روش درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی

درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی امروزه به عنوان یکی از راه های درمان این بیماری شمرده می شود. از لاپاراسکوپی می توان در درمان بیضه ی نزول نکرده در نوزادان نیز استفاده کرد. در این مقاله بیشتر درباره ی درمان این دو بیماری به وسیله ی این روش صحبت می شود.

درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی چیست؟

فرایند تشکیل و توسعه بیضه در درون شکم و نزدیک انتهای پایینی کلیه شروع می شود. بیضه قبل از تولد از طریق کانال اینگوئینال به پایین شکم و درون کیسه بیضه جا به جا می شود. کانال اینگوئینال درست بالای خطی قرار دارد که پا به شکم متصل می شود.

همراه با جا به جایی بیضه، جریان خون آن نیز جا به جا شده و مسیری پیچیده و طولانی را در بدن مرد طی می کند. در اثر اختلال در عملکرد مناسب دریچه های یک طرفه ای که به بازگشت خون به قلب کمک می کنند، این عروق متسع (بزرگ) می شوند. چنین رخدادی می تواند به این دلیل باشد که این عروق، ستونی بلند و ایستاده از مایع را در خود جای داده اند که تحت تاثیر جاذبه قرار می گیرد.

ابتلا به واریکوسل می تواند با ابتلا به واریس وریدی مقایسه شود که اغلب در پاها دیده می شود. واریکوسل می تواند دردی مبهم و خفیف ایجاد کرده و عملا سبب درجاتی از ناباروری شود. به نظر می رسد ایجاد این درجات ناباروری در اثر تغییرات دمایی ناشی از تخلیه غیر موثر خون است که بر تشکیل اسپرم تاثیر می گذارد.

نقش لاپاروسکوپی در این وضعیت به اندازه نقش آن در رفع دیگر مشکلات اورولوژیکی (مرتبط با مجاری ادراری) تعریف شده نیست. روش های جراحی باز و سنتی بسیاری وجود دارند که علاوه بر موثر بودن به خوبی توسط بیماران تحمل شده و جایگزینی مناسب برای لاپاراسکوپی هستند. اسکلروتراپی هدایت شده نیز می تواند گزینه ای مناسب باشد. بهترین گزینه درمانی برای بیمار باید توسط پزشک مورد بحث قرار گیرد.

لاپاراسکوپی به جراح این امکان را می دهد تا با وارد کردن یک دوربین از طریق برشی ۱ سانتی متری در زیر ناف حفره شکمی را بررسی کند. عروق خونی که به بیضه ها آمده (شریان) و از آن خارج می شوند، می توانند دیده شده و با استفاده از ابزارهایی که از طریق دو برش ۵ تا ۱۰ میلی متری دیگر وارد بدن می شوند، تشریح شوند. پس از آن عروق بریده می شوند.

لاپاراسکوپی

نکات لازم پس از عمل

لاپاراسکوپی درد پس از عمل را از بین نمی برد؛ اما با این حال، هر گونه ناراحتی را می توان با استفاده از مسکن های تجویزی به آسانی کنترل کرد. مدت زمان بستری مورد انتظار، معمولا یک شب است. هر چند که، امکان دارد برخی افراد بتوانند در همان روز به خانه بازگردند. بخیه هایی که جهت بستن زخم ها استفاده شده اند جذب و تجزیه می شوند.

درمان بیضه نزول نکرده با لاپاراسکوپی

همراه با جا به جایی بیضه، جریان خون آن نیز جا به جا شده و مسیری پیچیده و طولانی را در بدن مرد طی می کند. در حدود ۹۷ درصد از نوزادان پسر، بیضه ها به کیسه بیضه رسیده اند. در ۲ سالگی این عدد به ۹۹ درصد می رسد.

بیضه ای که به کیسه بیضه نمی رسد تحت عنوان ((بیضه پایین نیامده)) نامیده می شود. صرف نظر از پایین نیامدن، بیضه می تواند دارای توانایی تولید اسپرم و هورمون سالم باشد که این توانایی نیز در اوایل قابل نجات دادن است. ارکیدوپکسی یا جا به جایی جراحی بیضه به درون کیسه بیضه پس از سن ۲ سالگی برای این مورد توصیه می شود.

پس از بلوغ، احتمال تولید اسپرم زنده توسط بیضه پایین نیامده کم می باشد. علاوه بر این، خطر ابتلا به سرطان در بیضه پایین نیامده بار ها بیشتر از بیضه معمولی است و به همین دلیل نیز برداشت این بیضه به روش جراحی پیشنهاد می شود. در صورتی که بیضه پایین نیامده در کشاله ران احساس شود، می توان جهت جای گذاری دوباره یا برداشت آن یک جراحی کوچک در ناحیه کشاله ران انجام داد.

در صورت احساس نشدن بیضه، بیضه تشکیل نشده یا هنوز در جایی درون شکم قرار دارد. ممکن است جهت ارزیابی و شناسایی بیضه، انجام یک اسکن تصویر برداری (ام آر آی یا سونوگرافی) پیشنهاد شود. اما با این حال، هیچ کدام به اندازه مشاهده به وسیله جراحی دقیق نیستند. لاپاراسکوپی به جراح این امکان را می دهد تا با وارد کردن یک دوربین از طریق برشی ۱ سانتی متری در زیر ناف حفره شکمی را بررسی کند. در صورتی که بیضه تشکیل نشده باشد پس از آن نیاز به انجام هیچ فرایندی نیست. با این حال، در صورت دیده شدن بیضه، امکان دارد بیضه بریده شده و از طریق ۲ برش ۵ تا ۱۰ میلی متری دیگر خارج شود.

درمان بیضه نزول نکرده

در صورتی که دیده شود عروقی خون رسان به یک بیضه عادی، حفره شکمی را به سمت کیسه بیضه ترک می کنند جهت یافتن بیضه، یک برش در ناحیه کشاله ران ایجاد می شود. در صورتی که فرد مایل به جایگذاری یک بیضه مصنوعی باشد ضرورت دارد به دلیل اهداف برنامه ریزی این تصمیم را قبل از عمل مورد بحث و گفتگو قرار دهد. همچنین، ممکن است جهت جایگذاری بیضه، این فرایند نیازمند ایجاد یک برش اضافه در ناحیه کشاله ران باشد.

نکات مورد نیاز پس از لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی، درد پس از عمل را از بین نمی برد؛ اما با این حال، هر گونه ناراحتی را می توان با استفاده از مسکن های تجویزی به آسانی کنترل کرد. مدت زمان بستری مورد انتظار معمولا یک شب می باشد. هر چند که، امکان دارد برخی افراد بتوانند در همان روز به خانه بازگردند. بخیه هایی که جهت بستن زخم ها استفاده شده اند جذب و تجزیه می شوند. دیگر موارد به نوع عمل جراحی بستگی دارند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

روش درمان واریکوسل با لاپاراسکوپی
۱ (۲۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلیرضا چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عذر خواهی میکنم 43 سال سن دارم. الان 2هفته هست که موقع انزال منی بنده ابتدا رنگ طبیعی داره ولی چند قطره آخر قهوه ای رنگ میشه و این موضوع باعث نگرانی من شده .البته لازم به ذکر اینکه چند ماهی هست میل جنسی بنده کم شده و اینکه حجم منی در مقایسه با یک سال قبل تقریبا نصف شده لطفا راهنمایی کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   ازمايش بدهيد از نظر من مهم نيست
  2. تصویر کاربرعلیرضادوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   با سپاس از شما
  3. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   ممنون
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرمجتبی چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خواستم ببینم دکتر بیوپسی از بیضه جهت وجود داشتن اسپرم را انجام‌ میدهند
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیچهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   بله در خدمتم۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
 • تصویر کاربربهيه یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همسرم ١٨ سال پيش عمل واريكوسل انجام داده بعد از عمل بارداري داشتم در حال حاضر براي فرزند دوم هنوز باردار نشدم امكان داره نياز به عمل مجدد داشته باشه يا يكبار عمل براي درمان كافي است؟!
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   اگر واریکوسل دارید باید عمل کنید۰۲۱۷۱۰۶۲۳۰۰
 • تصویر کاربرپدرام یکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ازمايش اسپرم من همه موارد نرمال فقط پراگرسيو زيرحدنرمالش كه٣٢ درصدهست ١٧بود من مجرد ٢٧ساله ايا احتمال ايجادمشكل تواينده هست؟متشكرازپاسختون
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۹ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   پس ار ازدواج واقدام به باروری مشخص میشود
 • تصویر کاربرسارا پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم ۳۵ساله قصد بارداری برای نوبت سوم رودارم دکتر برای جلو انداختن پریودم قرص پروژسترون تجویز کرد وماه بعد هم چند عدد کلومفین تجویز کرد ولی برای آزاد شدن تخمک آمپول hcgنداد آیا بدون آمپول امکان آزاد شدن تخمک میباشد درضمن عدد Lh3.1Fsh6.8استرادیول ۴۰.۸پرولاکتینم۶.۶ Amh0.07میباشد
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیپنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام وپوزش از تاخير جواب بله ولي باز از دكتر خودتان مشورت بگيريد
 • تصویر کاربراحسان سه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من سه چهار سال پیش برای درمان ناباروری به ابن سینا مراجعه کردم که بعد از نمونه برداری از بافت بیضه بهم گفتن به علت نبود سلول تولید کننده اسپرم امکان بچه دار شدن ندارم،و این امر به خاطر شیمی درمانی دوران کودکی افتاده،
  میخواستم بپرسم از محضرتون که آیا روش درمانی جدیدی مثل تولید اسپرم از پوست یا ... الان قابل پیگیری هست ؟ و در غیر اینصورت به نظرتون چقدر باید صبر کنم؟...
  ممنون میشم اگه پاسخ بفرمائید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیسه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶( 9 ماه پیش)
   فعلا راهی ندارد وراهنمای شم باید مرکز ناباروری باشد
 • تصویر کاربرمهدی دوشنبه ۱۴ اسفند ۹۶( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  میخواستم نظرتون رو راجب آزمایش اسپرمم بدونم
  ممنون میشم پاسخ بدین و اینکه نیاز به درمان و یا دارویی دارم یا خیر؟
  volume : 3
  viscosity : normal
  PH : 7.5
  color : milkish
  Total sperm count : 70
  progressive : 50
  moderatly active : 30
  weakly motile : 30
  alive : 65
  dead : 35
  WBS : 1- 3
  normal morphology : 65
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیدوشنبه ۱۴ اسفند ۹۶( 9 ماه پیش)
   اماده باروري ميباشد وقابل قبول است
 • تصویر کاربراحد یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من چند وقتیه درد بیضه دارم اونم بعد ادرار حتی شکمم درد میکنه کف پاهام یجوری میش.بنظرتون چیکار کنم؟چه مشکلی دارم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 9 ماه پیش)
   ازمایش ادرار وسونو کنید
 • تصویر کاربرسعید یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت استاد بزرگوار
  آقای دکتر من تا ۷ سال پیش ورزش پاورلیفتیگ میکردم و طی این هفت سال هیچ ورزشی نداشتم تا اینکه چند ماه پیش دوباره شروع کردم البته آمادگی جسمانی که شامل بارفیکس و دراز نشست و عضلات شکم بعد از ۳ هفته تمرین که فشار زیادی به من وارد میشد به علت تحلیل و ضعف شدید عضلات یکباره متوجه تورم بیضه سمت چپ تا زیر نوک آلت از همان سمت شدم بیحسی شدیدی هم توی ناحیه تورم یافته احساس میکردم البته هیچ گونه دردی نداشتم وپس از ۲ روز و قطع تمرین کاملا از بین رفت
  پس از مراجعه به پزشک متخصص و انجام سونوگرافی ، گرید ۲ واریکوسل تشخیص دادند و گفتنتد نیازی به درمان نیست چون درد خفیف سمت چپ دارم گاباپنتین ۱۰۰ شبی یک عدد تجویز شد که درحال استفاده هستم البته این درد خفیف از قبل هم داش
  البته چون ساکن شیراز هستم نتوانستم حضوری خدمتتان برسم که اگر نیاز باشه حتما میام
  با توجه به اینکه این دارو فقط برای تسکین درد هست مشکل من برطرف میشود?!
  من به دنبال درمان قطعی هستم اگر لطف کنید راهنمایی کنید?
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمییکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 10 ماه پیش)
   اين دود به هلت واريكوسل نيست ودرمانش ادامه ورزش وبيخبالي است
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۹ دی ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . نامبرده زود انزالی دارم . لطفآ راهنمایی لازم را بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسین کرمیشنبه ۹ دی ۹۶( 11 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر