان فعال از نظر جنسی، مهم ترین علت اپیدیدیمیت عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و کلامیدیا هستند. همچنین افراد جوانتر و کهنسال نیز میتواند به اپیدیدیمیت مبتلا شوند که اغلب در اثر وجود نقایصی در دستگاه ادراری تناسلی آن ها است.

مطلب مرتبط: ۵ عفونت شایع مرتبط با ناباروری مردان

4- پیچ خوردگی در ضمایم بیضه

این مشکل خود محدود شونده ی بیضه، شایع ترین علت درد بیضه در نوجوانان بین 7 تا 14 سال است. ضمایم بیضه و ضمایم اپیدیدیم بافت های بدون عملکردی هستند که از زمان رشد جنینی به جا مانده اند. مانند پیچش بیضه ای، پیچ خوردن این ساختار ها نیز میتوانند سبب وقفه در جریان خون شوند که منجر به درد های مختلف بیضه میشود.

علت های نادر درد بیضه 

دیگر علت های درد بیضه با شیوع کمتر شامل موارد زیر میشوند:

# فتق مغبی (اینگوئینال)

# اورکیت

# تومور بیضه

# سنگ کلیه

مطلب مرتبطفتق اسکروتال (کیسه ی بیضه) چیست؟

باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

ناباروری مردان

برخی مشکلات بدون عارضه که منجر به درد بیضه می شوند، توسط متخصص داخلی یا پزشک خودتان کنترل خواهند شد. هر چند که بر اساس مشکل اصلی شما، ممکن است نیاز باشد برای کنترل مشکل اصلی به یک متخصص دیگر مراجعه کنید. این متخصص یکی از موارد زیر است:

 • اورولوژ (متخصص بیماری های مجاری ادراری و تناسلی)
 • جراح عمومی
 • انکولوژیست (متخصص بیماری های سرطانی)

درمان خانگی درد بیضه

برای درد بیضه درمان خانگی ای وجود ندارد تا پزشک بتواند علت اصلی درد را تشخیص دهد. در واقع بعد از مواجهه با درد بیضه باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. برای تسکین درد موقت، ممکن است داروهایی مانند ایبوبروفن و استامینوفن اثربخشی موقت و خوبی داشته باشند. در خاطر داشته باشید که نباید به کودک خود در این مواقع آسپرین بدهید چون خطر سندرم ری را افزایش میدهد.

درمان ها به علت اصلی درد وابسته هستند و میتوانند شامل موارد زیر باشند:

 • داروهای ضد درد
 • آنتی بیوتیک ها
 • یخ درمانی
 • استراحت
 • وسایل حفاظت از کیسه ی بیضه
 • جراحی

اگر دچار درد در بیضه یا کیسه ی بیضه شدید، تا حد امکان سریعا به پزشک یا درمانگاه مراجعه کنید.

درمان های پزشکی برای علت وقوع درد چیست؟

بر اساس علت اصلی درد، درمان های آن صورت میپذیرند:

ضربه: پس از ارزیابی دقیق، اگر هیچ آسیب جدی بیضه ای مشاهده نشود، بیشتر صدمات و ضربه ها به بیضه در خانه قابل درمان هستند و درمان آن بر طبیق موارد زیر است:

 • داروهای ضد درد، داروهای ضد التهاب
 • محافظ بیضه ای و بالا نگه داشتن آن
 • کمپرس یخ
 • استراحت

اگر صدمات بیضه ای شدیدتر و جدی باشند، مانند پاره شدن کیسه ی آن، آسیب همراه با خونریزی و نفوذ اجسام به کیسه ی بیضه، اغلب برای درمان آن ها نیاز به جراحی است.

پیچش بیضه ای: یک مشکل جدی که باید هر چه سریع تر برای جراحی آن به متخصص اورولوژی مراجعه کرد.

اپیدیدیمیت: درمان این مشکل معمولا سرپایی انجام میشود، اما در موارد پیشرفته و جدی ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود داشته باشد.به طور کلی درمان شامل موارد زیر می شوند:

 • آنتی بیوتیک برای 10 تا 14 روز و نوع آن نیز بسته به سابقه ی جنسی و سن فرد میتواند متفاوت و متغیر باشد.
 • دارو های ضد درد شامل دارو های ضد التهاب
 • محافظ های کیسه ی بیضه و بالانگه دارنده ی بیضه
 • کمپرس یخ
 • استراحت کردن

ندرتا ممکن است فرد مبتلا به اپیدیدیمیت به دلیل عوارض آن مانند آبسه ی بیضه، نیاز به جراحی پیدا کند. همچنین ممکن است اپیدیدیمیت های مزمن و مقاوم به درمان های بالا، نیاز به مسدود کردن اعصاب مربوطه برای کنترل درد و به ندرت نیاز به جراحی و حذف اپی دیدیم ها داشته باشند.

