درد بیضه در آقایان (علت،درمان خانگی و پزشکی)

درد بیضه به احساس ناراحتی در خود بیضه ها یا کیسه ی بیضه گفته می شود. علت های درد بیضه ،مانند پیچش بیضه ممکن است خیلی جدی بوده و به سرعت نیازمند درمان های پزشکی باشند.  پزشک یا متخصص میتواند علت درد بیضه شما یا درد بیضه کودکان را با معاینه ی فیزیکی و آزمایش ها تشخیص دهد. درمان بر اساس علت زمینه ای انجام می شود و ممکن است شامل مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و جراحی شود.


درد بیضه به احساس ناراحتی در خود بیضه ها یا کیسه ی بیضه گفته می شود. علت های درد بیضه ای، ناراحتی و تورم آن مانند بیچش بیضه ممکن است خیلی جدی بوده و به سرعت نیازمند درمان های پزشکی باشند. پیچش بیضه که یک اورژانس پزشکی است نیازمند جراحی می باشد.

علت های ایجاد درد بیضه

دلابل ایجاد بیضه درد ممکن است محتلف است. برای مثال:

– سنگ کلیه

– عفونت بیضه یا کیسه ی آن (اپیدیدیمیت حاد)

– بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs)

– بزرگی پروستات

– التهاب یک یا هر دو بیضه به دلیل عفونت های ویروسی یا باکتریایی (اورکیت حاد)

 – تومور ها

– سرطان

– عفونت قانقاریایی

علائم درد بیضه چیست؟

 • تحریک پذیری شدید بیضه
 • تورم
 • قرمز شدن

شما ممکن است علائم دیگری مثل موارد زیر را داشته باشید:

# تب

# استفراغ

# ادرار کردن دردناک

ادرار دردناک

امکان پیشگیری از بعضی علت های خاص که سبب درد بیضه، ناراحتی و تورم آن می شوند وجود دارد. معاینه ی بیضه توسط خود فرد ممکن است به تشخیص سرطان بیضه در مراحل اولیه کمک کند.

پیش آگهی کاملا به علت زمینه ای بستگی دارد. بعضی از علت های درد بیضه پیش اگهی خوبی دارند، در صورتی که علل دیگری ممکن است باعث ناباروری و یا حتی مرگ شوند.

درد بیضه چقدر می تواند خطرناک شود؟

اگر شما درد بیضه یا کیسه ی بیضه داشته باشید، پزشک یا کادر درمانی در مرحله ی نخست به دنبال این موضوع هستند که آیا درد شما بر اثر پیچش بیضه ای است یا خیر، به این دلیل که پیچش بیضه ای به جراحی اورژانسی و پیگیری های فوری پزشکی احتیاج دارد. گرچه اطلاعاتی که در ادامه به آن می پردازیم به تمایز علائم پیچش بیضه ای و اپیدیدیمیت کمک میکند، به این دلیل که افتراق این دو حالت از هم میتواند سخت و مشکل باشد، هیچ مردی بعد از درد بیضه نباید مراجعه به پزشک و بیمارستان را به تاخیر بیندازد.

 • درد پیچش بیضه ای معمولا به صورت ناگهانی اتفاق می افتد.
 • دردی که در اثر عفونت بیضه یا کیسه ی بیضه با عوامل ویروسی یا باکتریایی (اپیدیدیمیت) به وجود می آید، معمولا به تدریج پدیدار می شود. در ابتدا درد ناشی از عفونت مکررا به ناحیه ای که دچار عفونت شده است محدود می شود.

در بیضه در اثر هر چیزی چند تا از علائم زیر را به همراه دارد:

 • تورم، تحریک پذیری و یا قرمزی بیضه و کیسه ی بیضه
 • تهوع و استفراغ
 • تب
 • ادرار کردن دردناک یا مشاهده ی ترشحاتی از آلت تناسلی
 • درد در هنگام مقاربت
 • درد در هنگام انزال
 • مشاهده ی وجود خون در ادرار
 • مشاهده ی وجود خون در منی

علل شایع درد، تورم و ناراحتی بیضه چه چیز هایی هستند؟

درد، ناراحتی و تورم بیضه علت های زیادی دارند، بعضی از آن ها ممکن است نیازمند جراحی فوری باشند تا بیضه ای که تحت تاثیر قرار گرفته است را حفظ کنند.

