لاپاراسکوپی واریکوسل چگونه و چطور انجام میشود؟

درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی امروزه به عنوان یکی از راه های درمان این بیماری شمرده می شود. از لاپاراسکوپی می توان در درمان بیضه ی نزول نکرده در نوزادان نیز استفاده کرد. در این مقاله بیشتر درباره ی درمان این دو بیماری به وسیله ی این روش صحبت می شود.

درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی چیست؟

فرایند تشکیل و توسعه بیضه در درون شکم و نزدیک انتهای پایینی کلیه شروع می شود. بیضه قبل از تولد از طریق کانال اینگوئینال به پایین شکم و درون کیسه بیضه جا به جا می شود. کانال اینگوئینال درست بالای خطی قرار دارد که پا به شکم متصل می شود.

همراه با جا به جایی بیضه، جریان خون آن نیز جا به جا شده و مسیری پیچیده و طولانی را در بدن مرد طی می کند. در اثر اختلال در عملکرد مناسب دریچه های یک طرفه ای که به بازگشت خون به قلب کمک می کنند، این عروق متسع (بزرگ) می شوند. چنین رخدادی می تواند به این دلیل باشد که این عروق، ستونی بلند و ایستاده از مایع را در خود جای داده اند که تحت تاثیر جاذبه قرار می گیرد.

ابتلا به واریکوسل می تواند با ابتلا به واریس وریدی مقایسه شود که اغلب در پاها دیده می شود. واریکوسل می تواند دردی مبهم و خفیف ایجاد کرده و عملا سبب درجاتی از ناباروری شود. به نظر می رسد ایجاد این درجات ناباروری در اثر تغییرات دمایی ناشی از تخلیه غیر موثر خون است که بر تشکیل اسپرم تاثیر می گذارد.

 

نقش لاپاروسکوپی در این وضعیت به اندازه نقش آن در رفع دیگر مشکلات اورولوژیکی (مرتبط با مجاری ادراری) تعریف شده نیست. روش های جراحی باز و سنتی بسیاری وجود دارند که علاوه بر موثر بودن به خوبی توسط بیماران تحمل شده و جایگزینی مناسب برای لاپاراسکوپی هستند. اسکلروتراپی هدایت شده نیز می تواند گزینه ای مناسب باشد. بهترین گزینه درمانی برای بیمار باید توسط پزشک مورد بحث قرار گیرد.

لاپاراسکوپی به جراح این امکان را می دهد تا با وارد کردن یک دوربین از طریق برشی 1 سانتی متری در زیر ناف حفره شکمی را بررسی کند. عروق خونی که به بیضه ها آمده (شریان) و از آن خارج می شوند، می توانند دیده شده و با استفاده از ابزارهایی که از طریق دو برش 5 تا 10 میلی متری دیگر وارد بدن می شوند، تشریح شوند. پس از آن عروق بریده می شوند.

لاپاراسکوپی

نکات لازم پس از عمل

لاپاراسکوپی درد پس از عمل را از بین نمی برد؛ اما با این حال، هر گونه ناراحتی را می توان با استفاده از مسکن های تجویزی به آسانی کنترل کرد. مدت زمان بستری مورد انتظار، معمولا یک شب است. هر چند که، امکان دارد برخی افراد بتوانند در همان روز به خانه بازگردند. بخیه هایی که جهت بستن زخم ها استفاده شده اند جذب و تجزیه می شوند.

درمان بیضه نزول نکرده با لاپاراسکوپی

همراه با جا به جایی بیضه، جریان خون آن نیز جا به جا شده و مسیری پیچیده و طولانی را در بدن مرد طی می کند. در حدود 97 درصد از نوزادان پسر، بیضه ها به کیسه بیضه رسیده اند. در 2 سالگی این عدد به 99 درصد می رسد.

بیضه ای که به کیسه بیضه نمی رسد تحت عنوان ((بیضه پایین نیامده)) نامیده می شود. صرف نظر از پایین نیامدن، بیضه می تواند دارای توانایی تولید اسپرم و هورمون سالم باشد که این توانایی نیز در اوایل قابل نجات دادن است. ارکیدوپکسی یا جا به جایی جراحی بیضه به درون کیسه بیضه پس از سن 2 سالگی برای این مورد توصیه می شود.

پس از بلوغ، احتمال تولید اسپرم زنده توسط بیضه پایین نیامده کم می باشد. علاوه بر این، خطر ابتلا به سرطان در بیضه پایین نیامده بار ها بیشتر از بیضه معمولی است و به همین دلیل نیز برداشت این بیضه به روش جراحی پیشنهاد می شود. در صورتی که بیضه پایین نیامده در کشاله ران احساس شود، می توان جهت جای گذاری دوباره یا برداشت آن یک جراحی کوچک در ناحیه کشاله ران انجام داد.

در صورت احساس نشدن بیضه، بیضه تشکیل نشده یا هنوز در جایی درون شکم قرار دارد. ممکن است جهت ارزیابی و شناسایی بیضه، انجام یک اسکن تصویر برداری (ام آر آی یا سونوگرافی) پیشنهاد شود. اما با این حال، هیچ کدام به اندازه مشاهده به وسیله جراحی دقیق نیستند. لاپاراسکوپی به جراح این امکان را می دهد تا با وارد کردن یک دوربین از طریق برشی 1 سانتی متری در زیر ناف حفره شکمی را بررسی کند. در صورتی که بیضه تشکیل نشده باشد پس از آن نیاز به انجام هیچ فرایندی نیست. با این حال، در صورت دیده شدن بیضه، امکان دارد بیضه بریده شده و از طریق 2 برش 5 تا 10 میلی متری دیگر خارج شود.

درمان بیضه نزول نکرده

در صورتی که دیده شود عروقی خون رسان به یک بیضه عادی، حفره شکمی را به سمت کیسه بیضه ترک می کنند جهت یافتن بیضه، یک برش در ناحیه کشاله ران ایجاد می شود. در صورتی که فرد مایل به جایگذاری یک بیضه مصنوعی باشد ضرورت دارد به دلیل اهداف برنامه ریزی این تصمیم را قبل از عمل مورد بحث و گفتگو قرار دهد. همچنین، ممکن است جهت جایگذاری بیضه، این فرایند نیازمند ایجاد یک برش اضافه در ناحیه کشاله ران باشد.

نکات مورد نیاز پس از لاپاراسکوپی واریکوسل

لاپاراسکوپی، درد پس از عمل را از بین نمی برد؛ اما با این حال، هر گونه ناراحتی را می توان با استفاده از مسکن های تجویزی به آسانی کنترل کرد. مدت زمان بستری مورد انتظار معمولا یک شب می باشد. هر چند که، امکان دارد برخی افراد بتوانند در همان روز به خانه بازگردند. بخیه هایی که جهت بستن زخم ها استفاده شده اند جذب و تجزیه می شوند. دیگر موارد به نوع عمل جراحی بستگی دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

لاپاراسکوپی واریکوسل چگونه و چطور انجام میشود؟
3 (60%) 5 رای