پیچش ضمائم بیضه: درمان این مشکل خودمحدود شونده ی بیضه در مرحله ی اول دارو های ضد درد به خصوص دارو های ضد التهاب، محافظ کیسه ی بیضه، بالانگه دارنده ی آن و کمپرس یخ هستند. درد معمولا باید بعد از یک هفته برطرف شود.

فتق مغبنی: برای درمان قطعی این مشکل نیاز به جراحی است که به طور کلی سرپایی انجام میشود. هرچند افرادی که دارای فتق جدی بوده و به این دلیل نمیتوانند به عقب برگردند، برای کنترل آن نیاز به جراحی فوری دارند.افراد دارای فتق مغبنی باید از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزند. همچنین برای حمایت فتق این افراد وسایل گوناگونی وجود دارند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

اورکیت: درمان اورکیت شامل مسکن ها، کمپرس یخ، محافظ بیضه و استراحت کردن است. فقط در اورکیت های باکتریایی از آنتی بیوتیک ها استفاده میشود. ندرتا عوارض جانبی اورکیت، مانند آبسه ی بیضه به وجود می آید که نیاز به جراحی دارد.

تومور بیضه: مراجعه به متخصص اورولوژی برای تشخیص قطعی و درست انواع توده های بیضه ای ضروری است. اگر بیمار سرطان بیضه داشته باشد، برای گزینه های درمانی بیشتر به متخصص بیماری های سرطانی ارجاع داده میشود.

سنگ کلیه: درمان سنگ کلیه ی بدون عوارض جانبی معمولا شامل داروهای مسکن، ضد تهوع ها و دارو های تسهیل کننده ی دفع سنگ کلیه (برای مثال تامسولوسین) است. بعضی از افراد دارای سنگ کلیه باید به متخصص اورولوژی برای خارج کردن سنگ کلیه ی خود مراجعه کنند. اگر سنگ کلیه باعث عوارض جانبی مانند عفونت شود، باید تحت مراقبت های فوری پزشکی قرار بگیرد.

چگونه از بروز درد، ناراحتی و تورم بیضه جلوگیری کنیم؟

خیلی از علت های درد بیضه ای به طور کامل قابل پیشگیری نیستند، هرچند بعضی اعمال باعث کاهش خطر ابتلا به آن ها میشوند:

