عمل میکروسرجری واریکوسل و نکات مهم آن

برای درمان واریکوسل چند روش وجود دارند. جراحی باز، لاپاراسکوپی و میکروسرجری از انواع آن هستند. در این مقاله سعی خواهیم کرد نحوه انجام این جراحی و مراقبت ها و عوارض بعد از عمل میکروسرجری را توضیح دهیم.

واریکوسل به اختصار

برای آشنایی با این عمل بهتر است اول کمی با واریکوسل آشنا شویم. واریکوسل مجموعه ای از رگ ها و شاهرگ ها در کیسه ی بیضه است که به تدریج دچار پیچ خوردگی و انسداد شده و در تخلیه ی رگ ها ی این قسمت اختلال ایجاد کرده است.
واریکوسل همچنین ممکن است با بستن رگ ها در تخلیه ی وریدی در بیضه اختلال ایجاد کرده، روی تولید منی تاثیر بگذارد و موجب ناباروری در مردان شود. راه های مختلفی برای درمان واریکوسل وجود دارد . که می توان از میان آن ها به جراحی باز و میکروسرجری اشاره کرد .

 

مطلب مرتبط: درمان نکردن واریکوسل

فیلم عمل واریکوسل به روش میکروسرجری

 

عمل میکروسرجری واریکوسل

عمل میکروسرجری واریکوسل شیوه ی درمانی است که برای به حداقل رساندن عوارض جراحی های باز با ایجاد شکافی (یک اینچی یا کمتر)در پوست (کشاله ی ران) و با کمک میکروسکوپ انجام می شود.

عمل میکروسرجری

ورم رگها در کیسه ی بیضه ،یا کوچک بودن رگ هایی که کار انتقال خون در بیضه را انجام می دهند می تواند باعث ناباروری شود .

این جراحی که یک شیوه ی درمانی سرپایی محسوب می شود با باز کردن یا گشاد کردن سیاهرگ ها، راه تخلیه ی وریدی بیضه ها را باز کرده و و تولید منی را افزایش می دهد.

عکس واریکوسل

نحوه انجام جراحی میکروسرجری واریکوسل

استفاده از میکروسکوپ در حین عمل جراحی به پزشک کمک می کند تا در حین جابه جایی رگ های به هم پیچیده از رگ های کوچکتر که کار خون رسانی و تخلیه ی وریدی در بیضه را انجام می دهند محافظت کند.این کار خطر انباشتگی آب در اطراف بیضه بعد از عمل جراحی را کاهش می دهد.

به بیان ساده تر میکروسکوپ با بزرگ نمایی رگ ها ، دید جراح را ۶تا ۲۵ برابر بالا برده و با فراهم کردن امکان یک جراحی موشکافانه از خون ریزی سایر رگ ها جلوگیری می کند.

مطلب مرتبط: درمان واریکوسل خفیف

اقداماتی که پس از انجام این جراحی باید به آن ها توجه کنید.

1- اگر  پزشک بعد از عمل میکروسرجری واریکوسل برایتان آنتی بیوتیک تجویز کرده (حتی در صورت احساس بهبودی) باید به خوردن آن ادامه داده و از قطع خود سرانه ی آن به شدت بپرهیزید چرا که بدن شما به تمام شدن پروسه درمانی آنتی بیوتیک نیاز دارد.

2- اگر فکر می کنید خوردن داروهای مسکن برای معده تان مشکل ایجاد کرده و باعث درد در این ناحیه شده (در صورتیکه دکتر شما را ازین کار منع نکرده) آن ها را بعد از غذا میل کنید . در غیر این صورت می توانید از پزشک خود بخواهید برای دردتان داروی دیگری جویز کند.

3- مراقبت از بخیه نیز پس از انجام این عمل بسیار مهم است. ممکن است تا چند روز بعد از جراحی ترشحات یا خونریزی هایی در زخم مشاهده کنید که یک امر کاملا طبیعی است. می توانید با ملایمت جای بخیه را با آب گرم وصابون شستشو دهید و آن را به آرامی خشک کنید.(البته ممکن است پزشک معالجتان دستور العمل دیگری تجویز کند)

4- اگر پزشک روی زخم چسب زده تا یک هفته یا تا وقتی که خودش بیفتد آن را برندارید. این طبیعی است که به خاطر برش جراحی احساس درد کنید خوب است که بدانید این درد به صورت تدریجی کم می شود و بعد از ۶ هفته کاملا ازبین می رود.

مطلب مرتبط: درد بعد از عمل واریکوسل

5- برای کاهش درد می توانید از کیسه ی آب یخ استفاده کنید  به این صورت که  آن را به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه روی ران خود قرار دهید.( یخ را به صورت مستقیم روی زخم قرار ندهید و پارچه ای نازک دور آن بپیچید ) سعی کنید( در هنگام بیداری ) این کار را هر یک یا دو ساعت یک بار انجام دهید. انجام این مراقبت ها در روز اول بعد از جراحی  برای روند بهبودی بسیار الزامی است.

6- سعی کنید به صورت مداوم با پزشک خود در تماس باشید و در نوبت های تعیین شده در مطب حاضر شوید و او را در جریان نتیجه ی آزمایشات خود و همچنین داروهایی که در حال مصرفشان هستید بگذارید.

برای مثال اگر مشکل تنفسی یا سرفه های خونی دارید خیلی مهم است که حتما با دکتر خود تماس بگیرید تا درمان های لازم را دریافت کنید.

7- در صورتی که  بعد از مصرف مسکن همچنان احساس درد کردید یا اگر احیانا بخیه تان به هر دلیلی باز شد یا متوجه ترشح خون تازه و روشن از باند جراحی شدید ؛ و در صورت مشاهده ی هر گونه ورم ،التهاب یا علامت عفونت در محل جراحی حتما به پزشک مراجعه کنید.

8- گرما و حرارت، قرمزی، برجسته شدن رگ های قرمز در محل جراحی، عدم از بین رفتن ورم در بیضه ها و تب از دیگر زنگ خطر هایی هستند که در صورت مشاهده حتما باید پزشک خود را از آن ها آگاه کنید.

9- به هر تغییراتی مثل احساس درد در موقع ادرار کردن و یا عدم توانایی  دفع بعد از استفاده از مُلَیِن توجه کنید این ها همه موارد هشدار دهنده ای است که در صورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کرد.

مطلب مرتبط: عود واریکوسل

دکتر حسین کرمی متخصص درمان و جراحی واریکوسل

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر