درمان ناباروری

روش درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی

درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی امروزه به عنوان یکی از راه های درمان این بیماری شمرده می شود. از لاپاراسکوپی می توان در درمان بیضه ی نزول نکرده در نوزادان نیز استفاده کرد. در این مقاله بیشتر درباره ی درمان این دو بیماری به وسیله ی این روش صحبت می شود.

درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی چیست؟

فرایند تشکیل و توسعه بیضه در درون شکم و نزدیک انتهای پایینی کلیه شروع می شود. بیضه قبل از تولد از طریق کانال اینگوئینال به پایین شکم و درون کیسه بیضه جا به جا می شود. کانال اینگوئینال درست بالای خطی قرار دارد که پا به شکم متصل می شود.

همراه با جا به جایی بیضه، جریان خون آن نیز جا به جا شده و مسیری پیچیده و طولانی را در بدن مرد طی می کند. در اثر اختلال در عملکرد مناسب دریچه های یک طرفه ای که به بازگشت خون به قلب کمک می کنند، این عروق متسع (بزرگ) می شوند. چنین رخدادی می تواند به این دلیل باشد که این عروق، ستونی بلند و ایستاده از مایع را در خود جای داده اند که تحت تاثیر جاذبه قرار می گیرد.

ابتلا به واریکوسل می تواند با ابتلا به واریس وریدی مقایسه شود که اغلب در پاها دیده می شود. واریکوسل می تواند دردی مبهم و خفیف ایجاد کرده و عملا سبب درجاتی از ناباروری شود. به نظر می رسد ایجاد این درجات ناباروری در اثر تغییرات دمایی ناشی از تخلیه غیر موثر خون است که بر تشکیل اسپرم تاثیر می گذارد.

نقش لاپاروسکوپی در این وضعیت به اندازه نقش آن در رفع دیگر مشکلات اورولوژیکی (مرتبط با مجاری ادراری) تعریف شده نیست. روش های جراحی باز و سنتی بسیاری وجود دارند که علاوه بر موثر بودن به خوبی توسط بیماران تحمل شده و جایگزینی مناسب برای لاپاراسکوپی هستند. اسکلروتراپی هدایت شده نیز می تواند گزینه ای مناسب باشد. بهترین گزینه درمانی برای بیمار باید توسط پزشک مورد بحث قرار گیرد.

لاپاراسکوپی به جراح این امکان را می دهد تا با وارد کردن یک دوربین از طریق برشی ۱ سانتی متری در زیر ناف حفره شکمی را بررسی کند. عروق خونی که به بیضه ها آمده (شریان) و از آن خارج می شوند، می توانند دیده شده و با استفاده از ابزارهایی که از طریق دو برش ۵ تا ۱۰ میلی متری دیگر وارد بدن می شوند، تشریح شوند. پس از آن عروق بریده می شوند.

لاپاراسکوپی

نکات لازم پس از عمل

لاپاراسکوپی درد پس از عمل را از بین نمی برد؛ اما با این حال، هر گونه ناراحتی را می توان با استفاده از مسکن های تجویزی به آسانی کنترل کرد. مدت زمان بستری مورد انتظار، معمولا یک شب است. هر چند که، امکان دارد برخی افراد بتوانند در همان روز به خانه بازگردند. بخیه هایی که جهت بستن زخم ها استفاده شده اند جذب و تجزیه می شوند.

درمان بیضه نزول نکرده با لاپاراسکوپی

همراه با جا به جایی بیضه، جریان خون آن نیز جا به جا شده و مسیری پیچیده و طولانی را در بدن مرد طی می کند. در حدود ۹۷ درصد از نوزادان پسر، بیضه ها به کیسه بیضه رسیده اند. در ۲ سالگی این عدد به ۹۹ درصد می رسد.

بیضه ای که به کیسه بیضه نمی رسد تحت عنوان ((بیضه پایین نیامده)) نامیده می شود. صرف نظر از پایین نیامدن، بیضه می تواند دارای توانایی تولید اسپرم و هورمون سالم باشد که این توانایی نیز در اوایل قابل نجات دادن است. ارکیدوپکسی یا جا به جایی جراحی بیضه به درون کیسه بیضه پس از سن ۲ سالگی برای این مورد توصیه می شود.

پس از بلوغ، احتمال تولید اسپرم زنده توسط بیضه پایین نیامده کم می باشد. علاوه بر این، خطر ابتلا به سرطان در بیضه پایین نیامده بار ها بیشتر از بیضه معمولی است و به همین دلیل نیز برداشت این بیضه به روش جراحی پیشنهاد می شود. در صورتی که بیضه پایین نیامده در کشاله ران احساس شود، می توان جهت جای گذاری دوباره یا برداشت آن یک جراحی کوچک در ناحیه کشاله ران انجام داد.