1- ضربه

ضربه به بیضه معمولا باعث ایجاد درد شدیدی می شود. ضربه ی مستقیم به کیسه ی بیضه با وجود این که خیلی دردناک است، معمولا فقط باعث یک درد موقت و گذرا می شود. بیشتر صدمات بیضه ای (85%( در اثر ضربات شدید ایجاد میشوند (صدمات ورزشی، ضربات محکم مستقیم یا فشار دادن شدید بیضه، تصادفات و یا افتادن روی بیضه ها)

ضربه خوردن

– صدمات ممکن است باعث کبودی یا ورم ناحیه ای از کیسه ی بیضه یا بیضه ها شوند.

– بعضی اوقات ضربه به بیضه باعث صدمات قابل توجه و حتی نیاز به جراحی اورژانسی بیضه ها میشود.

2- پیچش بیضه

تورشن بیضه

3- اپیدیدیمیت

اپیدیدیمیت اغلب به علت عفونت به وجود می آید که یکی از علت های شایع درد بیضه در افراد بالای 18 سال می باشد.گرچه ممکن است در کوکان و کهنسالان نیز به وجود بیاید.

در مردان فعال از نظر جنسی، مهم ترین علت اپیدیدیمیت عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و کلامیدیا هستند. همچنین افراد جوانتر و کهنسال نیز میتواند به اپیدیدیمیت مبتلا شوند که اغلب در اثر وجود نقایصی در دستگاه ادراری تناسلی آن ها است.

مطلب مرتبط: ۵ عفونت شایع مرتبط با ناباروری مردان

4- پیچ خوردگی در ضمایم بیضه

این مشکل خود محدود شونده ی بیضه، شایع ترین علت درد بیضه در نوجوانان بین 7 تا 14 سال است. ضمایم بیضه و ضمایم اپیدیدیم بافت های بدون عملکردی هستند که از زمان رشد جنینی به جا مانده اند. مانند پیچش بیضه ای، پیچ خوردن این ساختار ها نیز میتوانند سبب وقفه در جریان خون شوند که منجر به درد های مختلف بیضه میشود.

علت های نادر درد بیضه 

دیگر علت های درد بیضه با شیوع کمتر شامل موارد زیر میشوند:

# فتق مغبی (اینگوئینال)

# اورکیت

# تومور بیضه

# سنگ کلیه

مطلب مرتبطفتق اسکروتال (کیسه ی بیضه) چیست؟

باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

ناباروری مردان

برخی مشکلات بدون عارضه که منجر به درد بیضه می شوند، توسط متخصص داخلی یا پزشک خودتان کنترل خواهند شد. هر چند که بر اساس مشکل اصلی شما، ممکن است نیاز باشد برای کنترل مشکل اصلی به یک متخصص دیگر مراجعه کنید. این متخصص یکی از موارد زیر است:

 • اورولوژ (متخصص بیماری های مجاری ادراری و تناسلی)
 • جراح عمومی
 • انکولوژیست (متخصص بیماری های سرطانی)

درمان خانگی درد بیضه

برای درد بیضه درمان خانگی ای وجود ندارد تا پزشک بتواند علت اصلی درد را تشخیص دهد. در واقع بعد از مواجهه با درد بیضه باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. برای تسکین درد موقت، ممکن است داروهایی مانند ایبوبروفن و استامینوفن اثربخشی موقت و خوبی داشته باشند. در خاطر داشته باشید که نباید به کودک خود در این مواقع آسپرین بدهید چون خطر سندرم ری را افزایش میدهد.

درمان ها به علت اصلی درد وابسته هستند و میتوانند شامل موارد زیر باشند:

 • داروهای ضد درد
 • آنتی بیوتیک ها
 • یخ درمانی
 • استراحت
 • وسایل حفاظت از کیسه ی بیضه
 • جراحی

اگر دچار درد در بیضه یا کیسه ی بیضه شدید، تا حد امکان سریعا به پزشک یا درمانگاه مراجعه کنید.

درمان های پزشکی برای علت وقوع درد چیست؟

بر اساس علت اصلی درد، درمان های آن صورت میپذیرند:

ضربه: پس از ارزیابی دقیق، اگر هیچ آسیب جدی بیضه ای مشاهده نشود، بیشتر صدمات و ضربه ها به بیضه در خانه قابل درمان هستند و درمان آن بر طبیق موارد زیر است:

 • داروهای ضد درد، داروهای ضد التهاب
 • محافظ بیضه ای و بالا نگه داشتن آن
 • کمپرس یخ
 • استراحت

اگر صدمات بیضه ای شدیدتر و جدی باشند، مانند پاره شدن کیسه ی آن، آسیب همراه با خونریزی و نفوذ اجسام به کیسه ی بیضه، اغلب برای درمان آن ها نیاز به جراحی است.

