درمان کم بودن تعداد اسپرم

یکی از فاکتور هایی که بر روی باروری مردان تاثیر گذار است تعداد اسپرم است. کمبود اسپرم می‌تواند به خاطر مشکلات سلامت و علل پزشکی باشد. 

تولید اسپرم فرآیندی پیچیده است و نیازمند عملکرد نرمال بیضه‌ها و همچنین غدد هیپوفیز و هیپوتالاموس است. این غدد از حیث آنکه با تولید هورمون باعث تولید اسپرم می‌شوند مهم هستند. پس از تولید اسپرم درون بیضه‌ها، این مایع از طریق لوله‌هایی منتقل‌شده و با آب منی ترکیب و سپس از مخرج خارج می‌گردد. اختلال در هر قسمت بر روند تولید اسپرم تأثیرگذار است.

علاوه براین ممکن است در شکل، حرکت و عملکرد اسپرم نیز مشکلاتی وجود داشته باشد. چنانچه تاکنون در مورد مشکل کمبود اسپرم هیچ‌گونه دلیل خاصی مشخص نشده است.

مطلب مرتبط: درمان کندی حرکت اسپرم چیست؟

عوامل پزشکی تعداد کم اسپرم

کمبود تعداد اسپرم می‌تواند به خاطر مشکلات سلامت و علل پزشکی باشد. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • واريكوسل: ورم رگ‌های بیضه است و یکی از رایج‌ترین عوامل نازایی مردان است. اگرچه علت این مهم هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست اما انتظار می‌رود دما بیش‌ازحد بیضه‌ها یکی از علل اصلی آن باشد. واریکوسل باعث کاهش کیفیت اسپرم می‌شود.
 • عفونت: برخی عفونت‌ها باعث تداخل در تولید و سلامت اسپرم می‌شوند و همچنین می‌توانند موجب زخم و مسدود شدن مسیر اسپرم نیز شوند. عفونت باعث التهاب اپيديديم‌، بیضه‌ها و بیماری‌های عفونی مقاربتی از قبیل ایدز و سوزاک نیز می‌گردد. اگرچه عفونت‌ها باعث اختلالات دائمی بیضه شود اما اسپرم ممکن از این گزند در امان بماند.

عفونت+ناباروری

 • اختلال در انزال: انزال معکوس زمانی اتفاق می‌افتد که مایع منی بجای خروج از مخرج وارد مثانه شود. دیابت، آسیب‌های نخاعی، عمل جراحی مثانه، پروستات و آلت تناسلی می‌تواند باعث عدم انزال یا انزال معکوس شود.
 • برخی داروهای خاص مانند داروهای فشارخون نیز ممکن است موجب انزال معکوس گردد. در برخی موارد مشکل انزال معکوس قابل‌درمان است درحالی‌که در مواردی ممکن است بهبود نیابد. در بسیاری از موارد غیرقابل‌درمان اسپرم همچنان تولید می‌شود.
 • پادتن‌ها: اسپرم ممکن است به‌صورت اشتباهی توسط سیستم ایمنی بدن به‌عنوان یک سلول خارجی شناخته شود. در این صورت سیستم ایمنی بدن از طریق پادتن‌ها در برابر آن واکنش نشان می‌دهد.
 • تومور: غدد و سرطان می‌توانند به‌طور مستقیم بر اندام‌های تناسلی تأثیرگذارند. هورمون از غدد ترشح‌شده و بر فعالیت اندام‌ها تأثیر می‌گذارد مانند غده هیپوفیز که درروند تولید اسپرم نقش دارد. شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و عمل جراحی به‌منظور درمان تومور موجب نازایی در مردان می‌شوند.
 • عدم خروج بیضه: عدم خروج بیضه از شکم به داخل کیسه بیضه در زمان جنین باعث نازایی مردان در بزرگ‌سالی می‌شود.
 • عدم توازن هورمونی: اختلال در تولید و میزان هورمون‌های هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه‌ها درروند تولید اسپرم بسیار مؤثر است و عدم توازن در میزان موجب مشکل نازایی می‌شود.
 • نقص کروموزوم: اختلالات ارثی که موجب نقص کروموزومی هستند و باعث نازایی می‌شوند. سندرم کالامان، سندرم کارتانر و سندرم کلینفلتر ازجمله اختلالات ژنتیکی تأثیرگذار بر نازایی است.
 • بیماری‌ها وابسته به حفره شکمی: ناراحتی‌هایی که بر اساس حساسیت به گلوتن است موجب بیماری‌ها وابسته به حفره شکمی می‌شود. این بیماری‌ها باعث نازایی در مردان می‌شود. در صورت داشتن رژیم غذایی بدون گلوتن این اختلال برطرف می‌گردد.
 • داروهای خاص: داروهای شیمی‌درمانی، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد قارچی درروند تولید اسپرم اختلال ایجاد کرده و باعث کاهش نازایی می‌شود.
 • سابقه عمل جراحی: عمل جراحی قسمت‌های پروستات، مثانه، آلت تناسلی و بیضه‌ها گاهی منجر به نازایی در افراد می‌شود.

عوامل محیطی

عملکرد و تعداد اسپرم تولیدی به دلیل بودن در معرض برخی عناصر محیطی نیز مختل می‌گردد. برخی از عناصر محیطی خاص عبارت‌اند از:

 • مواد شیمیایی صنعتی: مانند بنزن، تولون، زیلین، آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها و سرب
 • فلزات سنگین: مانند سرب و دیگر فلزات سنگین
 • پرتوایکس: تشعشع‌های مواد رادیواکتیو و پرتوهای ایکس
 • گرما بیش‌ازحد بیضه‌ها: گرم شدن بیش‌ازحد بیضه‌ها در اثر عوامل مختلف. مواردی از قبیل نشستن‌های طولانی‌مدت، لباس‌های تنگ، گرمای لپ‌تاپ به مدت طولانی باعث کاهش تولید اسپرم می‌شود.
 • عوامل مختلف دیگری مانند مصرف دارو، الکل، دخانیات، شغل، استرس و اضافه‌وزن نیز از دیگر عوامل کاهش‌دهنده تعداد اسپرم‌ها هستند.

فشار خون

راه های افزایش تعداد اسپرم

برای درمان کمبود تعداد اسپرم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • عمل جراحی: مسدود شدن مسیر اسپرم به دلیل واریکوسل و وازکتومی قابل‌درمان بوده و از طریق عمل جراحی میسر می‌گردد.
 • درمان عفونت‌ها: آنتی‌بیوتیک اگرچه در درمان عفونت‌هایی که موجب نازایی است استفاده می‌شود اما نمی‌تواند مشکلات نازایی را درمان کند.
 • درمان مشکلات مقاربتی: از طریق مشاوره و مصرف دارو قابل‌درمان بوده و موجب رفع ناباروری مؤثر است.
 • هورمون تراپی: مشکلات مربوط به عدم توازن هورمونی بدن از قبیل بالا یا پایین بودن هورمون‌ها که بر نازایی تأثیرگذار است از طریق مصرف دارو و تعویض هورمون قابل‌درمان است.
 • ART: در این روش نسبتاً جدید اسپرم‌های مرد گرفته می‌شود و در تخمک جایگذاری شده و از طریق لقاح آزمایشگاهی مشکل ناباروری برطرف می‌گردد.

 در موارد نادر هیچ‌کدام از موارد ذکرشده در درمان ناباروری مرد تأثیر ندارد و نمی‌تواند مشکل نازایی را برطرف کند. در این صورت ممکن ناگزیر به انجام لقاح از طریق لقاح مصنوعی شد.

 دکتر حسین کرمی متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در تهران

شما می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.
3.7/5 - (3 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهیلا سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  شوهرم کم تحرکی اسپرم نداشته اما مدتی به این مشکل دچار شده ایا با خودردن داروی اسپیمن دی اس امکان بهبودی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)
   ازمایش را بفرستید ببینم
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ...
  با عرض پوزش من از شیراز مزاحم میشم میخواستم زحمت بکشین و ازمایش ارسالی رو برام آنالیز کنین ...ضمنا من ۱۰ سال هست ازدواج کردم و یه فرزند ۷ ساله دارم که قبل از تولد هم مشکل اسپرم داشتم که خدا را شکر فرزند دار شدیم اما الان باز مشکل اسپرم رو دارم سن من هم ۳۸سال هست ...ازتون ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   جمعا خوب است
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  لطفا ازمایشم را تفسیر کنید...ممنون
  semen volume 2.50
  semen pH 8.00
  sperm count 110.86
  motile sperm 77.78
  progressive sperm 70.42
  round cell 0.43
  WBC 0.51
  normal morphology 66.20
  خواهشا جواب را برایم ایمیل کنید ...تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  جناب پورفسور کرمی
  بنده 29 سال سن دارم و در 8 سالگی به علت بیماری allشیمی درمانی شدم و وقتی جهت بارداری اقدام کردیم متوجه به تعداد کم اسپرم که یک میلیون بود شدم و بعد یک عمل ivf انجام دادیم که نتیجه نگرفتیم به نظر شما چکار میشه کرد آیا راهی برای بارداری طبیعی هست برای ivf موفق باید پکار کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   بايد يك سال اقدام كنيد تا مشخص شود
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  بعد از انجام دو آزمایش اسپرمم زیر نیم ملیون میباشد . واریکوسل هم تشخیص داده نشد و آمپول اچ سی جی تجویز شد . آیا میتوان طبیعی باردار شد . ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   اگر نشد باید ای وی اف کنید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  من مجردم و خود ارضایی زیاد میکنم اما وقتی رفتم بکنم هر کاری کردم راست نشد برگشتم و خود ارضایی که کردم دیدم اسپرمم غلیظه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام وپوزش از تاخير در جواب تين از عوارض خود ارضايي است
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام من آزمایش اسپرم دادم تحرک اسپرم هام ۶/۱هست کلاسAامکان خوب شدن و افزایش سرعتش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶( 4 سال پیش)
   پایین است بیایید معاینه کنم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۴ اسفند ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان... بنده ۱۷ سالمه و یک بیضه نزول نکردع دارم... چ درمانی برایم پیشنهاد میدید؟؟؟لطفا کمکم کنید چند وقته خیلی عصابم خرابه بخاطر این موضوع
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی دوشنبه ۱۴ اسفند ۹۶( 4 سال پیش)
   بايد با عمل بياريد پايين ٠٢١٢٢٦٤٢٧٤٤ ٠٢١٧١٠٦٢٣٠٠
 • تصویر کاربر بارانا سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام خشته نباشیددکتر، با توجه به اینکه روز عمل آی یو آی متوجه شدیم نرمال مورفولوژی همسرم 17 درصد هست و اینکه تعداد340 میلیون اسپرم داشتن که 80 درصد دارای سرعت خوب بودن، همسرم مشکل اسپرمی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین کرمی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 4 سال پیش)
   از نظر من خوب است
درحال دریافت اطلاعات