در صورت احساس نشدن بیضه، بیضه تشکیل نشده یا هنوز در جایی درون شکم قرار دارد. ممکن است جهت ارزیابی و شناسایی بیضه، انجام یک اسکن تصویر برداری (ام آر آی یا سونوگرافی) پیشنهاد شود. اما با این حال، هیچ کدام به اندازه مشاهده به وسیله جراحی دقیق نیستند. لاپاراسکوپی به جراح این امکان را می دهد تا با وارد کردن یک دوربین از طریق برشی ۱ سانتی متری در زیر ناف حفره شکمی را بررسی کند. در صورتی که بیضه تشکیل نشده باشد پس از آن نیاز به انجام هیچ فرایندی نیست. با این حال، در صورت دیده شدن بیضه، امکان دارد بیضه بریده شده و از طریق ۲ برش ۵ تا ۱۰ میلی متری دیگر خارج شود.

درمان بیضه نزول نکرده

در صورتی که دیده شود عروقی خون رسان به یک بیضه عادی، حفره شکمی را به سمت کیسه بیضه ترک می کنند جهت یافتن بیضه، یک برش در ناحیه کشاله ران ایجاد می شود. در صورتی که فرد مایل به جایگذاری یک بیضه مصنوعی باشد ضرورت دارد به دلیل اهداف برنامه ریزی این تصمیم را قبل از عمل مورد بحث و گفتگو قرار دهد. همچنین، ممکن است جهت جایگذاری بیضه، این فرایند نیازمند ایجاد یک برش اضافه در ناحیه کشاله ران باشد.

نکات مورد نیاز پس از لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی، درد پس از عمل را از بین نمی برد؛ اما با این حال، هر گونه ناراحتی را می توان با استفاده از مسکن های تجویزی به آسانی کنترل کرد. مدت زمان بستری مورد انتظار معمولا یک شب می باشد. هر چند که، امکان دارد برخی افراد بتوانند در همان روز به خانه بازگردند. بخیه هایی که جهت بستن زخم ها استفاده شده اند جذب و تجزیه می شوند. دیگر موارد به نوع عمل جراحی بستگی دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

روش درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی
۱ (۲۰%) ۱ رای


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۲۰ سال سن دارم تقریبا مدتی هست که بالای آلت تناسلی ناحیه ی زیر شکم درد دارم که بعدش منتهی میشه به بیضه ها البته درد خفیفی هست ولی نگرانم کرده بعضی موقع ها هم سمت کمر تا کشاله ی رانم شاید هر ۴ ماه یا ۳ ماه تیر میکشه به مدت ۱۰ دقیقه بعد ول میکنه البته همش نیس بعد سونوگرافی ناحیه مثانه دادم که دکترش میگفت اتهاب مثانس والا من خودم موندم چیه کمکم کنید نگرانم
  1. تصویر کاربرمهدیپنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۳۱( 5 ماه پیش)
   آقای دکتر لطفا جواب بدید خواهش میکنم من رفتم همه آزمایشاتو انجام دادم همه چی سالمه حتی بیضه ها اما پروستاتم نوشته مختصر بزرگ چیکار کنم درد دارم ناحیه بین مقعد تا بین بیضه ها خود بیضه ها درد نمیکنن کمکم کنید لطفا اگه التهاب پروستات باشه میشه درمانش کرد سریع تورو خدا بگید
  2. تصویر کاربرمهدیپنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۳۳( 5 ماه پیش)
   اندازشو نوشته ۲۹ ml
   اقای دکتر خواهش میکنم کمکم کنید
   چجوری درمانش کنم😔
  3. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب از نظر من شما سالميد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرحامد سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ضمن خسته نباشی به شما جناب دکتر عارضم خدمتتون که بنده آزوسپریم غیر انسدادی دارم و بیوپسی هم انجام دادم جواب نگرفتم .موهای سینه ام هم رشدش کمه و دکتر میگفت بیضه کوچک هست .و هورمونی هستش .آیا راهی برای درمان بنده هست .ممنون میشم پایخگو باشید
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۴( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب اگر اسپرم داشته باشيد بايد اي وي اف كنيد
 • تصویر کاربرحسین سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۲( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من مجردم و خود ارضایی زیاد میکنم اما وقتی رفتم بکنم هر کاری کردم راست نشد برگشتم و خود ارضایی که کردم دیدم اسپرمم غلیظه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۲( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب تين از عوارض خود ارضايي است
 • تصویر کاربرج. سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر سوالم اينه كه همسرم ازمايش اسبرم داده ميخوام بدونم حوابش جيه

