راه های درمان واریکوسل (طبیعی و جراحی) و توصیه های مهم آن

واریکوسیل به بزرگ شدن رگ های کیسه بیضه گفته می‌ شود. حدود 15 درصد از جمعیت مردان به این بیماری مبتلا هستند. در ادامه راه های درمان واریکوسل (جراحی و طبیعی)آورده شده است.

40 درصد از مردانی که مشکل ناباروری دارند مبتلا به واریکوسیل هستند. حدود 50 درصد از مشکلات نازایی در مردان، ناشی از واریکوسیل گزارش شده است؛ در این مقاله راه های درمان واریکوسل آورده شده است.

فرایند اسپرم سازی در دمایی پایین تر از دمای بدن انجام می‌ شود و یکی از دلایل اصلی جدا بودن بیضه ها از بدن نیز ناشی از همین امر است. شبکه ای از رگ‌ های خونی پیچ در پیچ در بیضه، اکسیژن را به بیضه رسانده و دمای بیضه را متعادل می سازند. واریکوسیل با مسدود کردن جریان خون در رگ‌ های بیضه مانع گردش خون و در نتیجه بالا رفتن دمای بیضه می‌ شود. افزایش دمای بیضه نیز باعث از بین رفتن اسپرم و در نهایت نازایی می‌ شود.

این وضعیت معمولاً با کوچک شدن بیضه و بزرگ شدن کیسه بیضه همراه است. یکی از علائم واریکوسیل درد مداوم بیضه ها است. این بیماری در برخی موارد هیچ گونه علائم خاصی ندارد و فقط از طریق آزمایش اسپرم و بررسی فیزیکی قابل تشخیص است.

بر اساس بررسی های صورت گرفته واریکوسیل در بیشتر موارد در کیسه بیضه سمت چپ اتفاق می افتد و این موضوع هیچ دلیل خاصی ندارد. واریکوسیل همچنین در افراد لاغر و بلند قد بیشتر دیده می‌ شود. در این مقاله انواع راه های درمان واریکوسل آورده شده است.

انواع روش های جراحی واریکوسل

  • عمل جراحی رایج
  • جراحى‌ ميكروسكوپى
  • عمل ‌ لاپاراسكوپی
  • بالون رادیولوژی

جراحی واریکوسل

عمل جراحی به طور کلی روش ساده و یکی از راه های درمان واریکوسل است و به همین دلیل بسیاری از پزشکان در مورد مردان مبتلا به واریکوسیل که مشکل نازایی دارند، عمل جراحی را انتخاب می کنند اما تأثیر عمل جراحی در افزایش تعداد اسپرم ها، تنها در مورد 30 درصد از افراد قابل مشاهده بوده است؛ به عبارت دیگر 70 درصد از کسانی که عمل جراحی انجام داده اند، هیچ گونه تغییری در آن‌ ها دیده نشده است.

بستن رگ‌ های آسیب دیده از طریق عمل جراحی باعث هدایت دوباره جریان خون به رگ‌ های سالم می‌ شود. این امر همچنین می ‌تواند سبب افزایش سلامتی و تعداد اسپرم و البته در برخی موارد موجب درمان ناباروری می ‌گردد. از جمله عوارض ناشی از عمل جراحی جمع مایع در اطراف بیضه ها، بروز مجدد واریکوسیل و آسیب به رگ‌ های بیضه است.

پزشک نمی تواند پیش بینی کند که آیا پس از عمل جراحی حتما تعداد اسپرم بهبود می یابد یا خیر و این موضوع تنها پس از عمل جراحی مشخص می‌ شود. لقاح موفق فقط وابسته به تعداد اسپرم نیست و عوامل بسیاری در آن دخیل هستند. تنها 15 درصد از مردانی که عمل جراحی واریکوسیل انجام داده اند، شانس پدر شدن را داشته اند.

راه های درمان طبیعی واریکوسل چیست؟

بهترین، ارزان ترین و مطمئن ترین راه درمان واریکوسیل رژیم غذایی سالم، سبک زندگی متعادل و استفاده از مکمل های غذایی است. هدف از این کار افزایش گردش خون، تقویت دیواره رگ‌ ها و پاک‌ سازی سیستم تناسلی است.

گزینه های درمانی طبیعی می‌ توانند به عنوان مکمل روش های پزشکی به کار روند و نباید فقط به آن‌ ها اکتفا شود. در این جا هدف پشتیبانی از سلامت بافت های دیواره عروق، افزایش گردش خون در بیضه ها، افزایش سلامت سلولی به منظور محافظت از اسپرم و بافت های تولید مثلی در برابر آسیب رادیکال های آزاد و سموم به کمک برخی مواد غذایی و گیاهی است. برای رسیدن به این هدف نکان زیر را رعایت کنید.

1- از غذاهای ارگانیک غافل نشوید. یکی از راه های درمان واریکوسل استفاده از این مواد است. غذاهای ارگانیک نقش كاتاليزور برای آنتی اکسیدان هایی که از سلول در برابر رادیکال های آزاد محافظت می‌ کنند، دارند. فراموش نکنید که اسپرم نیز سلول است.

2- داشتن رژیم غذایی سالم به همراه میوه و سبزیجات تازه و همچنین مصرف مواد غذایی که دارای اسید های چرب مفید هستند مانند گردو بسیار مؤثر است.

3- ویتامین ث موجود در رژیم غذایی باعث تقویت دیواره عروق خونی و مانع از رسوب در داخل رگ‌ ها می‌ شود. رسوبات موجود در رگ‌ ها متشکل از کلسترول و چربی هستند که به دیواره عروق می چسبند و باعث مسدود شدن رگ‌ ها می ‌شوند.

استفاده از انواع توت و فلفل سرشار از آنتی اکسیدان هستند که سعی کنید آن ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

4- در روز 8 لیوان آب بنوشید و از مصرف تنقلات، چربی های ترانس، کافئین و نوشیدنی های الکلی نیز پرهیز نمایید و پروتئین های گیاهی را جایگزین محصولات دامی کنید.

درمان طبیعی واریکوسل

5- از قرار گرفتن در محیط های سمی به شدت خودداری فرمایید. این کار مانع از سمی شدن اسپرم می ‌شود.

6- استفاده از لباس زیر مناسب که به اندازه کافی گشاد باشد، باعث ایجاد دمای مناسب برای بیضه ها می ‌شود. در صورت بروز هرگونه ناراحتی در هنگام استفاده از لباس زیر های نخی، از پوشیدن آن اجتناب کنید.

7- آنتی اکسیدان ها اسپرم و DNA موجود در آن را در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می‌ کنند. لذا مصرف انواع توت، فلفل و سبزیجات که منبع غنی آنتی اکسیدان هستند بسیار مفید است.

8- روغن جگر ماهی کاد، سرشار از امگا 3 های مهم است. یکی از اسید های چرب موجود در جگر ماهی کاد DHA است که تأثیر به سزایی بر رشد و سلامت اسپرم دارد. زمانی که اسید های چرب ضروری به اندازه کافی وجود نداشته باشند، کلسترول به جای آن‌ ها در غشای اسپرم جایگزین می ‌شود و مانع از رشد اسپرم می ‌گردد.

9- اِل کارنیتین یکی از اسيدهای آمينه است که باعث انتقال امگا می ‌شود. بر اساس نتایج مطالعات انجام شده در این زمینه، اِل کارنیتین موجب نرمالیزه کردن جنبندگی اسپرم در مردانی که دارای تعداد اسپرم اندک هستند می ‌شود. این اسید آمینه همچنین اسپرم را در متابولیز چربی ها و قند برای تأمین انرژی لازم کمک می ‌کند.

10- اِل آرژنين‌ یکی دیگر از اسید های آمینه ای است که موجب افزایش گردش خون طبیعی در آن دام های تولید مثل می ‌شود. این اسید آمینه خون دارای اکسیژن را به اسپرم می ‌رساند.

11- سلنيوم‌ از مواد معدنی است که برای شکل خاص اسپرم مورد نیاز است.

12- نارون کوهی که در بسیاری از داروخانه ها موجود است باید به صورت روزانه بر روی محل آسیب دیده مالیده شود.

13- مصرف روزانه دم‌نوش گل همیشه بهار باعث افزایش قدرت باروری و همچنین سلامت اسپرم در آقایان می ‌شود.

آیا یوگا برای درمان واریکوسل توصیه می شود؟

شاید برای شما کمی عجیب به نظر برسد اما ورزش یوگا به عنوان یکی از راه های درمان واریکوسل تأثیر به سزایی در درمان واریکوسیل دارد. برخی از حرکات یوگا باعث افزایش جریان خون در بیضه ها و متعادل شدن دمای بیضه ها می‌ شود. از مزایای یوگا می‌ توان کاهش درد، افزایش قدرت باروری و درمان واریکوسیل را می‌ توان نام برد.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری  در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

راه های درمان واریکوسل (طبیعی و جراحی) و توصیه های مهم آن
3.5 (70%) 4 رای