 • هنگام شرکت در فعالیت های ورزشی، مطمئن شوید که از محافظ بیضه برای جلوگیری از ضربه به ان استفاده میکنید.
 • برای اپیدیدیم های ناشی از بیماری های منتقله از راه جنسی، استفاده از وسایلی مانند کاندوم برای ایمن کردن رابطه ی جنسی در کل خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش میدهد.
 • واکسن اوریون از خطر ابتلا به اورکیت می کاهد.
 • گرچه تومور های بیضه ای قابل پیشگیری نیستند، خود معاینه کردن منظم فرد میتواند شانس تشخیص در مراحل اولیه را افزایش دهد.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
3/5 - (3 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام من هرازگاهی یه دردخفیفی توبیضه هام احساس میکنم علتش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)
   پس از انزال ممکنه این دردهای گهگاهی رخ بده
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام بیست روزقبل سنگ کلیه داشتم دفع شد بادرد زیاد اما ازانروز به بعد درد دربیضه چپ تا زیرشکم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 11 ماه پیش)
   سی تی اسکن انجام شود
 • تصویر کاربر s.e شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام و ععرض ادب.جناب آقای دکتر همسرم سه سال قبل عمل واریکوسل انجام داد و بعد از چند بار معاینه دکترشون فرمودن مشکل واریکوسل برطرف شده.قبل از عمل میزان total count 68 میلیون بود اما بعد از سه سال نتایج آزمایش اسپرمشون افت شدیدی داشته.سه ماه قبل آزمایش دادن و میزان total count 7 میلیون بود.بعد از سه ماه مجددا آزمایش دادن که نتیجه آزمایششون به شرح زیر هست.این نتیجه بعد از سه ماه مصرف قرص کلومیفن و ویتامین E و قرص Q10 هست.ما ساکن شیراز هستیم و دسترسی به شما نداریم.خواستم از شما خواهش کنم که نتیجه رو تفسیر کنید و راه حل مناسب و دارویی برای رفع مشکل بهم ارائه بدید.متشکرم
  volume 2.8ml
  color :creamy and normal
  viscosity: normal
  liquuifaction time: 30min
  ph: 8.
  total count: 17 million
  fast:10%
  medium:25%
  slow:5%
  non-motile: 60%
  normal morphology: 25%
  WBC: 0-1
  RBC: 0-1
  SPERMATOGONY:0-1
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی شنبه ۱۷ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام عکس ازمایش را بفرستید
 • تصویر کاربر نعمت سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نعمت االله هستم ۲۸ سالمه
  من حدود ۵ ماه میشه در در بیضه سمت راستم و زیر شکم سمت راستم دارم و صبحا کی از خواب بیدار میشم بیضه سمت راستم به راحت بدنم تو رفته گی است و در شدید را حس میکنم بارها به متخصص اورولوژی مراجعه کردم ولی بد بختانه کدام نتیچه مطلوب بدست نیاوردم یک بار سونوگرافی شدم دوبار ultra sound آزمایش دادن سونوگرافی ام نرمال درآمد ولی نتیچه ultra sound میگه حداقل هیدروسل دیده میشود ولی خود متخصص میگه فکر نکنم هیدروسل باشه چون بیضه من تماس یا تورم ندارد فقط خلی حساس است و یک کم رنگ سرخ دارد و خلی رنجم میده نمیدونم چه کار کنم لطفا کمکم کن
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر
  من یه ماه پیش یک مقاربت انجام دادم منتهی قبل از انزال آلت را خارج کردم و یه ثانیه قبل از انزال مایع رو نگه داشتم بدون هیچ دست زدنی به آلت بعد از یه هفته درد مختصری در اطراف بیضه حس کردم به ارولوژیست مراجعه کردم چکاپ کرد گفت هیچ یک از بیماری ها رو نداری واریکوسل و غیره گفت احتمالا التهاب کرده
  قرص ملوکسی کام 15 برام تجویز کردتقریبا دو هفته بعد ماده ای سفید از بدنم خارج شد شبه جامد احتمال دادم مني باشه و روندبهبودی خوب بود. منتها اخیرا دردی کم دارم میره و میاد مثل قبلا دائمی نیست.خواستم ببینم موردی نداره مشکل خاصی وجود نداره؟چطور تسکین بدم. البته الان من یک دوره نظامی دارم میبینم برا خدمت گفتم شاید به این مربوط باشه.الیته برا مقاربت مشکل خاصی ندارم.

  ببخشید بابت مفصل گویی.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   درد دایمی نیست جای نگرانی ندارد 

 • تصویر کاربر saeid سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام
  جناب دكتر بنده ٢٧سالمه تقريبا ١ماهي ميشه كه دردي از ناحيه كشاله ران سمت چپم شروع شد و كم كم درد به بيضه سمت چپ و سمت چپ مثانه هم منتقل شد،الانم بيشتر درد رو تو ناحيه مثانه و بيضه حس ميكنم.در ضمن در حالت عادي درد ندارم و يا خيلي كمه ولي چون فعاليت فوتبالي دارم هنگام دويدن تشديد ميشه و مانع فعاليتم ميشه.
  لطفا راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام.بیضه های کوچک که در حالت نوزادی مانده ایا با امپول سی اچ دی رشد می کنه واسپرم تولید کنه .دکتر غددگفتن تا 2سال بزنی احتمال رشد هست .
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.احتمال آن هست.

 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر چند وقتی است که در ناحیه بیضه سمت چپ احساس درد دارم چند روزی سوزش ادرار داشتم که آزمایش ادرار هم دادم و مشکلی نبودو بعد هم خوب شد.گهگاهی بعد از ادرار نیز مایعی دقیقا مثل منی خارج میشد. اما همچنان درد بیضه وجود دارد لطفا راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  من واريكوسل دارم ٦ساله ازدواج كردم هنوز عمل نكردم به نظرت چكار كنم عمل كنم بچه دار ميشم بخاطره هزينه نميشه بيام تهران كدوم دكتر مورد تاييد شما در شهر زاهدان هست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام
  جهت جهش اسپرم چه اقدامی لازم است.لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   اگر واریکوسل دارید عمل کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر