علل ناباروری زنان

عوامل زیادی می توانند باعث ناباروری زنان شوند و علائم هر کدام می تواند با یکدیگر متفاوت باشد.در این مقاله به بررسی علل ناباروری زنان خواهیم پرداخت و سپس روش های درمان را به شما خواهیم گفت.

امروزه زوج های زیادی به علت ناباروری به کلینیک های نازایی و پزشکان متخصص این امر مراجعه می کنند. البته مشکل ناباروری می تواند از یکی از زوجین یا هر دوی آنان باشد.اما ما در این مقاله به طور ویژه به علل ناباروری زنان می پردازیم. امیدواریم که این نوشتار باعث افزایش آگاهی شما و در آخر رفع مشکل شما شود.

مطلب مرتبط: علل ناباروری مردان

علل ناباروری زنان

می توان علل ناباروری زنان را در ۵ دلیل عمده گنجاند که شامل:

۱- آسیب به لوله های فالوپ 

آسیب به لوله فالوپ

لوله های فالوپ تخمک ها را از تخمدان ها که مسئول تولید تخمک ها هستند، گرفته و به رحم، که محل رشد جنین است ، حمل می کنند. عفونت های ناحیه ی لگن، آندومتریوز و جراحی لگن می توانند به لوله های فالوپ آسیب رسانده و در نتیجه مانع از وصول اسپرم ها به تخمک شود.

۲- مشکلات هورمونی 

 چنانچه تغییرات هورمونی فیزیولوژیک (طبیعی) بدن اتفاق نیفتند،تخمک ها از تخمدان ها آزاد نشده و همچنین افزایش ضخامت لبه های رحم صورت نمی گیرد ؛ در نتیجه حاملگی رخ نخواهد داد.

۳- مشکلات مربوط به گردن رحم 

یکی از علل ناباروری زنان مشکلات مربوط به گردن رحم می باشد که باث ایجاد شرایطی می شوند که  مانع از عبور اسپرم از کانال گردن رحم می شوند.

۴- مشکلات مربوط به رحم 

چنانچه رحم شما دارای پولیپ ها و فیبروئید ها(بافت های فیبروزه  که عملکرد مناسب ندارند)  باشد با بارداری تداخل خواهد داشت. هنگامی که تعداد زیادی از سلول ها در اندومتر رحم (لایه ی داخلی رحم) رشد کنند می توانند منجر به تشکیل پولیپ ها و فیبروئید ها گردند. سایر ناهنجاری های رحم نیز می توانند باعث نازایی شوند.

۵- علل ناشناخته ناباروری زنان 

در حدود ۲۰٪ از زوج هایی که مشکلات نازایی دارند، علت دقیق  هنوز مشخص نیست.

تست های ناباروری زنان 

 • آزمایش خون و بیوبسی

آزمایش ناباروری

ممکن است پزشک چندین آزمایش از جمله آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون ها و بیوپسی اندومتر برای بررسی ضخامت اندومتر رحم را درخواست کند.

 • هیستروسالپینگوگرافی (HSG) 

این روش شامل سونوگرافی  یا اشعه ایکس از اندام های تولید مثلی است. پزشک با تزریق رنگ یا محلول نمک یا هوا به داخل گردن رحم، متوجه هرگونه انسداد احتمالی در لوله های فالوپ خواهد شد.

 • لاپاراسکوپی 

پزشک یک لاپاراسکوپ – یک لوله به همراه یک دوربین کوچک – را از طریق یک برش کوچک در نزدیکی شکم ، وارد می کند. با این کار او می تواند قسمت های  خارجی رحم، تخمدانها و لوله های فالوپ را مشاهده و وجود هرگونه رشد غیر طبیعی را بررسی کند. همچنین می تواند انسداد های لوله های فالوپ را نیز رویت کند.

در ویدئو زیر علل شایع ناباروری در زنان را از زبان دکتر کرمی خواهیم شنید.

 

درمان ناباروری زنان

 • لاپاراسکوپی 

چنانچه بیماری های لوله ای یا لگنی تشخیص داده شود، یکی از گزینه های درمانی ، جراحی بازسازی اندام های تولید مثلی است. پزشک  با قرار دادن یک لاپاراسکوپ از طریق یک برش در نزدیکی شکم می تواند اقدامات زیر را انجام دهد : بافت اسکار(جوشگاه) را خارج کند، اندومتریوز را درمان کند، لوله های مسدود شده را باز کند و کیست های تخمدان، که حاوی کیسه های پر از مایع هستند را از بین ببرد.

 • هیستروسکوپی 

در این روش، پزشک  هیستروسکوپ را از طریق گردن رحم در رحم قرار می دهد. از این روش برای از بین بردن پولیپ ها و  فیبروئید ها، از بین بردن بافت اسکار(جوشگاه) و باز کردن انسدادها استفاده می شود.

 • درمان دارویی ناباروری زنان

درمان دارویی ناباروری

چنانچه در تخمک گذاری دچار مشکل هستید، تجویز داروهایی مانند کلومیفن سیترات (کلومید، سروفن)، گنادوتروپین ها (مانند گنال-F، فولیستیم، هومگون و پرگنیل) یا لتروزول  می توانند کمک کننده باشند.

وقتی که داروهای کلومید یا سروفن اثر نمی کنند، گنادوتروپین ها می توانند تخمک گذاری را مورد هدف قرار دهند . همچنین این داروها می توانند با افزایش تعداد تخمک های آزاد شده از تخمدان ها به باردار شدن کمک کنند. به طور معمول، فقط یک تخمک در هر ماه از تخمدان آزاد می شود.همچنین پزشک گنادوتروپین را در صورت داشتن ناباروری با علل ناشناخته  یا موثر نبودن سایر روش های درمانی نیز تجویز می کند.متفورمین (گلوکوفاژ)  داروی دیگری است که  در صورت وجود مقاومت به انسولین یا PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک) برای طبیعی شدن روند تخمک گذاری می توان از آن استفاده نمود.

 • تلقیح داخل رحمی 

 در این روش ، پس از شست و شوی مایع منی با یک روش ویژه ، پزشک آن را در زمان تخمک گذاری داخل رحم قرار می دهد. همچنین می توان با استفاده از درمان دارویی تخمک گذاری را صورت داد و سپس از روش تلقیح داخل رحمی استفاده نمود.

 • لقاح درجا (IVF) 

در این روش، پزشک یک تخمک بارور شده را در رحم قرار می دهد. با مصرف  گنادوتروپین ها چندین عدد تخمک از تخمدان ها آزاد می شوند . هنگامی که این تخمک ها بالغ شدند، پزشک آنها را با استفاده از دستگاهی به نام پروب سونوگرافی واژینال جمع آوری می کند.

سپس اسپرم جمع آوری، شسته و به تخمک های موجود در ظرف آزمایشگاهی اضافه می شود. پس از گذشت چند روز، رویان ها یا تخمک های بارور شده را با دستگاه کاتتر تلقیح داخل رحمی در داخل رحم قرار می دهند.

با اتفاق نظر شما و شریک زندگی تان می توان جنین های دیگر را منجمد و ذخیره کرد تا بعداً از آن ها استفاده شود.

مطلب مرتبط: آی وی اف چیست؟

 • ICSI (تزریق  داخل سیتوپلاسمی اسپرم) 

درمان نازایی زنان

پزشک اسپرم را مستقیماً به داخل تخمک تزریق کرده و سپس آن را در رحم قرار می دهد.

 • GIFT و ZIFT

GIFT(انتقال گامت یا سلول جنسی ماده به درون لوله های فالوپ) و ZIFT(انتقال زیگوت یا سلول تخم به درون لوله های فالوپ) همانند روش IVF،  شامل بازیابی تخمک، ترکیب آن با اسپرم در آزمایشگاه و سپس انتقال آن به بدن  است.

در ZIFT، پزشک  تخمک های بارور شده – که در این مرحله زیگوت نام دارند  – را درون لوله های فالوپ در عرض ۲۴ ساعت قرار می دهد. در روش GIFT، اسپرم و تخمک قبل از اینکه پزشک آنها را وارد رحم کند ، ترکیب می شوند.

 • اهداء تخمک

این روش  هنگامی می تواند به شما کمک کند که تخمدان هایی دارید که درست کار نمی کنند اما رحم طبیعی است. این روش شامل برداشت تخمک ها از تخمدان های فرد اهدا کننده است که از داروهای ناباروری زنان استفاده کرده است. پس از لقاح درجا، پزشک  تخمک های بارورشده را به رحم منتقل می کند.

دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.    

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
ناباروری

سلام خشته نباشیددکتر، با توجه به اینکه روز عمل آی یو آی متوجه شدیم نرمال مورفولوژی همسرم 17 درصد هست و اینکه تعداد340 میلیون اسپرم داشتن که 80 درصد دارای سرعت خوب بودن، همسرم مشکل اسپرمی داره؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
واریکوسل

با سلام چرا با وجود انجام عمل واریکوسل تحرک به میزان 40 درصد افزایش یافته ولی تعداد رشد چندانی نداشته است .؟واینکه مدت زمان بهبودی بعد از عمل چند ماه است .؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
ناباوری

همسرم رفته دکتردکتربهش گفته اسپرمت نابالغ وتمایزنیافته است هیچوقت بچه دارنمیشیدچیکارکنیم لطفاراهنمایی کنین مشاهده پاسخ دکتر
4
دارو

با سلام خدمت اقای دکتر ...میخاستم چند تا دارو جهت افزایش تعداد اسپرم بهم معرفی نمایید.و تا چه حد میتواند موثر باشد .با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
5
اسپرم

باسلام خدمت آقای دکتر. من بخاطر کاشت مو از قرص فیناید ۱ استفاده میکنم آیا برای باروری مشکلی ایجاد میکنه؟ برای اقدام به بارداری خانمم از چه زمانی باید مصرفشو قطع کن؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
درد و کاهش میل جنسی

سلام.راستش من ۲سال پیش به طور افراطی برای کاهش وزن ورزش میکردم.بعد از کاهش وزن احساس ضعف شدیدی در بدن میکردم و حس میکردم داره کم کم میل جنسیم از بین میره‌.الان بعد از ۲ سال میل چندانی به رابطه زناشویی‌ندارم و اصلا تحریک نمیشم.البته در هنگام نعوظ قسمت زیر کیسه بیضه هام انگار چیزی گیر کرده یا مثلا رگی چیزی پاره شده.در ضمن هنگام انزال هم همون قسمت درد میگیره.خواستم ببینم این درد با کمبود میل جنسیم ارتباط داره؟ مشاهده پاسخ دکتر
7
لکه بینی در یازدهمین روزiui

سلام من هفتم دی ماه iuiداشتم امروز خیلی کم لکه قهوه ای رنگ دارم خواستم ببینم دلیلش چیه? و آیا بی بی چک احتمال داره باردار شدن رو الان نشون بده مشاهده پاسخ دکتر
8
ناباروری

با سلام در ادامه سوال قبلی .اقای دکتر ایا با مصرف دارو امیدی به بهبود شرایط نیست یا انجام ای یو ای .فقط باید ای وی اف کنیم .؟شانس موفقیت در ای وی اف چه قدره ایا خطرناک نیست ؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
کم تحرکی اسپرم

با عرض سلام و خسته نباشید . حدود یک سال است که اقدام به بچه داری کرده ام . و در این مدت قرص های زیادی مصرف کرده ام . و تعداد اسپرم هام زیاد است ولی حرکت کند دارند و تخمدان را بارور نمی کنند . دکترم به من گفت باید عمل جراحی کنی و شکافی در بغل بیضه ات ایجاد شود . می خواستم بدانم ایا اون عمل بهتر از یا عمل iui . لطفا کمکم کنید . خیلی نگرانم . مرسی مشاهده پاسخ دکتر
10
نازایی

با سلام خدمت آقای دکتر
همسرم 15 سالگی عمل واریکوسل کرده الان 32 سال داره منم 31 سال دارم 5 ساله ازدواج کردیم بعد از ازدواج فهمیدم اندرومتریوز دارم لاپراسکوپی کردم الان 4 ساله که باردار نشدم دکترا میگن تخمک اهدایی بگیر. نظر شما را میخواستم بدونم من وهمسرم چکارکنیم برای حامله شدن من ایا راهی بجز اهدایی هست.اگه متخصص ناباروری پیشنهاد کنید ممنون میشم.موفق باشید.
مشاهده پاسخ دکتر