  Abnormalforms 20%
  Fullmotility 10%
  Good motility25%
  Poor 30%
  non35%
  countهست 48000000
  ممنون ميشم حوابم و بدين
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب ازمايش قابل قبول است
 • تصویر کاربرصابرپروینی سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر
  من حدود ده سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم
  الان ازدواج کردم .چند وقت پیش ازمایش اسپرم دادم که تصویرشو ضمیمه این متن براتون ارسال میکنم .
  دکتر بعد از دیدن جواب ازمایش گفت دچار اختلال حرکت اسپرم هستم
  میخواستم از خدمتتون بپرسم با توجه به نتیجه ازمایش ایا شما هم گفته های ایشون رو تایید میکنید .و درمانش چیه .ایا میتونه به خاطر واریکوسلی که قبلا داشتم باشه
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۹( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب نتيجه با اقدام به باروري مشخص ميشود نه با ازمايش خالي ولذا بايد اقدام كنيد
 • تصویر کاربرزهره سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  شخصی با آزمایش اسپرم متوجه شد که اسپرم صفر است و به دنبال درمان رفت و بعد از کلی پیگیری چندین پزشک نظر دادند که بدن این شخص کاملا نرمال می باشد (ازنظر آزمایش خون و هورمون و سایر ویژگی های مایع منی و معاینه فیزیکی بیضه ها و سونوگرافی و ...) و تنها موردی که تولید نمی شود اسپرم است (بعد عمل هم نمونه یافت نشد) اکنون به نظر شما ادامه درمان منطقی است ؟؟؟ هیچ تکنولوژی و یا دارویی برای تحریک تولید اسپرم از بدن خود شخص وجود ندارد؟؟؟
  پیشاپیش تشکر از پاسخگویی
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب بايد به مركز ناباروري رويان مراجعه نماييد
 • تصویر کاربرمحسن سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من در سن ۱۸ سالگی فهمیدم دیگر بیضه در کیسه نمی آید و با خجالتی که داشتم پنهان کردم ولی با توجه به سن ۱۸ سالگی این موضوع را بلافاصله مطرح و بعد از آن آزمایش اسپرم گرفتم که صفر بود و بعد از آن هم عمل کردم و هر دو بیضه من بالا بود و دکتر گفت از شانس شما نزدیک به شکم نبود زیاد، آخه دقیقا بالای آلت بنده وجود داشته، میخواستم ببینم الان که ۶ سال گذشته و منم ۱۹۸ سالگی عمل کردم یعنی برای باروری مشکل دارم و یا به نظر شما احتمال دارد با این تفاسیر اسپرم من تغیر کرده باشه و دیگر صفر نباشد.
  میدانم باید آزمایش داد ولی این احتمال وجود دارد هنوز هم صفر باشد..
  با تشکر از راهنمایی شما بزرگوار.
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۸( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب ازمايش اسپرم را بفرستيد ببينم
 • تصویر کاربرDavood سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پارسال پنج روز که هفده ساله شده بودم عمل واریکوسل گرید ۳ انجام دادم و تا ۳ماه هیچ پیز سنگینی برنداشتم الانم مجردم
  الان ۷ماه از عملم گذشته
  با مشکل فشارخون روبرو شدم الان سه ماهه که قرص فشار خون متورال۵۰ میخورم و احساس میکنم یکمی بهبود پیدا کردم در ضمن من بعد از ۷ ماه عمل واریکوسل تصمیم گرفتم که ورزش کنم الان سه هفته که میرم باشگاه بدنساری و هیچ چیز سنگینی که نمیتونم بلند کنم تا حالا برنداشتم
  و الان سه هفته که دارم میرم ۲کیلو از وزنم کم شده
  ودراخر میخواستم بدونم که باشگاه بدنسازی بعد از ۷ماه گذشت از عمل مشکلی برام نداره؟؟ خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب با فشار بالا بدن سازي شديدا مضر است مشورت كنيد
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر کرمی . بنده 38 سال سن دارم 4 سال هست برای بچه دار شدن اقدام نمودیم . اولی نتیجه نگرفتیم . دکتر هم رفته ایم آزمایش هم انجام دادیم . مشکل بنده این است انزال زود رس و جهش اسپرم کم است کلی دارو مصرف کردم ویک سمت بیضه چپ سونوگرافی انجام دادم . گفته می شود واریکاسل وجود داره . دیگه نمی دونم دیگخ چکار کنم اطفا کمکم می کنید . ممنون می شم
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب بهتر است اي وي اف كنيد
 • تصویر کاربرشاهرخ سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام درآزمایش اسپرم من زده
  Total Motolity(pR+NP,%)
  35%
  میخوام بدونم این مقدار کمه؟ اگه کمه باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶( 4 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب نه خوب است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر