جلوگیری از ناباروری ناشی از واریکوسل [روش بدون جراحی]

این سوال برای بسیاری از مردان پیش آمده است که برای جلوگیری از عقیم شدن ناشی از واریکوسل چیکار باید کرد؟ آیا همه ی راه های درمانی به جراحی ختم می شود؟ راه درمان با تهاجم کمتر چیست؟ در این مقاله سعی شده است تا برای درمان عقیمی ناشی از واریکوسل راه غیر جراحی ارائه شود.


خلاصه ای از واریکوسل

واریکوسل یک شبکه از رگ های واریسی (Varicose Veins) است که در کیسه بیضه های افراد شکل می گیرد. دلیل به وجود آمدن واریکوسل بروز مشکلات و عدم کارکرد دریچه رگ هایی است که خون را از بیضه های آقایان به گردش خون سیستماتیک بدن بر می گرداند. این مشکل در دریچه های رگی باعث افزایش میزان فشار در رگ های غیر نرمال این ناحیه شده و واریکوسل در بدن فرد شکل می گیرد. مشکل واریکوسل در 15 الی 17 درصد از آقایان و همچنین در 40 درصد از آقایان نا بارور شکل می گیرد.

درمان ناباروری واریکوسل بدون انجام عمل جراحی یک گزینه ای است که خطر بروز بسیاری از مشکلات و عوارض مربوط به درمان جراحی را به همراه ندارد که از جمله این موارد نیز می توان به خون ریزی، عفونت و بیهوشی عمومی اشاره کرد. درمان و رفع مشکل واریکوسل به کمک روش جراحی، ریسک شکل گیری هیدروسل را افزایش می دهد. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که هیدروسل از مایعات و ورم کیسه بیضه آقایان شکل می گیرد.

بیشتر بخوانید: دسته واریکوسل

خوشبختانه برای درمان مشکل واریکوسل راهکار های دیگر و جایگزین نیز وجود دارد که در ادامه پیرامون آن ها صحبت خواهیم کرد.

آیا همه ی واریکوسل ها نیاز به عمل جراحی دارند؟

 

امبولیزاسیون واریکوسل؛ یک جایگزین برای درمان واریکوسل

امبولیزاسیون واریکوسل یک روش درمانی با شدت تهاجمی پایین است که به کمک آن می توان بدون انجام عمل جراحی، ناباروری واریکوسلی را درمان کرد. در این روش درمانی سر پایی و مبتنی بر تصویر برداری، از یک کاتتر استفاده می شود. کاتتر به کمک یک برش کوچک بر روی پوست و از طریق یک رگ خونی که عموما در ناحیه کشاله ران یا گردن قرار دارد؛ وارد بدن می شود. ورود کاتتر به بدن از طریق رگ خونی با هدف برگرداندن جریان خون از واریکوسل به بدن است.

سپس فنر های کوچک و فلزی وارد کاتتر شده و به سمت رگ های تاثیر گرفته و واریکوسلی در کیسه بیضه فرد هدایت می شوند. این فنر های فلزی رگ های مشکل دار و آسیب دیده را مسدود می کنند تا فشار بر روی واریکوسل کاهش یابد و نتیجه این کار نیز کوچک شدن اندازه رگ های واریکوسلی خواهد بود.

 

آنچه باید در مورد این پروسه درمانی بدانید

آمبولیسیون واریکوسل ممکن است بتواند علائمی نظیر درد، التهاب و رگ های بیضوی بزرگ تر شده را برطرف کند. حتی اگر هیچ علائم خاصی را نداشته باشید، واریکوسل می تواند تعداد اسپرم های آقایان را کاهش دهد و کیفیت اسپرم ها را نیز به مراتب پایین تر آورند که در نتیجه این دو مورد ناباروری واریکوسلی اتفاق می افتد. در برخی از موارد خاص ممکن است اندازه بیضه ها کوچک تر شوند.

مطلب مرتبط: درمان واریکوسل با آمبولیزاسیون

فواید و نکات مثبت آمبولیزاسیون واریکوسل

برای روش درمان امبولیزاسیون واریکوسل فواید متعددی وجود دارد که آن را به نسبت جراحی واریکوسل جهت رفع مشکل آقایان برتری بخشیده اند. از جمله این موارد می توان به فواید زیر اشاره داشت:

 • عدم نیاز به برش جراحی بدن
 • اثر بخشی مشابه با عمل جراحی ( این را بررسی و اندازه گیری های مربوط به میزان بهبود اسپرم آقایان و ضریب بارور کردن خانم ها نشان داده است)
 • بیماران می توانند به راحتی دوباره درگیر فعالیت های نرمال روزانه خود شوند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود. این در حالی است که عمل جراحی برای درمان واریکوسل به هفته ها استراحت جهت بهبود بیمار پس از عمل نیاز دارد و شاید نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود داشته باشد.
 • وجود واریکوسل در هر دو بخش کیسه بیضه ها برای آقایان مورد نادری است. اما این دست از بیماران می توانند هر دو واریکوسل خود در کیسه بیضه ها را به صورت همزمان و به کمک یک ناحیه سوراخ شده رگ درمان کنند. انجام عمل جراحی برای هر دو بخش نیاز به ایجاد دو برش بر روی پوست است که همین موضوع تهاجم پروسه درمانی را دو برابر می کند.
 • نیازی به بی هوشی عمومی برای بیمار نیست.
 • نیازی به بخیه زدن نیست.
 • ریسک عفونت کاهش می یابد.
 • از لحاظ هزینه برای بیماران مقرون به صرفه تر خواهد بود.

واریکوسل

نکات مهم برای دوران نقاهت بعد از آمبولیزاسیون

با این که روش مذکور آنچنان تهاجمی و سنگین نیست و امنیت بالایی دارد، اما تعدادی از ترفند و نکات وجود دارد که می توانید انجام دهید تا از عوارض جانبی محتمل دوران پس از انجام امبولیزاسیون واریکوسل به دور باشید. از جمله این دستورالعمل ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- از مصرف آسپرین اجتناب کنید

آسپرین منجر به رقیب شدن خون در بدن افراد می شود و همین موضوع می تواند احتمال خون ریزی پس از انجام فرایند را افزایش دهد. بیمارانی که از آسپرین استفاده می کنند ( بیمارانی با محافظ قلبی) باید این موضوع را با پزشک خود مطرح کنند و در مورد مصرف یا عدم مصرف آن مشورت بخواهند. گرفتن تصاویر رادیولوژی جهت انجام پروسه درمانی، ممکن است نیازمند این باشد که بیمار مصرف آسپرین را تا چند روز قبل از انجام این کار قطع کند تا ریسک خون ریزی در حین عمل یا دوران پس از عمل بدین ترتیب کاهش یابد.

2- حواستان به حساسیت های بدن باشد

با این که ریسک مربوط به حساسیت های آلرژی بدن پایین است، اما ماده رنگی خاصی که در پروسه استفاده می شود ممکن است منجر به بروز یک ری اکشن آلرژی در درصد بسیار کمی از بیماران شود. اگر پس از انجام امبولیسیون مشکل خارش، قرمزی پوست و یا کهیر را داشتید و یا در تنفس دچار مشکل بودید؛ باید خیلی سریع به اورژانس یا پزشک متخصص خود مراجعه کنید. این علائم می توانند مربوط به موارد و مشکلات غیر مرتبطی باشند اما ممکن است مربوط به یک واکنش تاخیری آلرژی در بدن باشند؛ آن هم به ماده خاصی که وارد بدن شده بود. اگر این موضوع شناخته نشود و خیلی زود توسط متخصصین و پزشک ها درمان نشود می توانند منجر به بروز یک وضعیت شدید و خطرناک برای افراد شود.

3- مراقب نشانه های عفونت باشید

با این که این مورد نیز در نوع خود نادر است، این روش می تواند گاهی اوقات منجر به بروز عفونت شود. از جمله نشانه های مربوط به عفونت پس از امبولیزاسیون می توان به درد، قرمزی، التهاب در ناحیه ای که کاتتر وارد بدن شده بود، خارش، خون ریزی و زه کشی اشاره داشت. همچنین نشانه های دیگری نیز برای عفونت وجود دارند؛ نظیر:

 • تب و لرز
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سر درد
 • سرفه کردن
 • مشکل در تنفس
 • سرگیجه

نیز ممکن است گریبان گیر بیماران شود. با رویت اولین نشانه مربوط به عفونت خیلی زود پزشک معالج خود را مطلع کنید و یا سریعا به اورژانس مراجعه نمایید.

4- از دارو های تجویز شده برای درد استفاده کنید ( مصرف مسکن ها)

مشکل درد شدید معمولا پس از انجام پروسه پدیدار نمی شود، اما برخی از بیماران از داشتن درد کمی در ناحیه پشت و کمر خود خبر داده اند. در این زمینه به بیماران پیشنهاد می شود از دارو های مسکن و مدیریت کننده درد که تجویز شده است، استفاده کنند. اگر هیچ مسکن و داروی دردی به شما تجویز نشده بود از پزشک خود در مورد مصرف ایپوروفن یا استومینافین سوال کنید.

5- سیگار نکشید

احتمال بروز مشکلات و عوارض مختلف در بیمارانی که سیگار می کشند و یا از دخانیات دیگری استفاده می کنند؛ بیشتر از سایر افراد است. استعمال دخانیات می تواند منجر به تاخیر در پروسه بهبود و مشکل در گردش خون شود و می تواند مویرگ ها را با آسیب مواجه کند. اگر بیماران در ترک سیگار کشیدن قبل از انجام امبولیسیون واریکوسل نا موفق باشند، باید حتما از استعمال دخانیات تا چند روز پس از آن اجتناب کنند تا از یک دوره نقاهت و بهبود بدون مشکل و عوارض اطمینان داشته باشند.

دیگر روش های درمان ناباروری واریکوسل که مبتنی بر عمل جراحی نیستند را می توان با مشاوره و بحث های طولانی با پزشک معالج بررسی کرد، چرا که بعضی از آقایان شاید کاندیدای مناسبی برای این روش از درمان نباشند. با این که معمولا نکات مفید مربوط به امبولیزه کردن واریکوسل معمولا بیشتر از ریسک های آن هستند، بیماران باید تاریخچه پزشکی خود، دارو های مصرفی کنونی و خروجی مورد علاقه خود از درمان را به شکل کامل با پزشک خود در میان بگذارند. در نتیجه متخصصان و پزشکان می توانند با در نظر گرفتن جوانب مختلف برای هر فرد بهترین روش درمانی را مشخص و معرفی کنند.

دکتر حسین کرمی متخصص درمان ناباروری

جلوگیری از ناباروری ناشی از واریکوسل [روش بدون جراحی]
3.7 (73.33%) 6 رای