پیچش بیضه ای: یک مشکل جدی که باید هر چه سریع تر برای جراحی آن به متخصص اورولوژی مراجعه کرد.

اپیدیدیمیت: درمان این مشکل معمولا سرپایی انجام میشود، اما در موارد پیشرفته و جدی ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود داشته باشد.به طور کلی درمان شامل موارد زیر می شوند:

 • آنتی بیوتیک برای 10 تا 14 روز و نوع آن نیز بسته به سابقه ی جنسی و سن فرد میتواند متفاوت و متغیر باشد.
 • دارو های ضد درد شامل دارو های ضد التهاب
 • محافظ های کیسه ی بیضه و بالانگه دارنده ی بیضه
 • کمپرس یخ
 • استراحت کردن

ندرتا ممکن است فرد مبتلا به اپیدیدیمیت به دلیل عوارض آن مانند آبسه ی بیضه، نیاز به جراحی پیدا کند. همچنین ممکن است اپیدیدیمیت های مزمن و مقاوم به درمان های بالا، نیاز به مسدود کردن اعصاب مربوطه برای کنترل درد و به ندرت نیاز به جراحی و حذف اپی دیدیم ها داشته باشند.

پیچش ضمائم بیضه: درمان این مشکل خودمحدود شونده ی بیضه در مرحله ی اول دارو های ضد درد به خصوص دارو های ضد التهاب، محافظ کیسه ی بیضه، بالانگه دارنده ی آن و کمپرس یخ هستند. درد معمولا باید بعد از یک هفته برطرف شود.

فتق مغبنی: برای درمان قطعی این مشکل نیاز به جراحی است که به طور کلی سرپایی انجام میشود. هرچند افرادی که دارای فتق جدی بوده و به این دلیل نمیتوانند به عقب برگردند، برای کنترل آن نیاز به جراحی فوری دارند.افراد دارای فتق مغبنی باید از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزند. همچنین برای حمایت فتق این افراد وسایل گوناگونی وجود دارند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

اورکیت: درمان اورکیت شامل مسکن ها، کمپرس یخ، محافظ بیضه و استراحت کردن است. فقط در اورکیت های باکتریایی از آنتی بیوتیک ها استفاده میشود. ندرتا عوارض جانبی اورکیت، مانند آبسه ی بیضه به وجود می آید که نیاز به جراحی دارد.

تومور بیضه: مراجعه به متخصص اورولوژی برای تشخیص قطعی و درست انواع توده های بیضه ای ضروری است. اگر بیمار سرطان بیضه داشته باشد، برای گزینه های درمانی بیشتر به متخصص بیماری های سرطانی ارجاع داده میشود.

سنگ کلیه: درمان سنگ کلیه ی بدون عوارض جانبی معمولا شامل داروهای مسکن، ضد تهوع ها و دارو های تسهیل کننده ی دفع سنگ کلیه (برای مثال تامسولوسین) است. بعضی از افراد دارای سنگ کلیه باید به متخصص اورولوژی برای خارج کردن سنگ کلیه ی خود مراجعه کنند. اگر سنگ کلیه باعث عوارض جانبی مانند عفونت شود، باید تحت مراقبت های فوری پزشکی قرار بگیرد.

چگونه از بروز درد، ناراحتی و تورم بیضه جلوگیری کنیم؟

خیلی از علت های درد بیضه ای به طور کامل قابل پیشگیری نیستند، هرچند بعضی اعمال باعث کاهش خطر ابتلا به آن ها میشوند:

 • هنگام شرکت در فعالیت های ورزشی، مطمئن شوید که از محافظ بیضه برای جلوگیری از ضربه به ان استفاده میکنید.
 • برای اپیدیدیم های ناشی از بیماری های منتقله از راه جنسی، استفاده از وسایلی مانند کاندوم برای ایمن کردن رابطه ی جنسی در کل خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش میدهد.
 • واکسن اوریون از خطر ابتلا به اورکیت می کاهد.
 • گرچه تومور های بیضه ای قابل پیشگیری نیستند، خود معاینه کردن منظم فرد میتواند شانس تشخیص در مراحل اولیه را افزایش دهد.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمرتضی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر
  من یه ماه پیش یک مقاربت انجام دادم منتهی قبل از انزال آلت را خارج کردم و یه ثانیه قبل از انزال مایع رو نگه داشتم بدون هیچ دست زدنی به آلت بعد از یه هفته درد مختصری در اطراف بیضه حس کردم به ارولوژیست مراجعه کردم چکاپ کرد گفت هیچ یک از بیماری ها رو نداری واریکوسل و غیره گفت احتمالا التهاب کرده
  قرص ملوکسی کام 15 برام تجویز کردتقریبا دو هفته بعد ماده ای سفید از بدنم خارج شد شبه جامد احتمال دادم مني باشه و روندبهبودی خوب بود. منتها اخیرا دردی کم دارم میره و میاد مثل قبلا دائمی نیست.خواستم ببینم موردی نداره مشکل خاصی وجود نداره؟چطور تسکین بدم. البته الان من یک دوره نظامی دارم میبینم برا خدمت گفتم شاید به این مربوط باشه.الیته برا مقاربت مشکل خاصی ندارم.

  ببخشید بابت مفصل گویی.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   درد دایمی نیست جای نگرانی ندارد 

 • تصویر کاربرsaeid سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  جناب دكتر بنده ٢٧سالمه تقريبا ١ماهي ميشه كه دردي از ناحيه كشاله ران سمت چپم شروع شد و كم كم درد به بيضه سمت چپ و سمت چپ مثانه هم منتقل شد،الانم بيشتر درد رو تو ناحيه مثانه و بيضه حس ميكنم.در ضمن در حالت عادي درد ندارم و يا خيلي كمه ولي چون فعاليت فوتبالي دارم هنگام دويدن تشديد ميشه و مانع فعاليتم ميشه.
  لطفا راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام.شما دچار التهاب پروستات هستید.از مصرف ادویه جات ، نشستن طولانی مدت بروی صندلی ،دوچرخه سواری و موتور سواری پرهیز کنید.روزانه دو نوبت در آب ولرم بنشینید.

 • تصویر کاربررضا جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.بیضه های کوچک که در حالت نوزادی مانده ایا با امپول سی اچ دی رشد می کنه واسپرم تولید کنه .دکتر غددگفتن تا 2سال بزنی احتمال رشد هست .
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیجمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام.احتمال آن هست.

 • تصویر کاربراحسان چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر چند وقتی است که در ناحیه بیضه سمت چپ احساس درد دارم چند روزی سوزش ادرار داشتم که آزمایش ادرار هم دادم و مشکلی نبودو بعد هم خوب شد.گهگاهی بعد از ادرار نیز مایعی دقیقا مثل منی خارج میشد. اما همچنان درد بیضه وجود دارد لطفا راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمنصور چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من واريكوسل دارم ٦ساله ازدواج كردم هنوز عمل نكردم به نظرت چكار كنم عمل كنم بچه دار ميشم بخاطره هزينه نميشه بيام تهران كدوم دكتر مورد تاييد شما در شهر زاهدان هست ؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربرمهدی سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جهت جهش اسپرم چه اقدامی لازم است.لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)
   اگر واریکوسل دارید عمل کنید
 • تصویر کاربرali پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  البته دکتر گفته اسپرم های سرگرد در تصویر آزمایش زیاد هستن آیا درمانی هم داره؟
  در ضمن قرص ایرانی اسپریژن روزی یکعدد مصرف میکنم.
  با تشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)
   جمعا خوب است
 • تصویر کاربرعرفان چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود. ۷ سال است که شب ها مجبورم میشم برم هر ۲۰ دقیه یا کمتر برم ادار تخلیه کنم و هر دفه خیلی کم ادار. می کنم و دوبار. احساس می کنم که باید ادار. کنم و تا خود. صبح خواب ندارم به خاطر این قضیه و دکتر هم رفتم ازماش گرفتن گفت مثانت کوچیک شده شما چه نظر دارید اقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   بايد نوار بگيريد٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤
 • تصویر کاربرحامد چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من جوان 28 ساله سه ساله ازدواج کردم
  بیضه چپ نزول نکرده بود پارسال ورداشتند
  ولی بیضه راست سالم هست
  رفتم آزمایش اسپرم
  تازه میخوام اقدام کنم واسه بچه دار شدن
  آزمایش هم دادم
  نظرتون چیه؟
  سرچ که کردم فهمیدم یکم سرعت اسپرم پایینه
  بقیه موارد نرمال بود
  ممنون میشم نظرتون رو بگین
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   این مهم نیست اقدام کنید
 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر طبق ازمایش ها یی که از من گرفتن گفتن که شما در داخل بیضه اسپرم داری اما 40 درصدزنده هستند گقتن که شما فقط میتوانید از طریق تخمک گذاری می توانید صاحب بچه شویدو در ضمن طبق سونگرافی مرقد هیچگونه گرفتگی دیده نشد ایا راه دیگری وجود ندارد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)
   به مرکز ناباروری بروید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر